Skocz do zawartości
sheep

Ustawienie miksera wapniowego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich klubowiczów.

Parę dni temu zakupiłem mikser wapienny, według własnego projektu. Zamiast mieszadełka (tak jak w deltecu) jest pompka.

W związku z tym mam kilka pytań.

1. Czy mikser chodzi 24 h/dobę (chodzi mi o mieszanie wapnia w zamikniętym obiegu)

2. Jak zrobić roztwór do miksera.

3. Jaki jest najlepszy proszek do miksera

4.Jakimi odczynnikami sprawdzać czy roztwór jest ok.

P.S. podłączenie wykonałem wg. schematu

zbiornik z osmozą-pompa sp - mikser-sump.

Pompka sp podłączona do aquanivieu.

Za odpowiedź z góry dziękuję.

sheep

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam u siebie w 700l akwa mikser z pompką. Chodzi już od pół roku i trochę się namęczyłem aby go odpowiednio ustawić. Na początku mieszał za mocno więc ograniczyłem przepustowość pompy(mam najmniejszą jaką dostałem 250l/h) Dodałem do niego włącznik czasowy, który włącza mieszanie na 15 min co 2 godz. i to jest jak do tej pory najlepsze ustawienie. Wystarczyłoby 2-3 min mieszania,ale nie miałem takiego włącznika czasowego. Dobrze by było gdybyś ustawił na jaknajkrótszy czas pracy pompy bo u mnie pół roku chodzi i już niedługo będę musiał wymieniać wirnik. Do miksera (6l pojemności) dodaję ok 4 łyżeczek Ca(OH)2. Początkowo dodawałem wodorotlenek wapnia z Polskich Odczynników Chemicznych (250g ok30zł)koniecznie musi być czysty do analiz. Za poradą kupiłem Kalkwassermix firmy KNOP i stosuję do dzisiaj, ale nie widzę żadnej różnicy, według mnie rozpuszcza się bardzo podobnie. Na etykiecie piszą aby dodawać 1,65g/l pojemności miksera.Przed każdym nowym napełnieniem myję mikser gorącą wodą, dodaję octu i pozostawiam na ok 15 min. Po tym zabiegu płuczę i jest idealnie czysty.Napełniam co 10-14 dni. Poziom wapnia mierzę testami Salifert i utrzymuje mi się na poziomie 420 -440ppm. Jeżeli zauważam minimalny spadek poziomu wapnia, to podmieniam na nowy wsad. Jak na razie jestem z niego bardzo zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Poradziłem sobie z ustawieniem, aczkolwiek u mnie pompka włączona jest non stop, natomiast dawkowanie ok 15 minut codziennie, jak wkładu używam kalkwassera firmy kent.

Sam mikser podłączony do pompki dyfuzyjnej sp firmy AM.

Pozdrawiam

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak by było, ale panowie którzy montowali ten mikser założyli mały zawór kulowy i dzięki ustawieniom tego zaworu można dawkować przepływ z pompki (maxi jet), ja mam ustawiony w ten sposób że 3/4 mleko 1/4 prawie klarowna woda. (oczywiście wysokości miksera)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wydaje mi się że nikt nie liznął sedna sprawy. Mikser świetna rzecz, jak najbardziej - sam go zrobiłem i jest super. Jednak wodorotlenek można mieszać kijem w słoiku i go dawkować do zbiornika - efekt będzie ten sam. Znacznie ważniejszą sprawą jest szybkość i pora dawkowania wody wapiennej do zbiornika. Nikt o tym nie pomyślał? Gdzieś chyba ktoś wspomniał że dozuje ok 15 min. dziennie. To po pierwsze o wiele za szybko a po drugie jeśli w dzień to także źle. W dzień pH w zbiorniku rośnie samo w sobie ze względu na fotosyntezę po zapaleniu świateł. Jeśli jeszcze w ciągu 15 min "dorzucisz" kilka litrów wody wapiennej z miksera to zgadniesz co się dzieje?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym rosnacym ph to prawda chyba tylko wtedy, gdyu ktos ma duzo glonow


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze: jak wyglądają glony to już nie pamiętam

Po drugie: zmierz sobie pH w mikserze

Po trzecie: pomyśl


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mikser uruchamiam na 15 minut dokładnie o północy, myślę że czas pracy także zależy od twardych korali i innych organizmów wymagających sporej ilości wapnia.

Poza tym dorzucenie kilku litrów wody wapiennej w ciągu 15 minut jest fizycznie nie możliwe, jak już wspomniałem używam pompki dyfuzyjnej sp 2000 Aqua M, która wyciąga max. pół pojemności szklanki w 15 minut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak trzymać chłopie. Moje kąśliwe uwagi wynikały więc z tegi iż nie dość wnikliwie wczytałem się w to co napisałeś. Ale jak widać wiesz o co biega.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a o co chodzi z pamietaniem jak wygladaja glony? co, oprocz roslin, potrafi zmieniac ph baniaka w cykly dobowym?


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.