Skocz do zawartości
Warszawiak

Co zrobić z kilkuletnią, żywą skałą...

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam nie lada problem.

Jak mogę skutecznie oczyścić żywą skałę w której na potęgę jest Aiptasia oraz okrzemki.

Skała ma być w całkiem nowym systemie od początku wystartowanym, zastanawiam się czy wygotować skałę, czy może tylko wypłukać i moczyć w RO jakieś 2mc...??

Na skale jest mnóstwo alg wapiennych, które, mam wrażenie pozatykały porowatość skały.

Czy wygotowanie wszystkiego w RO potem dokładne płukanie każdego kawałka z resztek obumarłych organizmów. Po czym ponowne ożywienie skały oraz kąpiel w towarzystwie silnego odpieniacza coś tu za skutkuje, czy może zniszczę skałę, a po tym zabiegu wygotowywania nie będzie się nadawać do ponownego ożywienia i wykorzystania w zbiorniku...??

Czekam na jakieś wskazówki i podpowiedzi, z góry dziękuje.

Edytowane przez Warszawiak (wyświetl historię edycji)

ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na glony wapienne dobre są jeżowce. Na aiptasie - m.in. krewetki.

Z oczyszczonej skały można zwykle jeszcze coś zrobić.

Jakoś mnie nie przekonuje pomysł zabicia tej skały bo wydaje mi się, że może to nie przynieść oczekiwanych efektów (nie zabezpieczy przed nawrotem glonów czy aiptasi).

To tylko moje zdanie, które nie jest poparte żadnym doświadczeniem - nigdy nie zabijałem skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze skały mają już ze 12-13 lat i nigdy nie przyszło mi do głowy, żeby ja zabijać z powodu aiptasji.

Przy zmianach zbiornika szorowałem ją tylko szczotką w wodzie ze starego akwa. I mocno płukałem w tej wodzie.

A na aiptasie i glony metody naturalne (jak napisał @rs) są najlepsze tylko cierpliwości potrzeba :)


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli chcesz ukatrupić powierzchniową część życia to jeśli Ci sie zmieści mozesz wsadzić do mikrofalówki.

Pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz przecież mikrofale w pierwszej kolejności zabiją wszystko zaczynając od środka skały.

Ja również proponuje naturalne metody uzdrawiania skały,czyli jeżowce na algi wapienne, krewetki i ryby na aiptasie a silikaty zwalczać adsorberem.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak koledzy wyżej piszą. Krewetki, jeżowce, zero papu i troche cierpliwosci.

Mysle ze miesiac góra dwa i skała bedzie jak nówka.

Ja wyłączył bym tez oswietlenie.


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za rzetelną odpowiedź. Więc pozostaje przy naturalnych metodach.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.