Skocz do zawartości
urz

Start pierwszej solniczki 200l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od jakiegoś czasu zbieram informacje i plany a teraz zamierzam zamienić plany na czyny. Sprawa wygląda następująco. Mam już akwarium 200l 100x40x50. Niestety mam kilka problemów z doborem sprzętu. Z racji tego, że szafka na której stoi akwarium ma inne przeznaczenie więc budowa sumpa odpada z racji tego, że fizycznie nie mam go gdzie wstawić. W akwarium na początek chciał bym hodować miękasy i LPS'y, później SPS'y. I tu kilka moich pytań:

1. Czy odpieniacz zew. i kubełek zasypany siporex'em wystarczy?

2. Jak dobrać odpowiednie oświetlenie(w grę wchodzi led lub t5)?

3. Jak dopasować barwą wybrane oświetlenie (jakie świetlówki lub ledy oraz ile sztuk)

4. Jak ustawić pompy cyrkulacyjne i jakich użyć najlepiej?

Z góry wielkie dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Odpieniacz zewnętrzny to dość popularne rozwiązanie pytanie tylko jaki planujesz? Jeśli chodzi o kubełek z siporaxem to...

generalnie hasło kubełek jest źle postrzegane na forum choć tak naprawdę wiele osób z niego korzysta :) to tak jak z Disco Polo nikt nie słucha ale wszyscy znają tekst piosenek ;) Moje pierwsze akwarium przez 2 lata jechało na takim kubełku z ceramiką i nie miałem żadnych sensacji. Oczywiście nie zmienia to faktu że sump jest dużo bardziej wygodny i funkcjonalny.

2 i 3 Teoria mówi ze najlepiej jest 1Wat/litr ale moim zdaniem do zdecydowanie za dużo. Nie wiem czy chcesz sam robić lampę czy kupić gotowca ale na jeden i drugi temat jest mega dużo informacji na forum.

4 Pompy musisz ustawić tak żeby nie tworzyły się martwe (stojące) strefy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miękasy potem spsy,sory ale musisz sie decydowac,bo jak nawsadzasz miekasow to potem sps'ow nie wsadzisz juz do tego akwarium bez wymiany skaly.Poza za tym w akwarium bez sumpa i calej tej automatyki i dobrego pienidla bym sie nie bral za sps'y(chyba ze tylko jakies proste,montipora,stylophora)


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko, zastanowilbym sie nad zmiana szafki, zeby ustawic sump, do ktorego schowalbym caly sprzet, ktory bez sumpa, sila rzeczy bedzie wisial na szybach.

Dla korali miekkich, "jakis" zawieszany na szybie odpieniacz wystarczy, ale dla sps-ow musialby to byc juz troche bardziej "firmowy", np: Cyclon AS 1500. Kubelek tu malo pomoze, raczej zaszkodzi.

Oswietlenie dla sps-ow np: 6x39W T5 byloby ok. Dla miekkich wystarczy 4x39W. Tu wybor swietlowek jest b. duzy. Preferuje ATI, ale inne tez sa ok. np: ATI Coral Plus z domieszka moze jednej rozowej (ATI Purple Plus), jednej bialej AquaBlue Special i jednej calkiem niebieskiej: AquaBlue Plus. Duzo zalezy od osobistych upodoban, ale majac 6 rur mozna juz swobodnie pokombinowac. Wszystkie wymienione rury sa b. dobre.

Pompy : widzialbym dwie Tunze 6045 dmuchajace ukosnie na siebie, sterowane dwoma zegarami, zeby czasami jedna sie wylaczala.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to i ja dodam głos za zmianą szafki i wtedy może akwa trochę szersze bo 40cm będzie mało, ewentualnie zastanów się gdzie stoi akwa i może sump w pokoju obok lub coś takiego

co do korali to właśnie tak jest: chcemy spróbować jak się to uda i jak nam wyjdzie i wsadzamy miękkie a potem jest problem bo na twarde nie ma miejsca lub setup nie dobry dla SPS - jak masz pieniądze, zacięcie i czas to proponuję poważnie przemyśleć wszystko i nie bawić się w miękkie tylko od razu iść w LPS i SPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.