Skocz do zawartości
zachu

przymiarki do przesiadki 200l+sump 40l

Rekomendowane odpowiedzi

hej

moje akwarium 180l ma już tak bardzo porysowaną przednią szybkę ze nie mogę na nie patrzeć. postanowiłem zmienić na nowe, podobnych rozmiarów. dostałem szkiełko 100x50x40 i pudełko przelewowe od filtra aquaone marisys240. w szafce pod akwarium znajdzie się malutki sumpik 45x30x30. ale jeszcze brakuje mi pompy powroty. pudełko przelewowe jak podaje producent potrafi spuścić do sumpa 960l/h jakie pompy polecacie żeby się w obiegu sprawnie kręciło, nie buczało, nie siorbało, nie chlupało.

czy przy pudełku przelewowym używa się zaworów na spływie czy to raczej niebezpieczny pomysł?

pozdrawiam i z góry dziękuje za podpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pudelko przelewowe i mam zawor, ktory potrzebny jest do wyregulowania poziomu wody w pudelku wlasnie po to zeby nie siorbalo.


75 gal 6x54w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki valdi

w moim pudełku reguluje sie poziom przez wysuwanie do góry rurki spływowej, zaworem raczej można by przytrzymać część wody w rurze, zeby nie szumiało jak leci po ściankach... ale to sie boje ze jak za bardzo przykręcę to moge nie zauważyć powoli wzrastającego lustra wody i przelać główny zbiornik... ale w sumie wykombinowałem tam rewizje cieniuteńką rureczką która powinna mnie zabezpieczyć przed takim przypadkiem

jaka moc pompy powinienem kopić do takiego overflow box'a?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaka moc pompy powinienem kopić do takiego overflow box'a?

Ważniejsza od mocy jest wydajność. Sprawdź wykresy wydajności na odpowiedniej wysokości (różna u różnych pomp).

Jak zmierzysz wysokość na jaką trzeba podnieść wodę, to pompę będziesz mógł wybrać bardziej świadomie.

Edytowane przez rs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze musisz wiedziec ile wody moze takie pudelko przelac w ciagu godziny. Ja u siebie tez troszke zmodyfikowalem i w bocznej sciance wywiercilen otwor i zamontowalem kolanko z wezem. Tak w razie w, ale dziala bo sprawdzalem.


75 gal 6x54w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze, ale jak to sie liczy?

flow pompy przy podniesieniu na okresloną wysokosć ma byc równe zdolności przelewowej pudełka? i jak się ma teoria do praktyki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam czy ten twój sumpik to trochę nie za mały do takiego litrażu? Napewno dobrze go obliczyłeś? i napewno odpowiednią ilość wody przyjmie jak coś pójdzie nie tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro wymieniasz na nowe nie lepiej pomyśleć o kominie lub balkonie? rozwiąże ci wiele problemów które wiążą się z pudełkiem


6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro wymieniasz na nowe nie lepiej pomyśleć o kominie lub balkonie? rozwiąże ci wiele problemów które wiążą się z pudełkiem

A jakie problemy są z pudełkiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam osobiście nigdy nie miałem ale przeczytałem trochę o pudełkach jak chciałem przerobić swojego holendra , zapowietrzanie i ustabilizowanie przepływu pomiędzy spływem z pudełka i wydajnością pompy a o przelaniu głównego zbiornika nie wspomnę. komin wydanie mi się szybszy do ujarzmienia. Ludzie stosują ale dość często jeśli przerabiają swoje holendry czy malawi na morskie tak że jak dla mnie komin lub balkon jest o wiele lepszym rozwiązaniem , sam mam komin i jeśli zmieniał bym szkło zamówię na pewno z balkonem bo nie zabiera miejsca w akwarium i nadal ma rewizję czego brakuje w pudełku


6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też czytałem o pudełkach i połowa to bajki.

Gdybym miał stawiać nowe to pewnie że z kominem i sumpem od razu, ale nie miałem takiej możliwości więc miałem pudełko i nie było o nim opowieści dziwnej treści, poza tym moje miało dwa otwory czyli przelew i rewizję, co wykluczło przelanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak to ma być z tą pompą koledzy? Jak prawidłowo dobrać jej wydajhność?

szkło jest gotowe wiec akwaria wiercił nie będę. podoba mi się komin zewnętrzny ale jak to się robi?

Sump ma ograniczoną powierzchnię dna :( możliwe ze bedzie troszke wiekszy, ale nie duzo.

jak testowałem ten wynalazek na słabej pompie to nie spadało tej wody zbyt wiele, mini sumpik powinien obskoczyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też czytałem o pudełkach i połowa to bajki.

Gdybym miał stawiać nowe to pewnie że z kominem i sumpem od razu, ale nie miałem takiej możliwości więc miałem pudełko i nie było o nim opowieści dziwnej treści, poza tym moje miało dwa otwory czyli przelew i rewizję, co wykluczło przelanie.

W pudełku przelew i rewizja nie ma nic wspólnego z przelaniem .. możesz mieć i 10 otworów a ci przeleje baniak - jak się zapowietrzy ;)

@zachu mam u siebie Reef Octopus 300D, chodzi z tym pompa NJ2300, w baniaku 194L, sump ~50L. Daje radę.

Innym problemem jest przyjęcie wody w momencie braku zasilania. Obliczona była ilość wody do grzebienia, a tu się okazało że w momencie kiedy woda opadnie w baniaku poniżej grzebienia woda cieknie dalej. A skąd ? Z otworów do regulacji wysokości grzebienia w pudełku. Trzeba je dobrze uszczelnić bo po mojej godzinnej nieobecności w domu, z baniaka "wyparowało" dodatkowe 10L wody i w sumpie do krawędzi pozostało jakieś 3mm i byłby telefon do ubezpieczalni ;)

Co do zapowietrzeń pudełek. Ogólnie nie powinno mieć to miejsca jeśli jest dobrze zrobione .. ale można się zabezpieczyć:

1. czujnik który przy zbyt wysokim ( w baniaku ) lub zbyt niskim ( w sumpie ) poziomie wyłącza pompę obiegową

2. odpowietrzanie ciągłe ( czekam na pompe Aqualifter która jest dość popularna do takich celów ) lub też na czujniku przy niskiem poziomie wody.

No jest z nimi więcej zabawy niż z kominem ale jeśli nie ma opcji na komin trzeba sobie radzić.

pozdrawiam


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zapowietrzeń pudełek. Ogólnie nie powinno mieć to miejsca jeśli jest dobrze zrobione .. ale można się zabezpieczyć:

1. czujnik który przy zbyt wysokim ( w baniaku ) lub zbyt niskim ( w sumpie ) poziomie wyłącza pompę obiegową

2. odpowietrzanie ciągłe ( czekam na pompe Aqualifter która jest dość popularna do takich celów ) lub też na czujniku przy niskiem poziomie wody.

W moim jak wpływała woda to z nią drobinki powietrza ale żeby to spowodowało zapowietrzenie to musiałbym przez 4-5 tygodni tam nie zaglądać.

Zależy również od ilości wody przepływającej przez pudełko i jej prędkości.

Taka pompka na którą czekasz jest do sprzedania na targowisku.

http://nano-reef.pl/topic/53048-pompa-aw-20-do-opowietrzania-pudelka-przelewowego/

I proszę Cię nie pisz takich rzeczy że ilość otworów w pudełku nie ma nic wspólnego z przelaniem.

Edytowane przez Lacmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I proszę Cię nie pisz takich rzeczy że ilość otworów w pudełku nie ma nic wspólnego z przelaniem.

A w przypadku zapowietrzenia boxa ma ? Bo o takiej opcji pisałem.

pozdrawiam


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie też poluję na aqualiftera, taka pompka do odpowietrzania by sie przydała na stanie.

przeglądam różne pompy i chba sie już zdecydowałem i na powrót kupie chyba TAAM Rio 1700,

czujniki do pompki tez chcę zamontować, do tego jeszcze non-return na wąż od pomp, żeby nie zasysał wody z powrotem.

jestem dobrej myśli.

a jak jest na forum ktoś kogo przelało pudełko na dywan to może zrobimy listę żeby łatwiej obliczyć ryzyko :).

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak jest na forum ktoś kogo przelało pudełko na dywan to może zrobimy listę żeby łatwiej obliczyć ryzyko :).

pozdrawiam

I myślisz że jak przykładowo pięciu osobom się przelało to Tobie też się wyleję?

Zastanowiłby się prędzej nad powodem przelania? Bo takie rzeczy dzieją się raczej z winy użytkownika. Sporadyczne przypadki to wina urządzeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miedzy pozniej dostawionym szczepkarium a sumpem, mam pudelko przelewowe. Ma rezerwowy splyw i nawet dolozylem drugie kolanko, laczace dwie komory. Moze to drugie sie nie zapowietrzy (co miesiac musze ssac). Dodatkowo zalozylem czujnik poziomu wody w szczepkarium, zeby gdy sie zapowietrzy to spietrzona woda wylaczy pompe. Mimo to uwazam ten punkt za najmniej pewny w calym systemie. Te pudla mnie oslabiaja podobnie jak czytanie o tym, ze "jedynie co miesiac" wystarczy odpowietrzyc. Dla mnie to zaden "system" tylko zwykle liczenie na szczescie, ze jesli cos tam sie rozszczelni lub babelki powietrza wplyna szybciej, to zdaze wrocic z urlopu. :chris:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację ale jeżeli masz już akwarium i chcesz dołożyć sumpa to jest to chyba najlepsze rozwiązanie (przynajmniej mnie się tak wydaje).

ale mimo tego nie twierdzę że nie pozbawione wad.

Na początku miałem odpieniacz zawieszony na akwarium na zewnątrz i niestety źle go ustawiłem i po zaniku prądu przelał, z pudełkiem nie miałem problemów i może dla tego wydaje mi się to dobrym rozwiązaniem.

Nie miałem na początku kasy przy starcie a strasznie chciałem akwa i stąd tego typu rozwiązania, ale teraz już mnie nauczyło cierpliwości, moje akwarium i chyba jak każdy przy następnym akwarium bierze pod uwagę wiele innych rzeczy i teraz bym nie pomyślał o tym żeby nie było sumpa z kominem. :smiling:

Edytowane przez Lacmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.