Skocz do zawartości
aragorn111

Filtr zraszający

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy ma sens stosowanie filtra zraszającego, jeśli nie ma sumpa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wogóle się nie stosuje tego typu filtra.Bo zbyt jest wydajny w produkcji NO3 z ktorym potem nie ma co zrobić.

Wydajny odpieniacz pozwoli ci utrzymac wode na własciwych parametrach bez takich wynalazków.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak w takim razie ma się produkcja NO3 jeśli chodzi o stosowanie w sumpach SIPORAX-u jako złoża zalanego wodą, gdzie wiele osób takie rozwiązanie stosuje? W mojej ocenie zjawisko odkładania się detrytusu będzie efektywniejsze niż w przypadku złoża zraszanego, gdzie ewentualne zanieczyszczenia które się zgromadzą tu i ówdzie zostaną z czasem wypłukane przez opadający przez złoże strumień wody - to tak na wywołanie ewentualnej dyskusji ;-)

Edytowane przez artkras (wyświetl historię edycji)

Akwarium (250l + sump 110l - wszystko brutto), światło: LED CREE 120W + 4x39W T5, pienidło: DIY by Sebastek na pompie Tunze Hydrofoamer 20, obieg wody: NJ 2300, Flitr przepływowy na pelletki, cyrkulacja: Tunze 3x6015, 1x6055, dolewka RO/DI - grawitacyjna. LR około 27kg, LS około 20kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja już jest, i to całkiem długa - nie ma sensu dublować.

Nie chodzi mi o całe rozważania w aspektach: NO3, PO4, odpieniacz, itp, itd i całe wywody z tym związane.

Mi chodzi o to które złoże, czy siporax zalany w sumpie w jednej z jego komór czy zastosowany jako złoże zraszane, będzie bardziej produktywnym jeśli chodzi o NO3


Akwarium (250l + sump 110l - wszystko brutto), światło: LED CREE 120W + 4x39W T5, pienidło: DIY by Sebastek na pompie Tunze Hydrofoamer 20, obieg wody: NJ 2300, Flitr przepływowy na pelletki, cyrkulacja: Tunze 3x6015, 1x6055, dolewka RO/DI - grawitacyjna. LR około 27kg, LS około 20kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtry zraszane zawsze beda bardziej produktywne jesli chodzi o produkcje NO3 ze wzgledu na duza dostepnosc powietrza, niz filtry zalane.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, idąc tym tokiem rozumowania to należałoby maksymalnie ograniczyć dostęp tlenu do wody bo nam drastycznie wzrośnie NO3.

Z czego powstaje NO3 wiadomo chyba wszystkim: amoniak, dalej azotyny i na końcu azotany. Zgadza się, że do tych wszystkich procesów potrzebny jest tlen ale wg mnie azotanów będziemy mieli tyle ile wytworzy się amoniaku i azotynów - koniec kropka. Jeśli skończą nam sie azotyny to z czego niby bakterie będą produkowały azotany.

Chyba, że coś źle kumam ;-)


Akwarium (250l + sump 110l - wszystko brutto), światło: LED CREE 120W + 4x39W T5, pienidło: DIY by Sebastek na pompie Tunze Hydrofoamer 20, obieg wody: NJ 2300, Flitr przepływowy na pelletki, cyrkulacja: Tunze 3x6015, 1x6055, dolewka RO/DI - grawitacyjna. LR około 27kg, LS około 20kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z zasadami cyklu azotowego następnym etapem jest n2 jeżeli nie będzie tlenu. Moim zdaniem ma to sens i sam takie złoże planuję ale może wypowie się w tym temacie jakiś praktyk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, idąc tym tokiem rozumowania to należałoby maksymalnie ograniczyć dostęp tlenu do wody bo nam drastycznie wzrośnie NO3.

Z czego powstaje NO3 wiadomo chyba wszystkim: amoniak, dalej azotyny i na końcu azotany. Zgadza się, że do tych wszystkich procesów potrzebny jest tlen ale wg mnie azotanów będziemy mieli tyle ile wytworzy się amoniaku i azotynów - koniec kropka. Jeśli skończą nam sie azotyny to z czego niby bakterie będą produkowały azotany.

Chyba, że coś źle kumam ;-)

Po to wlasnie stosuje się odpieniacz bialek zeby usunął bialka z wody zanim wejdą w cykl azotowy.

Bakterii w akwarium bedziesz mial tyle ile jest potrzebne do rozkladania zanieczyszczeń ktorych odpieniacz nie usunął i to sie nazywa równowaga biologiczna.Dlatego zwierzeta w akwarium morskim dokładamy stopniowo zeby bakterie mialy czas sie namnozyc.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po to wlasnie stosuje się odpieniacz bialek zeby usunął bialka z wody zanim wejdą w cykl azotowy.

Bakterii w akwarium bedziesz mial tyle ile jest potrzebne do rozkladania zanieczyszczeń ktorych odpieniacz nie usunął i to sie nazywa równowaga biologiczna.Dlatego zwierzeta w akwarium morskim dokładamy stopniowo zeby bakterie mialy czas sie namnozyc.

Jarku OK, po co jest odpieniacz wszyscy wiemy, co z równowagą biologiczną też, itp itd.

Nie zgodzę się jednak z tym co napisałeś wcześniej, że złoże zraszane będzie produkowało więcej NO3 bo ma lepszy kontakt z powietrzem - czytaj z tlenem.

Powtórzę moje pytanie: w czym lepszy jest siporax w wodzie od siporaxu zraszanego, tzn które złoże będzie produkowało więcej NO3?


Akwarium (250l + sump 110l - wszystko brutto), światło: LED CREE 120W + 4x39W T5, pienidło: DIY by Sebastek na pompie Tunze Hydrofoamer 20, obieg wody: NJ 2300, Flitr przepływowy na pelletki, cyrkulacja: Tunze 3x6015, 1x6055, dolewka RO/DI - grawitacyjna. LR około 27kg, LS około 20kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozklad NO2 do NO3 nastepuje tym szybciej im bakterie beda mialy wiecej tlenu do dyspozycji,a na zlożu zraszanym maja go duzo wiecej niz w zalanym.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozklad NO2 do NO3 nastepuje tym szybciej im bakterie beda mialy wiecej tlenu do dyspozycji,a na zlożu zraszanym maja go duzo wiecej niz w zalanym.

Jarku, dokładnie tak jak napisałeś, szybciej bo "dogodniejsze" warunki ale czy to znaczy, że więcej?

W mojej opinii NO3 powstanie tyle ile bakterie będą miały do dyspozycji NO2.

Może inaczej, w Twojej opinii złoże zraszane to fabryka NO3 - przynajmniej tak to rozumiem.

W latach 1998-2000 miałem około 200l akwarium, które funkcjonowało z jakimiś tam sukcesami. Z ryb: 4 ocellarisy, kilka garbików, 2 ślizgi, c.bicolor. Koraliki typowo miękkie, dwa ukwiały, discosomy, sarco. Jechałem wówczas na IO, podmiany wody około 20l tygodniowo, odpieniacz DIY ale w porównaniu do dzisiejszej wiedzy niedowymiarowany co najmniej 10 krotnie (co prawda z pompą ale na kostce lipowej), cyrkulacja - napiszę ŻENADA. Żadnych dodatków i suplementów, testów praktycznie nie robiłem za wyjątkiem pomiaru zasolenia. Woda po RO ale bez DI.To tak z grubsza. A dziś zastanawiam się jak to mogło wszystko działać i funkcjonować. I teraz co chcę napisać w sumpie miałem około 30-40l grysu koralowego pracującego na zasadzie złoża zraszanego - czyli NO3 powinno być zabójcze. Tak jak napisałem, testów nie robiłem żadnych dlatego nie wiem jaki mógł być poziom NO3, ale glonów/dino/cyjnano też nie miałem. Tzn coś tam się pewnie pokazywało, ale biorąc pod uwagę, że było to 15 lat temu - nie pamiętam dokładnie. Plagi w każdym razie to nie były na pewno. Co jeszcze, potwierdzeniem, że akwa funkcjonowało (w miarę dobrze - do dziś nie chce mi się w to wierzyć), była składana co najmniej 4 lub 5 krotnie ikra przez błazny. Ikra z której wylęgały się larwy, pamiętam nawet jak za bodajże 3 razem pokusiłem się na wyłowienie kilkunastu szt z toni wodnej (było to w nocy oczywiście) gęstą siatką. No ale niestety 1-2 dni i larwy padały. Dzisiaj to już przynajmniej jakiś pokarm można kupić.

Konkludując, dziś zastanawiam się jak to było wtedy możliwe - porównując to wszystko do dzisiejszej wiedzy i techniki akwarystyki morskiej. I właśnie zastanawiam się, czy to wszystko nie było właśnie zasługą owego złoża zraszanego ;)

Aha, bo pewnie takie pytanie padnie, akwa pozbyłem się ze względów zmiany mieszkania, a całe życie zawiozłem do Bartka LATOSA w W-wie. Wszystko chętnie przyjął.


Akwarium (250l + sump 110l - wszystko brutto), światło: LED CREE 120W + 4x39W T5, pienidło: DIY by Sebastek na pompie Tunze Hydrofoamer 20, obieg wody: NJ 2300, Flitr przepływowy na pelletki, cyrkulacja: Tunze 3x6015, 1x6055, dolewka RO/DI - grawitacyjna. LR około 27kg, LS około 20kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja skupia się na no3 zupełnie pomijając aspekt toksyczności pozostałych związków tj. Amoniaku i azotynów. Moim zdaniem lepiej mieć zwiększone no3 niż nh4 w baniaku nawet w śladowych ilościach. A wracając do złoża zraszanego może rozwiązaniem tego problemu, o którym pisze Peniek jest wprowadzenie co2 do złoża - i mamy dwa w jednym - prosty reaktor wapnia i denitrator. Co2 jest cięższe od powietrza więc gromadzi się na dole złoża. W górnej części skałę omywa jeszcze natleniona woda z baniaka więc mamy jeszcze utlenianie nh4 do no3 . W dolnej części mamy rozkład no3 do n2. Dodatkowo lekko kwaśne środowisko ( kwas węglowy) rozpuszcza powoli skałę i uwalnia związki potrzebne naszym podopiecznym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja skupia się na no3 zupełnie pomijając aspekt toksyczności pozostałych związków tj. Amoniaku i azotynów. Moim zdaniem lepiej mieć zwiększone no3 niż nh4 w baniaku nawet w śladowych ilościach. A wracając do złoża zraszanego może rozwiązaniem tego problemu, o którym pisze Peniek jest wprowadzenie co2 do złoża - i mamy dwa w jednym - prosty reaktor wapnia i denitrator. Co2 jest cięższe od powietrza więc gromadzi się na dole złoża. W górnej części skałę omywa jeszcze natleniona woda z baniaka więc mamy jeszcze utlenianie nh4 do no3 . W dolnej części mamy rozkład no3 do n2. Dodatkowo lekko kwaśne środowisko ( kwas węglowy) rozpuszcza powoli skałę i uwalnia związki potrzebne naszym podopiecznym.

No nie, przedmiotem dyskusji jest raczej aspekt, które złoże (załóżmy, że w tym samym zbiorniku, z tą samą obsadą, osprzętem, itp) będzie produkowało mniej NO3, chodzi np o siporax - w jednym przypadku zalany a w drugim zraszany. Wg mnie większym zagrożeniem będzie złoże zalane. Będzie ono miało większą tendencję do zanieczyszczania się detrytusem. Wiadomo natura ma to do siebie, że woda wybierze najkrótszą drogę przepływając przez złoże. A zatem będą strefy z szybszymi i wolniejszymi przepływami. W strefach z tymi wolniejszymi będą zbierały się zanieczyszczenia i one właśnie mogą być źródłem ... nazwijmy to różnych problemów, a może i właśnie NO3 ;)

W przypadku złoża zraszanego, wiadomo też gdzieś się zawsze coś osadzi, ale z czasem zostanie wypłukane. Jeśli pozostanie nawet na dłużej, to bakterie zrobią swoje i w efekcie też zostanie wypłukane przez przepływającą wodę. Jednak zjawisko to będzie występowało w nieporównywalnie mniejszym stopniu niż w złożu zalanym.

Co do amoniaku i azotynów, to w dojrzałym i ustabilizowanym zbiorniku, z odpowiednim sprzętem, dobrze prowadzonym akurat z tymi związkami nie powinno być raczej problemów - po prostu powinny być niemierzalne. Jeśli nic niezaplanowanego się nie wydarzy oczywiście ;)


Akwarium (250l + sump 110l - wszystko brutto), światło: LED CREE 120W + 4x39W T5, pienidło: DIY by Sebastek na pompie Tunze Hydrofoamer 20, obieg wody: NJ 2300, Flitr przepływowy na pelletki, cyrkulacja: Tunze 3x6015, 1x6055, dolewka RO/DI - grawitacyjna. LR około 27kg, LS około 20kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.