Skocz do zawartości
harnas

Nowe akwa - raport

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich,

jak coniektorzy zauwazyli zmniejszylem ostatnio aktywnosc na forum...powodem byl nadmiar pracy przy zakladaniu akwarium. Dzis wreszcie wyszedlem na prosta i jutro mam zamiar przywiesc skale.

Akwarium ma prawie 500 litrow i wymiary 130x65x60. Wody bez komina jest 404l. Komin ma wymiary 30x15 i 3 otwory 43 i 2x 49. Akwarium wykonal Szklik i jestem z niego zadowolony jak za cene, ktora zaplacilem.

Do akwarium jest ok 150l sump z komora na refugium, ktorego narazie nie mam zamiaru zalewac woda.

Stelaz zrobilem z profili stalowych wg projektu Piotra Rogalskiego, ktoremu chcialem przy okazji podziekowac za poswiecony mi czas.

Cyrkulacje narazie bede musial oprzec na aqubabee 3000, 2 maxijetach i jednej marea 6000. Odpieniacz to najwiekszy siren do akwariow 1500l (odpowiednik beasta 1200).

Oswietlnie: dwie lampy 250w oraz 2 swietlowki 54w. Poczatkowo planowalem zarniki 20kK ale zakupilem tez 10kK i wkrotce sie zdecyduje. Jesli zostane przy 10kK to dostawie dwie swietlowki aktyniczne sylwani.

Filtracje to bedzie glownie skala. W tej chwili mam okolo 30kg skaly z poprzedniego akwarium, 25 nowej (odgazowanej) i 10kg suchej widocznje na zdjeciach.

Zdjecia z dzis. Jeszcze nie wszystko gotowe.

Czekam na komentarze

4nano1.jpg

4nano2.jpg

4nano3.jpg


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to pozwolę sobie pierwszy pogratulować. wygląda zachęcająco. ale popracujesz nad ułożeniem skały:wink ??

pozdrawiam

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej no fajniste to masz ale jak bedzie wszystko na swoim miejscu to chyba bedzie jeden z lepszych baniakow!!! ale zawsze ktos cie moze przebic !!!!POWODZENIA!!:yes:yes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jalos: dzieki.

@Rafal: To jest moj drugi baniak wiec jest juz z zalozenia lepszy od pierwszego. Nie udalo mi sie jednak wyeliminowac wszystkich bledow...no, moze nastepnym razem.

@thcskiba: na zdjeciu pali sie zarnik 20kK. na moj gust jest wziac troche za ciemon przy dnie. jutro zamontuje druga lampe z zarnikiem 10kK to bedzie mozna porownac kolor.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wow super, ja tez bym zmienil na wieksze tylko te drewniane stropy w starych domach

krotko takie akwa to marzenie

powodzenia


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium super, ale jeszcze dużo pracy przed Tobą.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@harnas, tak gratulacje za juz wykonaną robotę po zdjęciach widac ze wszystko na dobrej drodze, oświetlenie musi byc kompletne dobiero coś można powiedzieć o barwie.

Zastanawia mnie inna rzecz, mianowicie planuję przy przeprowadze na wieksze mieszkanie zmienić zbiornik tez na wiekszy o podobnych wymiarach, i zawsze myslałem albo obawiałem sie że taka konstrukcja z profili zamknietych bedzie wymagała dodatkowego słupka w środku, u Ciebie nie ma, ale widzę że masz duzy przekrój profila chyba 50x50 a ścianka 3 mm, przy takim rozwiązaniu chyba można zrezygnoać z dodatkowego słupka - ciekawe ?

No ale nic takie moje rozważania, w każdym razie trzymam kciuki za dlasze prace przy akwa, oby efekt końcowy przyniósł zadowolonie.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Roman: Projekt stelaza robil Piotr Rogalski. On robil doswiadczenia u siebie. Zreszta jak mi tlumaczyl podpory w srodku i tak nie przejmuja obciazenia.

Profile mialy byc z ksztaltowniow 5x2.5 ale w dniu kiedy pojechalem je kupic okazalo sie, ze nie ma na stanie. Wzialem wiec takie jakie byly, "o oczko" wieksze. Czyli nogi i poprzeczki 6x6, gr. 4mm. Podstawa pod blat 5 profili 6x3, gr 3 ustawione na sztorc. Nogi na srubach aby regulowac poziom.

Generalnie troche przedobrzylem bo stelaz wazy z 50-60kg.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podobaja mi sie te wymiary. Solidna robota.

Gratulacje!


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Harnas

Pieknie , bardzo ładnie ale czemu Twój sump jest większy od mojego akwarium :)

Zyczę sukcesów oraz czekamy na zdjęcia ;)

Tynio

Pozdrawiam


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapowiada się nieźle...też bym takie chciała...-ale mieć nie mogę... :)( hm mam myśl! :lampka przeprowadzam się do Ciebie :yes


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ewa: cóż myślę, że będziesz miała z tym pewne kłopoty...:wink

o konstrukcji nośnej akwarium: tak na dobrą sprawę to do przeniesienia takiego ciężaru to wystarczyły by dwa profile. reszta to zapewnienie wytrzymałości zbiornika.

pozdrawiam

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jałoś@ jakie kłopoty??? :) Chodźcie się wszyscy wprowadźmy do harnasia- w końcu nie tylko mi się podoba jego nowe akwarium ;) , może być trochę ciasno, ale poza tym same plusy :wink


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zebym wiedzial, ze bedzie takie zainteresowanie to postawilbym wiekszy baniak...


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jałoś :

o konstrukcji nośnej akwarium: tak na dobrą sprawę to do przeniesienia takiego ciężaru to wystarczyły by dwa profile. reszta to zapewnienie wytrzymałości zbiornika.

Nie wiem jak sie sprawuja profile 6x3, ale sprawdzalem na profilach 5x2 (ktore zastosowalem u siebie) to jeden profil postawiony na sztorc (5 cm wysokosci 2 cm szerokosci) przenosil bez wiekszego (2-3mm) ugiecia polowe ciezaru mojego baniaka 300 litrow.

Wiec 2 profile przeniosa (z malym ugieciem) ciezar calego baniaka.

Wiec 3 profile przeniosa ciezar bez ugiecia.

Wiec 4 :) bedzie bezpiecznie.

U mnie akwa jest ponad 300 kg, u Harnas`a mialobyc ponad 500 kg i 10 cm dluzej niz u mnie, wiec 5 belek 5x2 (2 mm scianka) wcale by nie bylo tak za duzo.

No ale ze Harnas zastosowal profil 6x3 (3 mm scianka) to juz wynikalo z mozliwosci zakupu materialu.

Zastosowal 50% grubsza scianke, 50% szerszy i 20% wyzszy.

Przeklada sie to na znakomite zwiekszenie wytrzymalosci, ale pociaga ze soba dwa skutki (poza zwiekszeniem masy)

- primo, zawsze moze spac spokojnie, bo wszystko moze sie zalamac, ale nie jego stelaz

- secundo, jak mu sie znudzi akwarystyka to moze zajac sie militariami i na tym stelazu jakis sredni czolg postawic ;)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzis przywiozlem skale. ok 30 kg ze starego akwarium i 25 kg juz odgazowanej z reefshopu. Ponizej zdjecie. Jeszcze nie ulozona bo nie mam juz na to sily dzisiaj. Zastanawiam sie czy kupic jeszcze pare kilo.

Jesli chodzi o sprzet to tez drobna zmiana. Za namowa Przemka zamienilem moja aquabee 3000 na 6000, zrezygnuje za to z jednego maxijeta.

4nano4.jpg


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na czym układasz skałę? Co dajesz na dno?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dnie mam plyte pcv niebieska, 3mm, przyklejona na silikon.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurde jestem ciekaw jak beda w tym oswietleniu wygladac zwierzaki zastanawialem sie nad zmiana z 14kk na 20kk i nie wiem czy slusznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

thcskiba: ja bym sie zastnowil. w poprzednim akwa mialem 20kK ale teraz chyba przejde na 10kK, mysle, ze 14kK to optimum.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie wiem mysle ze niebieskie swiatlo bardziej wybarwia ryby i korale no chyba ze zapodac jeszcze jedna aktynike

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, tylko przy 20kK masz bardzo ciemny baniak. np moj zarnik 250w jest za slaby na 60 glebokosci. 10kK bedzie ladnie oswietlal.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
harnas :

moj zarnik 250w jest za slaby na 60 glebokosci.

A to znowu kwestia poczucia estetyki i gustu.

Sam zamontowalem 10k K 250W (plus 4x54W T4) do jakis 53-55 cm glebokosci i na razie mi sie podoba. Glony wyzsze rosna dobrze i szybko.

Co bedzie dalej zobaczymy.

Ale rozwazalem kupno 20k K do HQI i reszta T5 w kolorze 10k K.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.