Skocz do zawartości
ni3miec

Pierwsze 60l, pomoc i doradztwo ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam na imię Bartek, i chciałbym za jakiś czas wystartować ze swoim pierwszym baniakiem 60l, proszę Was o to abyście powiedzieli mi czy sprzęt który sobie ustaliłem przy projektowaniu sprawdzi się. (przepraszam za losowość) Tak więc:

Akwarium 60l,

żywa skała ok 10kg

odpieniacz: Nano Protein Skimmer NS-80

grzałka: Aquela 50W z termostatem

2x Koralia Nano 900

sól Instatnt Ocean (ile tego będę potrzebował na początek+jakiś czas?)

żywy piach (nie doczytałem się na forum ile kg;/)

TDS

Filtr RO- AquaFilter Aquarius RO 75 GPD

Belka oświetleniowa T5 2x24W

Świetlówki -Aktyczna- Aqua Medic Reef Blue 24W T5

- Dzienne- Aqua Medic Reef White 24W T5

O czymś zapomniałem? Dodam że chciałbym do tego zamontować jakiś 30L sump, będzie on potrzebny? chcę hodować miękkie korale, oraz może jakąś rybkę.

Aha jeszcze mam pytanie dotyczące sump'a gdzieś widziałem jak to zmontować ale nie mogę znaleźć :/ podpowie mi ktoś gdzie go szukać i czy w ogóle będzie potrzebny? Nie chciałbym żeby te wszystkie rzeczy były w akwa oraz żeby poprawić filtrację, oraz jaką pompę do tego potrzebowałbym?

Pozdrawiam i mam nadzieję że w miarę przejrzyście to wszystko napisałem ;) Bartek :)


70x45x45 (140l) panel 70x17x45 (53l)

Midiflotor

Jebao WP-25

Lampa PS BP 160W Master

New Jet 1200

6430_6571.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz miejsce to zrób sump, ale taki litraż bez sump'a tego też da radę. Instant Ocean kup 4kg to Ci zostanie na podmiany później. 2kg jest na około 60l to jak dojdzie sump to będzie akurat. Jakie wymiary baniaka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz miejsce to zrób sump, ale taki litraż bez sump'a tego też da radę. Instant Ocean kup 4kg to Ci zostanie na podmiany później. 2kg jest na około 60l to jak dojdzie sump to będzie akurat. Jakie wymiary baniaka?

60x30x30 własnie się nad tym długo zastanawiałem, takie akwa czy kostka, i dalej nie wiem więc zdecydowałem się na takie, jeżeli kostka będzie lepsza to w nią zainwestuję, do tego i tak będę musiał kupić szafkę więc na sump'a się znajdzie miejsce ;)

PS aha i grubość szkła 4mm wystarczy?

Edytowane przez ni3miec (wyświetl historię edycji)

70x45x45 (140l) panel 70x17x45 (53l)

Midiflotor

Jebao WP-25

Lampa PS BP 160W Master

New Jet 1200

6430_6571.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30 cm to strasznie wąsko zrób kostkę lepsze perspektywy na ułożenie skały i wklejenie spływu,no i fajnie w takich kostkach ledy światło równomiernie dają.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30 cm to strasznie wąsko zrób kostkę lepsze perspektywy na ułożenie skały i wklejenie spływu,no i fajnie w takich kostkach ledy światło równomiernie dają.

nad ledami nie myślałem, czyli do kostki muszę inne światło dać, co polecacie?


70x45x45 (140l) panel 70x17x45 (53l)

Midiflotor

Jebao WP-25

Lampa PS BP 160W Master

New Jet 1200

6430_6571.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

światło to twoja indywidualna sprawa,ja ci tylko przykład podałem.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o piach to 9 kg powinno dać warstwę około 3 cm więc myślę, że by było optymalnie. Jeśli jeszcze nie masz akwarium to przemyśl jak chciałbyś zrobić połączenie z sumpem, czy komin wew/zew żeby ewentualnie od razu wkleić, czy pudełko przelewowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o piach to 9 kg powinno dać warstwę około 3 cm więc myślę, że by było optymalnie. Jeśli jeszcze nie masz akwarium to przemyśl jak chciałbyś zrobić połączenie z sumpem, czy komin wew/zew żeby ewentualnie od razu wkleić, czy pudełko przelewowe.

no własnie nie wiem ;) co będzie wygodniejsze? póki co zbieram informację, czytam itp. skompletowanie wszystkiego zajmie mi z jakieś 1-2 miesiące (ślub i wakacje są niestety wyżej póki co, moja luba tak zdecydowała ;)


70x45x45 (140l) panel 70x17x45 (53l)

Midiflotor

Jebao WP-25

Lampa PS BP 160W Master

New Jet 1200

6430_6571.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim małym litrażu komin wewnętrzny zająłby dużo miejsca więc pewnie lepszy by był zewnętrzny. Ale sam nie mam sump'a więc ciężko mi powiedzieć co jest praktyczniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(ślub i wakacje są niestety wyżej póki co, moja luba tak zdecydowała ;)

Jeśli myślisz o większym litrażu w przyszłości, to negocjuj go przed ślubem :rtfm:


>Moje akwa<

90x53x50 cm (238,5 l. + 63 l.), oświetlenie PS BP 140W XM, odpieniacz DIY na Tunze Hydrofoamer Silence 9410.04, obieg Eco Runner 3700, falownik Jebao WP-25 8.000L, cyrkulacja Tunze 6025 i Koralia 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli myślisz o większym litrażu w przyszłości, to negocjuj go przed ślubem :rtfm:

hehe, za jakiś czas będziemy mieć własne mieszkanko więc wtedy zaszaleję ;D a co tam :) ale to jakieś 2-3 lata więc chciałbym zdobyć jakieś doświadczenie. PS jedyne co jej nie pasuje to koszta :D ale ja płacę więc ciii :D


70x45x45 (140l) panel 70x17x45 (53l)

Midiflotor

Jebao WP-25

Lampa PS BP 160W Master

New Jet 1200

6430_6571.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję Bartku. To bardzo fajne hobby i nijak się ma do słodkiego akwarium. Oczywiście mały litraż odbija się czkawką, bo im więcej wody, tym lepiej z parametrami. Ja po śmierci krewetki bujam się od miesiąca z plagami. Ale to też ma swój urok. Bober ma rację, kostki są fajniejsze, ale z drugiej strony łatwiej oświetlić akwarium które ma 60cm szerokości, bo można tam zastosować śwetlówki. Jeśli chodzi o filtr RO, dodaj jeszcze DI, tak żeby mieć pewność, że nie lejesz syfu do baniaka. Odpieniacz nie jest niezbędny w takim litrażu. Wystarczą cotygodniowe podmianki. Sól IO jest okej, zwłaszcza na początek. Wg. opakowania 2kg wystarczą na 60l wody. 2x koralia powinno być okej. Zywej skały bym dał mniej i żywego piachu też uważam że 4,5kg wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedź ;) właśnie chciałbym zastosować odpieniacz żeby rzadziej wodę podmieniać, chyba że to jest niezbędne (tego jeszcze nie doczytałem mimo dłuuugich godzin tu spędzonych) w sumie jak będe miał wodę podmieniać rzadziej to filtr RO nie za bardzo będzie mi potrzebny;/ jeszcze to muszę wszystko przemyśleć ;D mam sporo czasu na to więc wolę popytać, zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych kolegów, no i koleżanek ;) pozdrawiam


70x45x45 (140l) panel 70x17x45 (53l)

Midiflotor

Jebao WP-25

Lampa PS BP 160W Master

New Jet 1200

6430_6571.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o odpieniacz, to Hydor Nano Slimskin 135 zbiera bardzo dobre opinie, wygląda całkiem całkiem i podobno jest cichy. Odpieniacz nie jest tylko po to, aby wodę rzadziej podmieniać. Jest na forum sporo małych zbiorniczków prowadzonych bez odpieniacza i wyglądają rewelacyjnie, ja jednak (po lekturze forum) przy pierwszym akwa (nawet 60 l) zainwestowałbym w dobry odpieniacz. Możesz też poszukać odpieniaczy zewnętrznych - dobre opinie ma Deltec MCE 300, ale on już troszkę kosztuje. Parę osób ma też DiY w kaskadzie, jest trochę info na forum. Warto poczytać / popytać, bo potem szkoda nerwów i źle wydanych pieniędzy.

EDIT: Doczytałem, że planujesz sumpa - to zmienia postać rzeczy odnośnie możliwości przy wyborze odpieniacza.

Edytowane przez Dominik.kdp (wyświetl historię edycji)

>Moje akwa<

90x53x50 cm (238,5 l. + 63 l.), oświetlenie PS BP 140W XM, odpieniacz DIY na Tunze Hydrofoamer Silence 9410.04, obieg Eco Runner 3700, falownik Jebao WP-25 8.000L, cyrkulacja Tunze 6025 i Koralia 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jeżeli wszystko od początku stawiałbym to mógłbym go uwzględnić w planach ;) i tak muszę szafkę kupić więc po co ma stać pusta ;) ale wszystko jeszcze wyjdzie w praniu. Jak to się mówi.


70x45x45 (140l) panel 70x17x45 (53l)

Midiflotor

Jebao WP-25

Lampa PS BP 160W Master

New Jet 1200

6430_6571.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ni3miec, jeśli stawiasz od początku i masz trochę miejsca, to może ... większe. Wiem, że wszyscy tak mówią, ale jeśli jest taka możliwość to naprawdę warto, a różnica w koszcie pomiędzy 60, a 120 nie jest taka wielka. No, ale to już Twoja, czy raczej Wasza :evil: , decyzja.


>Moje akwa<

90x53x50 cm (238,5 l. + 63 l.), oświetlenie PS BP 140W XM, odpieniacz DIY na Tunze Hydrofoamer Silence 9410.04, obieg Eco Runner 3700, falownik Jebao WP-25 8.000L, cyrkulacja Tunze 6025 i Koralia 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej jej :D z kobietą się nie wygra. :D postawiła proste warunki po ślubie już "na własnym" robimy większe :D


70x45x45 (140l) panel 70x17x45 (53l)

Midiflotor

Jebao WP-25

Lampa PS BP 160W Master

New Jet 1200

6430_6571.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zbiornik kostka, a w szafkę wpakowałbym możliwie dużego sumpa i zbiornik na automatyczną dolewkę. Przy tych rozmiarach silikon bezbarwny, w Optiwhite dla takiej grubości szkła bym nie wchodził.

Jeśli bez sumpa to spójrz na tę gotową kostkę Dennerle NanoCube® 38x38x43 (ale tylko szkło, nie komplet), ma gięte rogi, co wg mnie dobrze się prezentuje (choć może się trudniej czyścić). O odpieniaczach bez sumpa już pisałem, ale ja robiłbym sump (będziesz też miał więcej wody w obiegu).

W tym wątku znajdziesz moje przemyślenia odnośnie sumpa i panelu, przy czym ja będę miał więcej miejsca na sprzęt w środku, a mogę zrobić jedynie malutki sump z boku akwarium.

Przemyśl też, czy chcesz akwarium zamknięte, czy otwarte. Wg mnie dla takiego wymiaru zdecydowania ładniejsze jest otwarte, ale musisz wtedy dobrać estetyczną lampę i zostawić parę cm wolnej krawędzi z góry, gdyby jakieś stworzonko chciało wyskoczyć.


>Moje akwa<

90x53x50 cm (238,5 l. + 63 l.), oświetlenie PS BP 140W XM, odpieniacz DIY na Tunze Hydrofoamer Silence 9410.04, obieg Eco Runner 3700, falownik Jebao WP-25 8.000L, cyrkulacja Tunze 6025 i Koralia 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dennerle Nano Cube 60l - śliczne szkiełko :) A czyszczenie giętych rogów to nie problem. Sam mam takie i używam czyścika do rogów produkcji własnej. W moim wątku są zdjęcia tego ustrojstwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dominik, rozumiem, ze masz/widziales zalane akwa podobnej pojemnosci ze szkla OW i zwyklego?

Ja mam kostke 27 l z OW 6mm ze szlifem trapezowym i bezbarwnym silikonem i powiem, ze jesli tylko bylo by mnie na to stac, to innego szkla hym nie kupowal.

Jesoi zastanawiasz sie powaznie nad OW to pamietaj- im grubsze tym lepsze.

@ni3miec postaw kostke jesli chcesz, ale pamietaj, ze musisz wczesniej wiedziec jak chcesz ja oswietlic. Przy zbiorniku 60 cm masz juz olbrzymi wybor swietlowek 24W . Mozesz wtedy powiesic dwie w stosunkun1:1 albo 3 sztuki 1:2.

Co do sprawy sump/panel/reefpack itp, itd jaet juz tyle tematow, ze zakladanie nowego watku naprawde mija se z celem. Latwiej dyskutowac w jednym temacie niz prowadzic rownolegle 5 takich dyskusji, kazda z tsiacem offtopow


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AdamB, oglądałem u szklarza, dla 6 mm tylko na krawędziach widziałem zauważalną różnicę. Swoją drogą napisałem, że ja bym nie robił z OW, a nie że nie warto - taka decyzja to zawsze sprawa indywidualna. Wątków i różnych opinii na ten temat jest sporo , np. tu: http://nano-reef.pl/...white-vs-float/ . Oczywiście najlepiej by było, jeśli Ni3miec miałby możliwość porównania zalanych zbiorników z podobnym światłem w OW i float i samemu stwierdzić, czy wg Niego warto, czy nie.

Edytowane przez Dominik.kdp (wyświetl historię edycji)

>Moje akwa<

90x53x50 cm (238,5 l. + 63 l.), oświetlenie PS BP 140W XM, odpieniacz DIY na Tunze Hydrofoamer Silence 9410.04, obieg Eco Runner 3700, falownik Jebao WP-25 8.000L, cyrkulacja Tunze 6025 i Koralia 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już wszystko wiem ;) dzięki Wam za pomoc w tym wszystkim, zdecydowałem się na sprzęt używany od kolego @cYg, jako że wymienia na większe, tu jest jego sprzęt http://nano-reef.pl/topic/43587-64l-jelenia-bay/, w czwartek mam w planach go odwiedzić i obejrzeć ;) zdecydowałem się na używany sprzęt ponieważ jest dobry i ładnie wygląda ;) i przy okazji @cYg mieszka całkiem nie daleko mnie więc będę mógł liczyć na jego pomoc :secret:


70x45x45 (140l) panel 70x17x45 (53l)

Midiflotor

Jebao WP-25

Lampa PS BP 160W Master

New Jet 1200

6430_6571.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie oświetlenie polecalibyście do tej kostki 40x40x40?


70x45x45 (140l) panel 70x17x45 (53l)

Midiflotor

Jebao WP-25

Lampa PS BP 160W Master

New Jet 1200

6430_6571.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

up


70x45x45 (140l) panel 70x17x45 (53l)

Midiflotor

Jebao WP-25

Lampa PS BP 160W Master

New Jet 1200

6430_6571.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40 cm to troche mało. Do akwa 60 cm masz juz spory wybor swietlowek.

Mozesz dac LEDy, mozesz PC np. dostepne 18W firmy BLAU - 2x biala + 2x niebieska, lub na razie 2+1


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.