Skocz do zawartości
mani80

Pojawilo sie Bryopsis - jak z tym walczyc? +Ankieta

Walka z bryopsis  

55 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Moja walka z bryopsis zako?czy?a si?:

    • Moj? wygran?
    • Wygran? bryopsisu
    • inne/nie mialem bryopsis
    • Obecnie walcz?
  2. 2. Jak uda?o Ci si? pokona? bryopsis?

    • Natur? (ryby, ?limaki, je?owce...)
    • Chemi? (podniesienie Mg i Kh)
    • Chemi? i natur?
    • Wpierw chemi?, pó?niej natur? i to pomog?o dopiero
    • Wpierw natur?, pó?niej chemi? i to pomog?o dopiero
    • Nic nie robi?em
    • Wstrzyma?em podmiany wody
    • Reset systemu (nowa ska?a/u?miercenie ska?y)
    • inne
  3. 3. Czy uwa?asz, ?e bryopsis to najci??sza plaga w morszczy?nie?

    • Zdecydowanie tak
    • Najci??sza z jak? mia?em do czynienia
    • S? trudniejsze do pokonania "plagi"
    • Bryopsis - ?aden problem w pokonaniu
    • inne
    • Nie wiem/nie mam zdania


Rekomendowane odpowiedzi

krótka historia: ballinguje, rozjechałem parametry troche, kh spadło do 6. Świezymi podmiankami przywrocilem rownowage, kh podwyzszylem. Krotki stosunkowo okres 3 tygodni uaktywnił bryopsis i z niepozornej podstawki wyrosły kłaki , ktore szybko zaatakowały m.in. skałę konstrukcyjną. Odłupałem dziś 90% tego syfu, ale wiem, że to syzyfowa praca. Zalecę się wiec do podwyższenia parametrów Mg, Kh. Najwygodniej byłoby mi zrobić to ballingiem ale musze skonfrontować skład chemiczny z Tomasza wskazówką "Działa TYLKO gdy podnosimy mieszanką chlorku i siarczku magnezu".


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie neguje metody Tomka ale cos mi sie ten siarczek nie podoba. Tomku jestes pewien ze nie chodzilo Ci o siarczan maganezu?

Luft, powiedz mi czemu chcesz poddawac terapii caly zbiornik jesli problem jest tylko na jednej skalce?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie neguje metody Tomka ale cos mi sie ten siarczek nie podoba. Tomku jestes pewien ze nie chodzilo Ci o siarczan maganezu?

Luft, powiedz mi czemu chcesz poddawac terapii caly zbiornik jesli problem jest tylko na jednej skalce?

to nie jest problem 1 skałki, którą można wyjąć :( (wyżej napisałem, że problem dotyczy obecnie rownież skały konstrukcyjnej i taki moj los na chwilę obecną)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chlorek magnezu sze¶ciowodny - MgCl2x6H2O

siarczan magnezu sidmiowodny - MgSO4x7H2O

Proporcja 8:1. To przecież jeden z r-rów Ballinga.Tester poprawiałeś przecież Pana Ballinga ostatnio bo się chłopina w dodawaniu pomylił.

Magnez Kenta to też mieszanka tych dwóch odczynników. Nie jestem jednak pewny czy Kent jeszcze czegoś tam nie dodał. np cyjanku :nuke: albo viagry żeby lepiej na bryopsis działało.

PS. TESTER MIAŁ RACJE MÓJ CZESKI BŁĄD

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chlorek magnezu szeciowodny - MgCl2x6H2O

siarczek magnezu sidmiowodny - MgSO4x7H2O

Hehe MgSO4 to siarczan magnezu a nie siarczek ktorego wzor jest MgS. Siarczki sa dosc zdradliwe wiec dlatego zareagowalem bo w powyzszych postach pisales o siarczku magnezu


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwracam honor. Edytowałem post. Ważne ze wzór się zgadza. Pozdr.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim razie pozostaje okaleczenie skały :/

podeślij mi tego trochę moje pokolce cię pochwalą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podeślij mi tego trochę moje pokolce cię pochwalą

mawiają, że tego nawet "twoja teściowa" sie nie chwyci :D niejadalny szajs dla wiekszosci zwierząt. moje slimaki to łukiem omijają.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

walcze z bryopsis od czerwca, kilkakrotnie bylem bliski... wydawalo sie ze sie nie odrodzi... a jednak... sam chlorek magnezu nie pomaga! Pewnie gdybym od razu posluchal Tomasza z tym siarczanem magnezu, dzis skupiałbym sie na wybarwianiu korali a nie bryopsis :wallbash:


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po powrocie z wakacji pojawiło się bryopsis. Jedna spora polanka na skale na samym dole (bez szans wyjęcia) i dwa małe skupiska na samej górze. Początkowo się przestraszyłem, bo jak zobaczyłem w jakim tempie to urosło, to myślałem, że trzeba będzie zaraz magnez kupować. Zanim zacząłem reagować, bryopsis przestało rosnąć, a teraz już w dużym stopniu zanika. Ja nie przyłożyłem do tego ręki, tylko obserwowałem. Na początku zaczęło bieleć - tak jak Tomasz napisał, że po kuracji magnezowej bieleje. Pomyślałem, że to dobry znak. Później zaobserwowałem, że babka kopiąca to podskubuje - pewnie nie dla samych glonów, tylko wyskubuje jakieś smakołyki spośród pędów. Tym samym pewnie regularnie pozbawia bryopsis pokarmu. A największe zaniki są po nocy. Rano jak zapalam światło czasem aż mnie dziw bierze ile tego zniknęło. Nie sądzę, żeby tak mu brakowało światła, ale może mam jakieś stwory, które w nocy żerują na bryopsis.

Podsumowując jestem pewnie jednym z niewielu szczęśliwców, którym bryopsis samo przyszło i samo poszło. Życzę też tego Wam i odpukuję, żeby u mnie nie zaczęło znowu przyrastać.

PS. Magnez u mnie wg Saliferta to 1320-1350 ppm

Poniżej zdjęcie tego co u mnie rosło i teraz już zanika (widać zbielałe pędy):

bryopsis.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za wczasu bym sie nie cieszyl, ale zycze Ci by bylo jak opisujesz!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, proszę jeszcze raz przeczytajcie uważnie:

1. podnosimy Mg Kentem.

2. Dla obniżenia kosztów można do 1800-1900 dojechać na mieszance chlorku i siarczanu Mg (nie na samym chlorku: to nie działa)

3. Potem lejemy Mg Kenta, bo tak naprawdę to nie wiemy co w nim jest i moze to coś właśnie działa na bryopsis)

Tak robiłem i skutek był zawsze jeden. Może sama mieszanka chlorku i siarczanu też działa: NIE WIEM, nie sprawdzałem.

Także jeśli zaczynamy kurację, a jedyne co mamy to chlorek Mg to można równie dobrze nic nie robić. Michał działa natomiast mieszanką - ma poziom 2300 a glony dalej są. Czyli wniosek taki, że bez Kenta się nie obejdzie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał, ale zajechałeś już z Mg bardzo daleko. Jak jeszcze dołożysz ze 400 Kentem to az się bać zaczynam. Może trochę zbij Mg i z Kentem zacznij za parę tygodni?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmianami na ubogiej soli.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam swieze akwarium i cos na wzor bryopsis mi wyroslo - kupilem dollabelle i wciagnal to jak makaronic-teraz zastanawiam sie czy da rade ja dokarmic np.algami? Jak myslicie?

pozdr

W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz już glonów to sprzedaj szkoda zwierzaka... padnie z głodu


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ten ślimaczek serio je bryopsis to chętnie go odkupię:)


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pokolce w sporym zbiorniku dają rade u mnie opędzlowały skałki i po problemie :))))


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

samo podniesienie chlorkiem Mg nie dalo za wiele, podniesienie kh dowaliło koralom... zaczalem wiec zmasowane działanie... + siarczek mg + dolabella - glon zanika, dolcia je go w sumie od niechcenia, szału nie widze albo moja wyobraźnia byl zbyt bujna, jest 2 tygodnie i nie ogarnia 100 l akwarium, ale zostało niewiele i to najwazniejsze. najgorsze jednak to ze sam wprowadzilem do baniaka przesliczny makroglon Halymenia i tego dziadostwa ktore obrasta mi falowniki w miesiąc nic nie rusza :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze proszę o potwierdzenie czy rzeczywiście jest to bryopsis ...

gallery_12259_1897_713060.jpg

Wygląda identycznie jak na załączonym linku...

bryopsis

Sprawa jest o tyle dziwna że, glon rośnie mi najlepsze tylko i wyłącznie na muszlach trzech ślimaków. Reszta jest czysta. Na skałach nie zlokalizowałem żadnych nawet zalążków plagi. Akwarium ciągle dojrzewa.

Link do dziennika ...

moje akwa

I oczywiście prośba o radę... Co dalej z tym badziewiem ??

Z góry dzięki.


Się robi....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.