Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wybaczcie głupie pytanie, ale podsłuchałam niedawno ciekawą dyskusję w sklepie. Czy akwarium z samymi tylko koralowcami, bez ryb, może się utrzymać jako stabilny ekosystem? Czy też ryby są jakoś potrzebne do zbalansowania procesów życiowych w baniaku? Jakie są Wasze doświadczenia?


The cure for anything is salt water - sweat, tears, or the sea.

Isak Dinesen (Baroness Karen Blixen)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa rozkmnika.

Jeśli mówimy o zbiorniku w którym koralowców nie dokarmiamy to wg. mnie bez ryb ławiej uzyskać i utrzymać odpowiednie warunki.

Rybki to główna fabryka azotanów, fosforanów. Regularne podmiany wody uzupełniałyby tylko braki pierwiastków typu Ca, Mg etc.

Odpieniacza wtedy nie stosujemy chyba, że nastawiamy się na niefoto koralowce.

Hmmm... da rade "no fish, just corals" ale sądze, że są rybki których obecność wpłynie lepiej niż ich nieobecność.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd wiadomo, że rybie odchody nie zawierają "czegoś" potrzebnego do prawidłowego wzrostu i zdrowia korali? :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo rybki, albo akwarium

Oczywiście, że tak i tak dobrych kilka lat temu to było nawet polecane dla rafy


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kawa93 miał niesamowite akwarium, ale chyba z racji litrażu bezrybne (?).

No ale wracając do mojego pytania. Jestem na etapie kompletowania obsady do mojego akwarium i zastanawiam się nad wariantem bezrybnym na początek. Wydaje mi się, że koralowce same w sobie stanowią nielada wyzwanie. Za bezrybnością dodatkowo przemawia mały litraż mojej kosteczki (80L - 16L zabiera panel filtracyjny). Z drugiej strony zastanawiam się,czy rybki jak napisał @zielony mintaj, nie są jakimś ważnym elementem ekosystemu. Frapuje mnie jednak czy ktoś z Was ma doświadczenie porównawcze - tzn. prowadził akwarium coral only, a potem wprowadził ryby i zauważył np. radykalną poprawę, gdy chodzi o utrzymanie stabilności systemu, wzrost korali, czystość skały i piasku itp.? Przy braku ryb nie ma obowiązku codziennego (a nieraz i kilkurazydziennego) karmienia zwierzaków - oczywiście przy obsadzie z korali fotosyntezujących. Może macie jakieś ciekawe przemyślenia w kwestii "bezrybności"?

P.S. tylko nie piszcie proszę,że na bezrybiu i rak ryba... :whistle:

P.S. 2 - w @kawa93'owym akwarium zamieszkały jednak rybony - Gobiodon Okinawae i błazenki!

Edytowane przez Ali_Maga (wyświetl historię edycji)

The cure for anything is salt water - sweat, tears, or the sea.

Isak Dinesen (Baroness Karen Blixen)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie działa bez ryb, bez podmianek - tylko dolewka i jest ok. Mam tylko korale i glony, co prawda nie miałem nigdy ryb i innych "mobilnych" zwierzaków, ale według mnie nano rafka z samymi koralami dostrcza wystarczająco duzo radości, nie potrzebuję dodatkowego źródła syfu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.02.2013 o 20:54, Graal napisał:

U mnie działa bez ryb, bez podmianek - tylko dolewka i jest ok. Mam tylko korale i glony, co prawda nie miałem nigdy ryb i innych "mobilnych" zwierzaków, ale według mnie nano rafka z samymi koralami dostrcza wystarczająco duzo radości, nie potrzebuję dodatkowego źródła syfu.

A dasz wiecen info na temat swojej solniczki? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Natalie napisał:

A dasz wiecen info na temat swojej solniczki? 

Raczej niekoniecznie...

  •  

    Cytat

     

    Ostatnia wizyta

    9 Lutego 2014

     


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszą kostkę 30L miałem bez rybek, i tak się bujało przez 2 lata, potem z przyczyn różnych, zbiornik zlikwidowałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.