Skocz do zawartości

dziobd2

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    5
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd:
    Polska
  1. co w związku z tym polecacie. Podstawowy zestaw z erybka ten za 300zł ? i po ustabilizowaniu warunków wpuścić jakiegoś zwieża ? tak wrzucić 0,5 kg żywej skały na próbe (pierwsze szlify) a później np. turbo ?
  2. Właśnie myślałem o samej żywej skale bez ryb. Ale jak to później w przetransportować ?
  3. Logika też mi to podpowiada. Ale niecierpliwość i tęsknota za wodnym życiem pociąga bardziej.
  4. Witam wszystkich serdecznie. Po 2 letniej przerwie z akwarystyką, głównie biotop malawi, zamarzył mi się powrót do akwarystyki po kilku głębszych przemyśleniach i kalkulacji kosztów postanowiłem "szarpnąć" się na słonowodny biotop. Decyzje podjąłem pod kątem mnogości potrzeb organizmów żyjących w zbiornikach słonych i oczywiście estetyki. Ale przejdę do szczegółów. Nauczony doświadczeniem planuje zakupić może niewielki bo 60-70 l zbiornik ale lepszy taki niż kostka. Do tego będę potrzebował masę techniki. A ze względu na fakt że morszczukowy sprzęt mam nieprzetestowany to w tej kwestii będę potrzebował waszej pomocy. Na wstępie niezbędny filtr - kaskada wydaje mi się najbardziej optymalna pod kątem ceny. Następnie falownik. Odpieniacz chce zakupić po około 1-1,5 miesiąca od zalania skał - w tej kwestii również proszę o poprowadzenie za rękę.(spory koszt) Filtr RO (teraz żałuje że się pozbyłem:/ ) w zasadzie wole mieć własny niż biegać po Krakowie i kupować z innych zbiorników. (znowu spory koszt) Oświetlenie, które chce zakupić od razu z oczywistych względów. W tej kwestii również chce zakupić tanie ale w miarę wydajne. Wymiary akwarium podam po przemyśleniu stolika pod który będę kleił zbiornik. Termostat pod kątem litrażu więc 50-75W w zupełności wystarczy. Co do żywej masy mojego solnika to chcę się nad tym jeszcze zastanowić. Na razie priorytetem jest fakt stabilności i ogarnięcia warunków. Później powoli wpuszczę jakieś turbo i krewetkę. O rybach na razie nie myślę. Budżet, na razie 1000-1200 (wiem, bardzo okrojony, ale na start pierwszych 2 miesięcy musi wystarczyć), apetyt rośnie więc i to pewnie się zmieni. Jak sami widzicie muszę zakupy robić z głową. I rzecz bardzo ważna. W okolicy czerwca czyli za pół roku czeka mnie przeprowadzka. O ile w słodkowodnym akwarium był to temat łatwy do ogarnięcia nawet przy 260 l zbiorniku o tyle w rafie wydaje się to kłopotliwe. Nie mam w tej materii doświadczenia więc proszę o wskazówki. W kwestii przeprowadzki zawsze4 mogę zrezygnować z 60 litrów i podjąć się mniejszego np. 30 litrowego baniaczka jeżeli miało by to pomóc w przeprowadzce. (zmieniam mieszkanie około 15km do przejechania) Rozwiązanie mniejszego zbiornika to na mój gust złe rozwiązanie bo i tak pewnie będę chciał większy w późniejszym czasie, ale kto wie , może i maleńki skrawek rafy da mi dużo satysfakcji. Na razie priorytetem jest szafka i dopieszczenie planu zbiornika, głównie sprzętowego gdyż dzielić sam baniak pod filtr nie planuje. Jeszcze raz poproszę o rady i wskazówki związane z doborem sprawdzonego sprzętu jak i przeprowadzki. Wolę wcześniej uzbroić się w wiedzę opartą na Waszym doświadczeniu niż mocno się rozczarować. Z góry dzięki.
  5. dziobd2

    Tutaj się witamy :)

    Witam Na forum trafiłem głónie z faktu iż kilka lat temu z powodu większej przeprowadzki musiałem pozbyćsię całego sprzętu oraz zwierząt (słodkowodne). Niedosyt przez ostatnie dwa lata doskwierał. A że przez około 5 lat lubowałem się w biotopie malawi to teraz postanowiłem urozmaicić swoje doświadczenie o rafę. Akwarystyka więc nie jest mi obca, ale ta morska to jednak rzecz przezemnie jeszcze nie tknięta. Dlatego też proszę o wyrozumiałość. serdecznie pozdrawiam forumowiczów
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.