Skocz do zawartości
mularu

Aquael 30 l od zera (Warszawa)

Rekomendowane odpowiedzi

Gość nanokaczor

Ekipa czyszcząca w takim litrażu to ślimaki. Im mniejsze tym lepiej. Możesz je dostać za grosze bo wielu akwarystów ma ich masę w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie swego czasu 2 turbo załatwiły sprawę z glonami w 4 dni a miałem o długości prawie 20 cm... od tamtej pory nie pojawiły się ani razu...

po zmianie na większe akwarium turbo są nadal - glonów nie ma :)

więc jeśli parametry masz w miarę stabilne kup je...

masz sporo piasku... i pewnie nie długo będziesz karmił - pamiętaj, żeby kupić jeszcze odmulacz i przeczesać piasek i go odmulić przy podmianach...inaczej po 3 miesiącach zrobisz restart bo azotany i fosforany będą masakryczne


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie swego czasu 2 turbo załatwiły sprawę z glonami w 4 dni a miałem o długości prawie 20 cm...

rozwaliłeś mnie :D 2 ślimaki w 4 dni 20 cm glony zjadły???? Może z dolabellą je pomyliłeś :p


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc sytuacja wygląda coraz gorzej.

Parametry wody po dzisiejszych testach:

6744_6889.png

Z tego co widać w stosunku do ostatnich pomiarów to wzrost NH4 oraz spadek NO3.

Z tego co mi się wydaje, to jest to moim zdaniem zbyt mała ilość bakterii nitrifikacyjnych, dolałem dzisiaj kolejne 15 ml.

Oto aktualne fotki:

post-15531-0-57607600-1362592373_thumb.jpg

post-15531-0-60140100-1362592384_thumb.jpg

post-15531-0-02350100-1362592391_thumb.jpg

Jakieś sugestie ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc sytuacja wygląda coraz gorzej.

Jakieś sugestie ???

Sugestie??? Jest jedna i to skuteczna....

Weź sobie węgiel na wstrzymanie :p i pozwól aby zbiornik dojrzał :)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fota 2 i 3 jak dla mnie bryopsis. Metoda walki Kent M Tech, albo zamrozenie skaly. Tak czy inaczej walka z tym kulerstwem dezorganizuje caly zbiornik, wiec poki jeszcze tam nic nie ma to zabiegi hardkorowe (poszukaj tematu zalozonego o bryopsis przeze mnie).

A najtanszym i chyba najlepszym rozwiazaniem bedzie jak dasz czas zbiornikowi, a moze samo sie wycofa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie pisałem co i jak w moim akwie.

Dwa tygadnie temu wpuściłem ślimaki.

W chwili obecnej nie ma nawet śladu po glonach nitkowatych. To co niektórzy uważali za bryopsis okazało się czym innym, bo z tego co wiem to ślimaki Turbo tego nie tykają. W każdym bądź razie nie ma po tym śladu, a w ich miejsce zaczynają pojawiać się glony wapienne.

W akwarium oprócz ślimaków pojawił się krab pustelnik:

post-15531-0-15136800-1363897727_thumb.jpg

oraz mój pierwszy koral:

post-15531-0-34906000-1363898414_thumb.jpg

Parametry wody mega stablne od dwóch tygodni.

Pierwsze podmiany wody zaczynam robić od weekendu.

Wykminiłem sobie, że aby nie było dużych skoków parametrów, to zamiast raz w tygodniu wymieniać na raz 3 litry wody, to codziennie rano dolewać będę odparowanoą wodę (DI), a wieczrem podmieniać będę 0,4 litra,

P.S.

Ślimaki mają się tak dobrze u mnie, że już zdązyły się rozmnożyć. Mam nedzieje, że reszcie życia też u mnie dobrze.

Edytowane przez mularu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I gitara jak to mawiaja "pierwsze koty za płoty" jedna uwaga tylko - odparowaną wode uzupełniamy RODI a nie DI :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wa1ker. Dzięki za dobre słowo, Uwagę odnośnie wody pozostawię bez komentarza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@wa1ker. Dzięki za dobre słowo, Uwagę odnośnie wody pozostawię bez komentarza.

Nie masz co się boczyć bo to Ty zrobiłeś byka (swiadomie lub nie) ;-)

Powodzonka :-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj oj oj Panie Moderatorze. I tu się mocno mylisz. Nie ja popełniłem byka tylko Ty. Lepiej bedzie jak nie będziemy ciagnąć wątku odnośnie wody, bo tym się zajmuję zawodowo...........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tym bardziej bym nie kończył tematu. Jezeli uważasz się za eksperta (zawodowca) od wody i twoim zdaniem odparowana wodę nie uzupełnia sie RODI to ja sie pytam czym??? I pytam zupełnie serio bo coś czuję że zaraz padnie jakas nowa ciekawa teoria.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ttrafieniie w sedno. Zawodowo żyje z uzdatniania wody.......

Otóż po pierwsze wszyscy wiemy, że odparowaną wodę uzupełniamy wodą DEMI (ale tego nie dotyczyła się dyskusja).

Po drugie poprawiasz mnie, ze uzupełniamy RODI zamiast DI.

Widać że nie masz pojęcia za bardzo czym się te wody róznią, więc dlatego zaproponowałem zakończenie tej dyskusji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że Marcinowi nie chodziło o to, że RO to jedyna akceptowalna metoda uzyskania odpowiedniej wody (możesz sobie dolewać wody destylowanej albo demineralizowanej żywicami, jeśli wolisz), a o to, żeby nie dolewać wody nie w pełni zdemineralizowanej albo z florą bakteryjną.

Prawie wszyscy używamy RO więc można było z dużą dozą prawdopodobieństwa uznać, że ty też. Widać, jesteś "błędem statystycznym" :) - nie zamierzam cię obrażać :)

Podziel się zatem z nami swoją metodą, jeśli to nie tajemnica.

Edytowane przez rs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację - grubo ponad 20 lat "bawię się w akwarystę" ale nie mam pojęcia o filtrach.

Masz również rację ( i za to Cię przepraszam) że choć w dobrej wieże to pozwoliłem sobie na off topa w Twoim temacie poprawiając Cię (nadal twierdzę że słusznie i przyjdzie czas że to zrozumiesz)

PS. Rozumiem że filtr RODI o którym pisałeś w pierwszym poście to tylko ściema?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

PS. Rozumiem że filtr RODI o którym pisałeś w pierwszym poście to tylko ściema?

Faktycznie, pierwszy post mówi o RODI. Teraz i ja czekam na uświadomienie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy. Otóż tak jak pisałem wcześniej, do produkcji wody używam podkranowej osmozy, do której podłączyłem filtr do demineralizacji wody.

Woda RO ma swoje parametry natomiast woda DI jest wodą o klasę wyższą (czystszą). Istnienją różne sposoby uzyskiwania wody DI (czyli wody demineralizowanej) - można np. kupić w sklepie, stacji benzynowej, aptece jak również produkować ją tylko i wyłącznie za pomocą kationitów i anionitów bez stosowania RO.

Dla nas najprostszym sposobem jej produkcji jest zastosowanie ozmozy i filtra DI, więc mam nadzieje że teraz rozumiecie, iż poprawianie mnie, że należy dolewać wodę RODI a nie DI nie ma najmniejszego sensu, bo te wody są IDENTYCZNE !!!!!!!

Dla niedowiarków mogę ostatecznie zamieścić foto swojej instalacji, chcecie ....?????

P.S. Proszę o niezaśmiecanie tego wątku bezsensowną dyskusją. Dziękuję

Edytowane przez mularu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długo mnie tu nie było.

Kilka fotek jak wygląda zbiorniczek w chwili obecnej:

post-15531-0-94826200-1367007467_thumb.jpg

post-15531-0-15659000-1367007484_thumb.jpg

Oprócz tego co widać na zdjęciach z obsady jest:

1x krab pustelnik

2x gobidon okinawea

3x sexy shrimp

trochę ślimaków

Wszystko śmiga pięknie, korale mają mega przyrosty, zwięrzęta rosną w oczach, krab zaliczył w ciągu trzech tygodni dwie wylinki i ostatnio zmienił muszlę na większą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Poznałem ostatnio osobę, która zajmuje się od kilku a nawet kilkunastu lat akwariami morskimi. Dał mi jedną radą: "im mniej wkładzasz tam łapy, tym lepiej to działa" Od kilku tygodni tak robię i z dnia na dzień widzę, że miał cholerną rację.....

Podmiana 2 litry raz na tydzień, półtora, i to nawet nie koniecznie. Nic więcej.....

Edytowane przez mularu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.