Skocz do zawartości
Harari

Pierwsze pytania - bo zwariujemy.

Rekomendowane odpowiedzi

Po burzliwych dyskusjach z żoną doszliśmy do wniosku iż likwidujemy słodkie i zakładamy solniczkę. Docelowo ma to być rafka. Zaczęliśmy dużo czytać kupiliśmy książkę „akwarystyka morska” przeczytaliśmy, + google + forum + google +.... I zaczynamy głupieć tzn. jak już, już wydaje nam się, że coś wiemy to znajdujemy informację która ściera nas w pył i tak w kółko.

Po kolei.

Planujemy zbiornik 45x48x70 – około 150L do tego 5 x T5 24W (3 x 10K + 2 x aktynika), filtracja AM Biostar Flotor, cyrkulacja Aquael turbo 1100 + Aquael turbo 650, sól Tropic Marin - Pro Reef Salt + 30kg LR w dwu rzutach.

Pytania.

- wydaje nam się, że powyższe starczy na start – proszę o potwierdzenie / zaprzeczenie

- nie będziemy mieli gotówki na zakupienie na start mieszacza wapna – czy przez kilka pierwszych miesięcy (dojrzewanie zbiornika będzie długie – skała w dwu ratach) obejdziemy się bez niego ?

- Pan Werner Baumeister – namieszał nam w dwu kwestiach

a/ myśleliśmy, że w wodzie z RO rozpuszczamy sól i dzięki temu otrzymujemy wodę która ma wszystkie parametry OK – według W.B. należałoby RO mieszać z wodą wodociągową aby podnieść twardość (nie do wykonania – mamy w kranie szambo) w słodkim odpowiednie parametry uzyskiwaliśmy poprzez dodanie Sody + AquaDur + Calcium Marin

b/ według W.B należy / można stosować wewnętrzne filtry – zastanawiamy się czy Aquael turbo 1100 nie podłączyć do jednego pojemnika z watą filtrującą (co tydzień wymiana) – ale na zdjęciach Waszych zbiorników nie widzimy takiego rozwiązania.

Na razie to tyle.

Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek powinieneś dowiedzieć się co to jest i do czego służy filtr RO.

Filtr RO podłączasz bezpośrednio do sieci wodąciągowej. Może mieć on wydajność 150, 200, 300 l/dobę w zalęności od modelu (rzeczywisty wydatek zawsze jest mniejszy).

Z jednej rurki woda leci do ścieku a z drugiej otrzujemy w miarę czytą wodę.

Do ostatecznego szlifu, czyli uzyskania 0 ppm stosujemy filtr DI (żywice).

Taka woda jest gotowa do przyżądzania solanki.

Żadnych gąbek, filtrów kubełkowych do tego celu nie stosuje się.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Pan W.B. pisze rozne rzeczy i nie wierzylbym mu do konca, szczegolnie z ta woda wodociagowa :)

2. Co do filtracji mechanicznej (wata filtracyjna) - podczas dojrzewania moze byc to koniecznie bo zbierac sie bedzie sporo osadu, normalnie odpieniacz wystarczy jako filtracja mechaniczna.

3. Setup ktory proponujecie wydaje sie byc calkiem rozsadny :)

4. Dojrzewanie bez mieszacza wapnia oczywiscie powinno przebiegac bez problemu aczkolwiek wlasnie na poczatku moze nieco spadac pH wiec mieszacz na pewno by nie zaszkodzil ale bez niego nie wydarzy sie zadna tragedia.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

No startujecie i macie przynajmiej konkretne pytania i co zaskakujące sami szukaliście, spokojnie sami zobaczycie pózniej ze to co przeczytaliscie lub dowiedzielscie sie to w praktyce połowa sie tylko sprawdzi, ale do rzeczy:

-sprawe RO załatwił @eltom

- mieszacz i reaktor macie narazie z głowy

- maksymalnie skupcie sie na cyrkulacji i odpieniaczu na tym nie oszczedzajcie (wiem to boli)

- pamietajcie tylko ŻYWA SKAŁA !!!

- sól jesli chodzi o mnie trafny wybór, sam takiej uzywam

- skała w dwoch partiach - tutaj bym sie zastanowił, druga partia dorzuconej skały do w miare ustabilizowanego akwa moze trochę wnieść zamieszania, a to też boli, niejedni po takim ruchu likwidowali zbiorniki, bo często druga partia skały nie jest juz takiej jakosci jak pierwsza i na odwrót

w każdym razie poczatek macie OK bo wiecie czego chcecie i zadajecie konkretne pytania

Życze powodzenia

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem tę książkę, jest ona dla osób które już miały coś wspólnego z akwarystyką morską.

Była to również moja pierwsza książka, którą przeczytałem z uwagą, jednak było tam dużo pojęć których nie rozumiałem wtedy.

Druką książką jaką kupiłem była "AKWARIUM MORSKIE KROK PO KROKU", autor Maciej Kostecki. Jest to książka napisana typowo dla początkujących, sump to jest....; Filtr RO to jest.... itd, polecam


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Harari :

I zaczynamy głupieć tzn. jak już, już wydaje nam się, że coś wiemy to znajdujemy informację która ściera nas w pył i tak w kółko.

(...)

- Pan Werner Baumeister – namieszał nam w dwu kwestiach

Spoko, jeszcze nie raz tego doswiadczycie.

Zapytacie o cos na forum, dostaniecie dwie sprzeczne odpowidzi ... i co smieszne - obie prawdziwe.

To co w jednym baniaku sie sprawdzi, w innym juz nie koniecznie - takie zycie.

A co do ksiazek ... kazda trzeba napisac, zredagowac, wydac ... i jak sie juz to czyta, to czesc jest nieaktualna.

Trzeba zbierac opinnie ze wszystkich stron, ale wnioski samemu wyciagac.

A co do skaly w 2 partiach - jezeli druga partia NIE bedzie prosto z frachtu, a zrodlo zaopatrzenia pewne w sensie ze szmelcu i syfu nie wcisna, to ja bym zaryzykowal.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękujemy za odpowiedzi – nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania naszym pierwszym postem. Postaram się podsumować:

nie zgłosiliście sprzeciwu do planowanej ilości światła – przyjmujemy, że jest OK,

AM Biostar Flotor – także nie wzbudził „sensacji” przyjmujemy, że jest OK,

co do cyrkulacji – dzisiaj robiliśmy próby z głowicą Aquael Turbo 1100 – pomimo podanego przez producenta przepływu 1100L nie robi znowu takiego wielkiego zamieszania, a więc ponieważ zwróciliście uwagę na dobrą cyrkulację – założymy dwie głowice 1100 zamiast jednej 1100 i jednej 650,

sól Tropic Marin Pro Reef Salt – została pozytywnie przez Was przyjęta – będziemy ją stosować,

"Eltom" – filtr RO używamy od 2 lat – ale dziękujemy za wyjaśnienie – do słodkiego wodę z RO dodatkowo przepuszczaliśmy przez Pulorite A520E – teraz dodamy jeszcze jeden człon doszlifowujący – myślę, że po tych zabiegach wreszcie będzie czysta,

przygotowanie wody – rozumiemy, że woda słodka przygotowana jak wyżej zmieszana z solą i odstana (napowietrzana) przez 48h będzie miała wszystkie parametry OK (kh, ph, Ca itd.)? - nie trzeba oddzielnie dodawać np. Calcium Marin, AquaDur czy sody do podniesienia kh ?

filtr wewnętrzny tylko na start podczas pierwszych tygodni dojrzewania – potem same głowice - OK

jeśli damy radę z gotówką zastosujemy się dodatkowo do rad aby od początku uruchomić mieszacz wapna i zakupić całą skałę za jednym zamachem.

Jeszcze jedno pytanie – czy na forum jest ktoś z Łodzi i czy zna jakość skały z łódzkiej Boti http://www.botia.pl/ ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"przygotowanie wody – rozumiemy, że woda słodka przygotowana jak wyżej zmieszana z solą i odstana (napowietrzana) przez 48h będzie miała wszystkie parametry OK (kh, ph, Ca itd.)? - nie trzeba oddzielnie dodawać np. Calcium Marin, AquaDur czy sody do podniesienia kh ?"

Nie, nie trzeba, wynalazki typu Calcium Marin sa w tym przypadku zbedne. Wazne jest zeby woda RO zmieszana z sola byla mieszana przez jakis czas tj. przy pierwszym napelnieniu zbiornika tak z kilka dni a i tydzien nie bedzie na pewno za duzo. Do podmian IMO wystarczy jesli bedzie sie krecic 24h. Jeszcze jedno: podczas startu zbiornika warto dodac troche wody z dzialajacego baniaka, skroci to troche faze dojrzewania.

"nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania naszym pierwszym postem." - no coz, nasza mala spolecznosc sklada sie z ludzi bardzo uprzejmych i uczynnych :) Chetnie pomagamy poczatkujacym bo kazdemu z nas na poczatku ktos pomogl :)

sol, swiatlo, filtracja itd... wszystko ok, widac ze poczytaliscie troche :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w botii skałę kupuje piona, poza tym wszystko jest tu obcykane. tylko czy mi się pokręciło czy akwa ma mieć 70cm wysokości? czy długości? bo 45x48x70 nie pasuje do świetlówek T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam! W Botii skała raczej dwóch rodzajów : średnia i licha. Rada- zrób akwarium wyższe niż typowe np 60cm będzie ładniejsze niż typowe niskie kiszki; jamniki. ja mam 70.


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Adi Zet" dno będzie miało 70x48 a cały zbiornik wysokość 45 - do tego pasują (prawie) T5 24W które mają 55cm - boki będą trochę ciemniejsze, ale czytalismy, że nie wszystkie organizmy muszą być bardzo oświetlone - mamy nadzieję, że po bokach kiedyś "posadzimy" coś mniej światłolubnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

moze ja cos podpowiem :} pomyslcie o zakraplaniu kalkwasser przy pomocy zwyklej butelki i zaworku z kroplowki poszukajcie na forum napewno zanjdziecie mi to pomoglo i to bardzo przy dojzewaniu i tez dawalem skale na dwa razy i powiem tylko niezla zadyma mi sie zrobila tak ze najlepiej dac odrazu calosc miejcie tez na uwadze ze wiekszosc korali w sprzedazy sa juz przyrosniete do jakiejs skalki tak ze zostawcie sobie miejsce na dodanie ich

to tyle:}

pozd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Harari!

Fajnie, ze sie pytacie ale tak jak juz ktos tu napisal , czasami otrzymuje sie rozne i czasami sprzeczne ze soba odpowiedzi. Tak tez teraz bedzie. Otoz uzywajac dobra wode po RO i DI i dobra sol przez przynajmniej najblizszy rok nie bedziesz potrzebowal dodatkowo zwiekszac zawartosc wapna w wodzie. Tam nie bedzie narazie duzych twardych korali, ktore to wapno by zuzywaly. O "zakraplaniu" kalkwasser tez zapomnij bo to powoduje wytracanie (ale nie usuwanie) z systemu roznych zwiazkow, ktore beda sie osadzac w dekoracji i kiedys beda problemem.

Cyrkulacje w akwa uzupelnilbym tak, zeby byla ok.20xobjetosc akwa nie liczac pompy w sumpie.

Jezeli filtr z wata to zmienialbym wate 2x w tygodniu.

Na dno akwa przykleilbym plexi dla rownomierniejszego rozlozenia nacisku.

Wode do akwa (nie do pelna bo jeszcze dojda kamienie), temp.25 stopni pompy wlaczyc i powoli dodawac sol.

Po kilku dniach mozna dodac zywa skale, wlaczyc odpieniacz i oswietlenie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Harari. A czy akwa będzie z sumpem? Osobiście nie jestem zwolennikiem wieszania czegokolwiek na ścianach akwa. W cenie biostar flotora można mieć np. Besta w sumpie (oczywiście dochodzi koszt sumpa). Poza tym w sumpie możesz schować sporo sprzętu usówając go jednocześnie z akwa np. grzałka. Polecam, polecam, polecam sump!

Pozdrawiam!


być może powracam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w sumie obydwa fajnie pienią ;):);) oczywiście jeszcze jednym plusem sumpa jest to że poziom wody w akwa ciągle będzie ten sam, więc nie będzie żadnych problemów z osadami z soli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak to fajnie czytac pytania ludzi ktorzy najpierw poczytali conieco a nie "chce morskie napiszcie co potrzebuje" :)

zycze wam duzo sukcesow


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Harari!

postanowiłem dołożyc swoje 5 groszy w temacie, bo bardzo spodobało mi się wasze podejście teoretyczne i konkretne pytania. Zadanie domowe odrobione!

Wasz zbiornik widziałbym tak:

1.Gabaryty: nie podwyższałbym zbiornika, ale zawalczyłbym dosłownie o każdy możliwy centymetr na głębokość i ewentualnie długość. Zalejecie go wodą i ułożycie skałę to zrozumiecie o co chodzi. 70cm to trochę dużo z resztą zmiana w zwyż wiąże się ze zmianą oświetlenia na mocniejsze.

2. Do przygotowania wody MUSICIE zaopatrzyć się w filtr RO, szczególnie, że padły słowa o kiepskiej jakości kranówy.

3. Nie dzielcie wkładania żywej skały na raty. Większą dostawę kupicie taniej ( to poza argumentami moich przedmówców)

4. Cyrkulacja wydaje mi się za słaba. Na pewno naczytaliście się postów na tym forum ze co chwila ktoś dorzuca jakieś pompki cyrkulacyjne do akwa. 20-krotność wymiany na godzinę nie będzie przesadą. Jeżeli was stać to inwestujcie w szerokostrumieniowe pompy Tunze albo Marea.

5. Jestem zdania, że warto zapodac kalkwasser od samego początku, ba nie boję się stwierdzic że na tym etapie jest on najbardziej wskazany kiedy to ph lubi lecieć na łeb na szyję. Nie musi to byc od razu mikser, ale na pewno ułatwia życie.

Życzę dużo zapału

PS Fajnie tak pisać do liczby mnogiej :)


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękujemy za wszystkie odpowiedzi - bardzo nam pomogły i dodały otuchy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witek :

witam! W Botii skała raczej dwóch rodzajów : średnia i licha. Rada- zrób akwarium wyższe niż typowe np 60cm będzie ładniejsze niż typowe niskie kiszki; jamniki. ja mam 70.

a co tam zakupy robiles??? z tego co wiem ,masz z cementu swoja skalke to co masz to do jakiej grupy zaliczyc .. pozagatunkowa?? Jak nie masz tej skaly to sie nie wypowiadaj w temacie Chyba że zmieniles baniak cos faktecznie bylo lipne.Jak nie to zostan przy robocie tych -jak dla mnie nie udanych mixerach i daj na luz w swoich wypowiedziach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.