Skocz do zawartości
kaspy

jak odpalić reaktor przy nowym baniaku?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy da się wyregulować reaktor do ciągłej pracy przy tak niewielkim zapotrzebowaniu? Od 03/12/2012 do 24/01/2012 parametry zmieniły się tak:

objętość w obiegu: ~600 litrów

zasolenie: 1.025 (utrzymuję ręcznie dolewając solankę /Red Sea Coral Pro/ w razie potrzeby)

KH: 7.3 -> 5.7 (muszę sprawdzić ten test na wzorcu)

Ca 440 -> 400

Mg 1410 -> 1230 (chyba powtórzę ten ostatni test)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz dzienną konsumpcję Ca/kH?

Jaki to reaktor?

Jeśli nie masz "ssania" w zbiorniku - to cięzko Ci będzie ustawić i skalibrować reaktor tak aby pracował poprawnie w tym systemie.

Albo będziesz za rzadko "dopuszczał" odciek do obiegu(przy niskim ph - będzie miał krytycznie wysokie paramtery) - albo będzies zmusiał kombinować z krytycznym(na granicy rozpuszczania wkładu) pH..


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że się da :) Musisz mieć powód, by pisać właśnie o reaktorze więc nie będę Cię namawiał na Ballinga.

W reaktorze musisz jedynie ustawić odpowiedni odciek i wszystko będzie grało :-)


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się da - nawet zbudować statek w butelce :) Jeśli konsumpcja Ca jest zbyt niska(powiedzmy 10-20mg tygodniowo) - to pomijam opłacalność tego typu rozwiązania - prawidłowe skalibrowanie reaktora będzie bardzo trudne z powodów o których napisałem powyżej.

I to nie jest teoria - a praktyka.

Przy bardzo małym dobowym odcieku paramtery wody w reaktorze będą szybowały do góry co najprawdopodobniej zakończy się cholernie wysokim kH w odcieku.

Jeśli w ciągu 7 tygodni Ca spadło mu o 40(tygodniowo - ok.5?) to jak chcesz ustawić reaktor aby uzupełniał Ca do zadanego poziomu? Ma chodzić 5-10 minut na dobę?(odciek) - czy też chcesz ustawić jedną kroplę na minutę(?)(jak?)

Przy takiej konsumpcji używanie reaktora nie jest najlepszym pomysłem - lepiej "lać z ręki" - i poczekać aż konsumpcja wzrośnie.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, odpalanie reaktora na kilka minut dziennie chyba będzie dla mnie optymalnym rozwiązaniem. Konsumpcja jest symboliczna, ale reaktor (PF501) mam już gotowy do pracy tzn. jest podłączony i cyrkuluje samą wodę. Zasyp i CO2 też czekają. Czy jest jakaś wielkość odcieku przy której udało by mi się łatwo uzyskać powtarzalne parametry dla tego reaktora? Bo myślę o tym żeby skalibrować sensowny przepływ/pH, a następnie dobrać czas działania, który będę stopniowo podnosić w miarę wzrostu zapotrzebowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli reaktor będzie dawał niewielki odciek tylko przez kilka minut dziennie - to będzie Ci trudno.

Dlaczego już piszę.

Załóżmy że używasz wkładu np. Knopa. Dobrze byłoby utrzymać ph w reaktorze ok. 6.6-6.7(nie wyżej) aby rozpocząć proces rozpuszczania wkładu.

Załóżmy teraz hipotetyczną sytuację. Dozujesz powiedzmy 200ml odcieku na dobę.

Robisz pomiar pierwszego odcieku(po kilku dobach pracy na zamkniętym obiegu) - masz jakieś wyjściowe parametry.

Następnego dnia o tej samej porze podasz kolejne 200ml. Ale w tym czasie, w reaktorze(pracującym na zamnkiętym obiegu z ph wody rozpuszczającym zasyp) dalej rośnie Ci Ca/kH. Po 24 godzinach te parametry są już zupełnie inne niż pierwszego dnia. To samo kazdego następnego - ponieważ za każdym razem zasyp "moczy" się w kwaśnej wodzie rozpuszczającej go w międzyczasie dozowań.

Jakie będziesz miał parametry po kilku/kilkunastu dniach? Nie wiem - ale zapewne kosmiczne - będzie to płynny kamień.

I co wtedy? Zmniejszysz dozowanie odcieku?(300ml będzie Ci zawyżało parametry przy niewielkiej konsumpcji).Efekt - dalszy wzrost ca/kh w odcieku(mniej dopływa "świeżej" wody)..

Wydaje mi się że musisz zrobić tak:

a) ustawić najmniejszy możliwy i regularny (np. 15 minut co godzinę/dwie) odciek.

b ) powoli zacząć zmniejszać ph w kolumnie reaktora - co kilka dni powiedzmy o 0.1 ph - czekając aż się wkład "przegryzie".

Zacznij od 7.2-7.3.

Jak zauważysz że w odcieku rośnie Ca/kH - zostaw na kolejne dni - i obserwuj jak będą zmieniały się paramtery w akwarium.

Najlepiej w exelu zrób sobie tabelkę - i dwa razy dziennie(rano i wieczorem) zapisuj parametry - oraz informację czy(i co ) zmieniłeś - ph, odciek, czas itd.

Czym chcesz dozować odciek? Pompka perylstatyczna?


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem raczej o utrzymaniu stałego przepływu przez cały dzień i dozowaniu CO2 przez krótki odcinek czasu. W ten sposób przez większość dnia reaktor byłby na "jałowym biegu" i pracowałby tylko przez krótki okres spadku pH. Myślę że punktem wyjściowym byłoby dobranie dawki CO2 do przepływu. Przepływ byłby stały, podobnie jak dozowanie CO2 w momencie otwarcia zaworu. Wartość pH przy zamkniętym zaworze będzie dążyć do wartości pH w akwarium, natomiast przy otwartym będzie dążyć do wyregulowanej wartości. Czas otwarcia zaworu będzie uwzględniał opadanie i następne wzrastanie pH kiedy reaktor będzie poza optymalnym zakresem pH. Zakładam, że wtedy niewiele się dzieje w reaktorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.