Skocz do zawartości
Yarcio

Wbudowany Wavebox w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

posiada ktoś wbudowany wavebox wewnętrzny w akwarium ? chodzi mi o takie przedłużenie wew. komina.

Zastanawiam się jak to jest technicznie rozwiązane, czy sam wavebox jest wyżej od komina, bo jeżeli tak to w ten sposób ogranicza się spływ do komina tylko do jednej ścianki. Według mnie Wavebox powinien być wyżej żeby woda się do niego nie wlewała z góry, ale nigdy jeszcze tego nie widziałem więc moja wiedza jest tylko czysto teoretyczna.

Chciałbym zobaczyć jak to jest technicznie rozwiązane.

Wielkie dzięki za pomoc


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bierz wymiary z plastikowego oryginału i rób taki ze szkła - nie ma znaczenia czy wewnątrz czy na zewnątrz akwarium

u mnie komora na pompę jest wysokości akwarium (poziom wody oczywiście niżej) i ma otwór na pompę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbij z tematem do inmara.


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Domel, widziałem akwa od Marka, ale on ma komin zewnętrzny,a ja tym razem chce zrobić wewnętrzny.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba Snocho robił wavebox wewnątrz.

Czeba poszukać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na to jak jest to zrobione u snocho, z tym, że on ma komin zewnętrzny

(użyczyłem jego zdjęcie)

gallery_7670_1537_80034.jpg

to musiałbyś dać go wyżej, żeby woda się do niego z góry nie wlewała. Nie obawiasz się, że komin zajmie Ci dużo miejsca w akwarium? Kwestia jeszcze jaki ma być wymiar tego akwarium i jak rozmieszczony komin (dłuższym bokiem równolegle do "pleców" akwarium czy też bocznej szyby).

Edytowane przez S_Y_N_E_K (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy warto wogóle robic waweboxa?? Dobre pompy tj. tunze plus multikontroler zrobią swoje. Zapytajcie tych co używają na codzień. Ja przy nowym projekcie 1000l bez waweboxa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin na pewno zajmie mniej miejsca niż komin zewnętrzny i bedzie w prawym tylnim rogu, a wavebox na bocznej szybie doklejony do komina. Osobiście uważam że warto robić waveboxa, jest skuteczniejszy niż same pompy. Akwarium będzie na 150 długie


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam komin w zewnętrznym kominie, ale zasada jest taka sama. Tu masz zdjęcie, gdzie trochę lepiej widać:

gallery_7670_1537_107208.jpg

Dobrze kombinujesz z wysokością. Krawędź boxa falownika powinienna być trochę powyżej krawędzi przelewu do komina. Woda do boxa powinna wpływać jedynie przez otwór pompy, kiedy ta nie pracuje.

W tym poście opisałem wymiary, jakie zastosowałem u siebie:

http://nano-reef.pl/topic/50761-wavebox-zintegrowany-z-kominem/#entry504468


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wymiary Snocho. Jedno pytanko - z Waveboxa raczej nie będzie się wylewało górą ? chodzi mi o to czy komin z waveboxa może się kończyć równo z baniakiem ?


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

same pompy tunze nie rozbujają wody tak jak wavebox, może vortech tak

dlaczego nie ?? tylko na jakim sterowniku? bo tym starym,ręcznym,z pokrętłami nie da rady ! najkrótszy czas pracy pompy to chyba 0.7sek. a to o wiele za dużo.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

same pompy tunze nie rozbujają wody tak jak wavebox, może vortech tak

Nic podobnego. Sam rozbujałem swoje akwa 200l zwykłą jpv-102. Oczywiście testowo po bo ta pompa się do tego nie nadaje. Generalnie wiedziałem sporo akwarium bujanych bez waveboxa i w zasadzie nie rozumiem po co on jest.


Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wymiary Snocho. Jedno pytanko - z Waveboxa raczej nie będzie się wylewało górą ? chodzi mi o to czy komin z waveboxa może się kończyć równo z baniakiem ?

Szansa na to, że woda wyleje się górą jest niewielka. Widzę tylko jedną możliwość - pompa wypadnie z mocowania, a jej wylot skieruje się pionowo w górę. Dla bezpieczeństwa, jeśli masz możliwość zrób choć 1cm niżej, tak dla świętego spokoju.

Nic podobnego. Sam rozbujałem swoje akwa 200l zwykłą jpv-102. Oczywiście testowo po bo ta pompa się do tego nie nadaje. Generalnie wiedziałem sporo akwarium bujanych bez waveboxa i w zasadzie nie rozumiem po co on jest.

Wavebox ma jedną bardzo istotną zaletę. Box "zwielokrotnia" moc zastosowanej pompy. Przykładem może być moje akwarium, gdzie 1125l buja jeden Wavebox ustawiony na minimalne napięcie 12V. Samą pompą tego nie zrobisz.

Jest jeszcze jedna sprawa, choć poza przykładami kilku wymienionych Motorblock'ów, nie potrafię jej w żaden sposób potwierdzić. Pompy Tunze, te 12/24V niespecjalnie "lubią" pracę włącz/wyłącz (ustawienie "Interval 1" na Multicontrolerze). Pomimo zastosowania w nich "miękkiego startu" ustawione w ten sposób wysiadały po 6-12 miesiącach pracy. Przestawiłem wszystkie Tunziaki na "Interval 2" (schodzi do 30% mocy) i usterki się skończyły. Pompa zastosowana w Waveboxie na pewno jest inna, ale nie wiem na czym polega różnica w jej budowie. Jej z kolei nie służy ciągła praca, co podkreśla sam producent.

Edytowane przez snocho (wyświetl historię edycji)

pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

To by wyjaśniało dlaczego hydor w swoim sterowwniku 4-way ma zaprogramowaną minimalną moc pomp 30% i niżej nie da się zejść.Po prostu pompą są mocniej obciążone przy włącz/wyłącz niż przy 30%-100%.

Snocho cenna uwaga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w malym waveboxie tunze jest zwykla pompa 6055 co tez wyraznie jest w opisie producenta. Ona tam pracuje ciagle 0-100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Nano Waveboxie jest pompa 6206.200 - Nano Wavebox Pumpe.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że centymetr,a może nawet dwa wda się zrobić poniżej krawędzi akwa. W niedziele chce skończyć projekt i wysłać do realizacji.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Jarek Cię wzieło na waveboxa.Jestem ciekaw Twojego nowego szkiełka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz - wzięło i to bardzo.

Ma to być docelowe szkiełko i mam nadzieje że wszytko się uda :)


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat jak można, jeśli akwa prostokątne z prostokątnym kominem wewnętrznym to sprawa jest dla mnie w miarę jasna, ale podpowie mi ktoś co można wymyślić sensownego do kostki 100x100x60 z kominem trójkątnym w rogu akwa? w kominie nie ma sensu robić waveboxa bo uderzenie fali będzie szło w przeciwny róg i wtedy chyba nie uda się trafić w rezonans aby to grało tylko zrobi się bajzel bo fala będzie się odbijać w dwie strony? Dobrze myślę? jeśli wave to tylko prostopadle do którejś ściany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi właśnie dwie 6055 pracujące na Interval 1 padły po niecałym roku.

Ja się przy swoim nie upieram, bo jak pisałem wcześniej nie mogę tego potwierdzić, ale zbyt wiele tak pracujących pomp musiałem odesłać na naprawę do Tunze, żeby nie było w tym "czegoś". W dużym Waveboxie wszystkie części pompy są "pożyczone" z innych modeli, oprócz bloku silnika. A to ten element był uszkodzony w pompach, które odsyłałem do naprawy.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.