Skocz do zawartości
mani80

Pojawilo sie Bryopsis - jak z tym walczyc? +Ankieta

Walka z bryopsis  

55 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Moja walka z bryopsis zako?czy?a si?:

    • Moj? wygran?
    • Wygran? bryopsisu
    • inne/nie mialem bryopsis
    • Obecnie walcz?
  2. 2. Jak uda?o Ci si? pokona? bryopsis?

    • Natur? (ryby, ?limaki, je?owce...)
    • Chemi? (podniesienie Mg i Kh)
    • Chemi? i natur?
    • Wpierw chemi?, pó?niej natur? i to pomog?o dopiero
    • Wpierw natur?, pó?niej chemi? i to pomog?o dopiero
    • Nic nie robi?em
    • Wstrzyma?em podmiany wody
    • Reset systemu (nowa ska?a/u?miercenie ska?y)
    • inne
  3. 3. Czy uwa?asz, ?e bryopsis to najci??sza plaga w morszczy?nie?

    • Zdecydowanie tak
    • Najci??sza z jak? mia?em do czynienia
    • S? trudniejsze do pokonania "plagi"
    • Bryopsis - ?aden problem w pokonaniu
    • inne
    • Nie wiem/nie mam zdania


Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam mały problem z tymi http://pl.reeflex.net/tiere/1080_Bryopsis_Alge.htm glonami po zmianie zbiornika pojawiły się ponownie nie rosną w bardzo szybkim tempie ale rosną przy przeprowdzce wyszorowałem skałe w wodzie ro i myślałem że juz po problemie jak z tym wygrać wyrzucenie skały ze zbiornika nie wchodzi w gre może jakies preparaty

parametry wody

ca 400

mg 1320

kh 10,4

po4 0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slimak dolabella zje to to golej skaly, a pozniej go oddaj bo Ci zdechnie z glodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja szukałem i nic nie znalazłem z dotatków do wody kolega KIDULT pisze że ślimak dollabella to wciągnie jak kupie to się wypowiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja walczę z tym od roku,skutek praktycznie żaden:banghead

Wyrywanie tylko pogarsza sytuację,kawałki glonu unoszone przez wodę dostają się między skały i rosną jak szalone.

Słyszałem,że należy poczekać aż glony podrosną i wtedy rwać jak chwasty,te o małych rozmiarach zostawić w spokoju.

Co do ślimaka dollabella może i się sprawdzi,ale skupiska glonów w zakamarkach i szczelinach nie"wciągnie" chyba.

Chemia ostatnią deską ratunku?

P.S To dziadostwo przyniosłem wraz z żywą skałą,ładnie to sobie rosło,żonie się podobało więc na zgubę zostawiłem w spokoju....


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie narazie po przeniesieniu skały do nowego zbiornika rośnie w miare wolno u kolegi ktory tez mial pare ognisk tego chwastu zebrasoma zrobila z tym porzadek dlatego kupuje zebrasome i dolabelle zobacze jakie benda efekty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sądze aby slimak Dolabella poradził sobie , to jeden z cieżejszych do usunięcia glonów.

W niektórych przypadkach pomaga podniesienie Mg do wysokiego poziomu np 1500 , jednak to tylko część walki.

Podstawowa rzecz to zbicie NO3 i PO4 do zera aby nie było pożywki tym glonom, wtedy zaczna sie cofać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

andrniew u mnie po4 i no3 wynosi zero glony nie przyrastaja tak szybko ale jednak sa narazie ich nie ruszam bo najlepiej je skałe czyscic w innym zbiorniku zeby resztki nie fruwały po akwarium, a orjentujecie sie czy jest jakas hemia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrniew wie co mowi.

Walczylem z tym dziedostwem dosyc dlugo, ale wygralem. Nie chcialbym tu wywolywac nowej burzy. Jedynym sposobem, jaki mi pomogl bylo powolne, ale drastyczne podniesienie kH. Nawet kosztem korali. W innym przypadku mozna przyjac, ze cala skala jest do wyrzucenia i akwarium do zdezynfekowania, przy czym nie wiadomo, czy plaga nie rozpocznie sie od nowa.

KH podnioslem do 15 i czekalem. Tego zaden glon nie wytrzyma na dluzsza mete. Kilka korali stracilem, ale po kilku miesiacach i obnizeniu kH do 7 zapomnialem o glonach.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani jeżeli zebrasoma nie darady to tak zrobie na tą chwile zbiorniczek wygląda tak 2092-dsc_1628_007.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mani80,bardzo ładny zbiornik.

Na zdjęciach widać,że masz mało ognisk tego niechcianego glonu,u mnie praktycznie jest wszędzie.A najgorsze jest to iż jak zakorzeni się pomiędzy "łodygami"SPS to już masakra.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam tragedię z tym zielskiem i jak narazie walczę z tym glonem i nic z tego nie wychodzi. Muszę też kupić tego zająca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cezar1 tylko czy on napewno pomorze ja zaoptruje sie w dolabelle i w żółtka mam nadziej że dadzą rade a dodatkowo podniose kh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie roslo to scierwo pomeidzy galakami acropory. wtedy bralem te acre (na szczescie nie przylejona) i wsadzalem do miski z woda z baniaka, w druga reke penseta i do tego kubek cieplej slodkiej wody. penseta wyrywasz i wkladasz do kubka goraca kranowa, glon zostaje penseta sie oczyszcza i skubiesz dalej. u mnie w jednym miejscu dolabella zostawila bryopsis, bylo trudno dostepne, przelozylem skalke i na drugi dzien rano juz bylo czysto. po tym jak dolabella to zjadla do czysta to juz nie odrasta w tym miejscu. teraz mi troche wyroslo na kominie, ale juz tego nie ruszam bo niedlugo przekladke robie do nowego baniaka i nie chce tego ruszac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mani,

czy mi sie wydaje, czy masz tylko kilka malych ognisk?

Jezeli tak, to moze wyjmij te skaly z akwa i wylej na glona goracej wody. To, ze stracisz pare bakterii (tylko tych na wierzchu) nie ma zadnego znaczenia w porownaniu do strat jakie moga powstac, gdy glonisko sie rozprzestrzeni i opanuje caly zbiornik. To bylby mniejszy stres niz powolne podnoszenie kH i Mg.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani ma 100%,reaguj szybko zanim będzie za późno!


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie RO. I tak wszystko zabijesz. Przydalyby sie tez jakies bakterie, bo martwa powierzchnia skaly bedzie lapac cyano jak nowa ceramika. Moze by te obrobione kawalki wrzucic na jakis miesiac do ciemnego sumpa?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG 20130325 101320


Akwarium: 1000 l + sump 220 l
Oświetlenie: ATI PowerModule 8x80W
Pompa główna: RedDragon 6500
Odpieniacz: BubleKinge 300
Cyrkulacja: TUNZE 4x6105
Filtracja: BP + PO4x4 + Węgiel aktywny
Light Balling Fauna Marine dozownie Grotech III
Sterowanie IKS Aquaristik Computer
140 kg skały żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG 20130325 101320


Akwarium: 1000 l + sump 220 l
Oświetlenie: ATI PowerModule 8x80W
Pompa główna: RedDragon 6500
Odpieniacz: BubleKinge 300
Cyrkulacja: TUNZE 4x6105
Filtracja: BP + PO4x4 + Węgiel aktywny
Light Balling Fauna Marine dozownie Grotech III
Sterowanie IKS Aquaristik Computer
140 kg skały żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.