Skocz do zawartości
peterbart1976

Pytanie do elektroników

Rekomendowane odpowiedzi

witam

chciałbym złożyć własną lampę led

i tu moje pytanie

czy są jakieś urządzenia które mogę dopiąć w miejscach wskazanych na czerwono na zdjęciach dzięki którym mogę sterować jasnością świecenia diód?

mam zamiar stworzyć lampę opartą na 4 takich zestawach jak na foto

diody 32 szt - 4 zasilacze jak na foto ( 4 wychodzące kable do zasilania 220v) trochę lipa

czy jest jakieś urządzenie które mogę włożyć w lampę żeby sterować czasem świecenia poszczególnych partii diód?

prosiłbym o łopatologiczne wyjaśnienia bo jestem zielony w tych sprawach

takie podłączenie jak na foto to prosta sprawa ale reszta.............

post-14098-0-51559300-1361017643_thumb.jpg

post-14098-0-77503400-1361017651_thumb.jpg


ce1b9daccead29f0b207f8cf3283fbd9u749a661.png?upd=20150612144515

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie trochę lipa tylko lipa maxymalna. Przeczytaj mój wątek lampa led psrainstrukcja budowy. Trochę inicjatywy jednak należałoby wykazać.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem że lipa ale co z tym zrobić ?

zasilacze dostałem w prezencie od znajomego szkoda wyzucać


ce1b9daccead29f0b207f8cf3283fbd9u749a661.png?upd=20150612144515

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niesciemnialny zasilacz stalopradowy :) ani przed ani za dolozyc nic sie nie da.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Żadnej regulacji. Jedynie zegary włącz/wyłącz.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spalisz sciemniacz lub/i przetworni w zasilaczu


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściemniacze do lamp pokojowych są do...lamp pokojowych.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli koniecznie chcesz regulować jasnością w prostrzy sposób niż skomplikowane, kosztowne urządzenia, to można tak:

- kupić w sklepie elektrycznym transformator 12V, może być najmniejszy mocowo, np. 100W, ale UWAGA, nie mylić z zasilaczem impulsowym! Ma to być transformator toroidalny, czyli taki okrągły pierścień z nawiniętym drutem, zafoliowany,

- kupić zwykły ściemniacz do żarówek

- podłączyć transformator do ściemniacza, wg instrukcji, tak jak żarówkę. Tylko oczywiście stronę pierwotną, czyli cieńsze przewody

- podłączyć diody połączone szeregowo do transformatora, do strony wtórnej, czyli grubszych przewodów

Można włączyć i regulować, ale ręcznie, ustawiać jasność. Tylko że jasność całkowita zależy od ilości tych diod. na 12V maks chyba 6 diod, czyli jak np. jest 12 diod, każda na 3V,to 2 sekcje po 6 diod szeregowo...

Załączenie czasowe najprościej można uzyskać kupując w sklepie elektrycznym za 10-20PLN wyłącznik czasowy, mechaniczny, czyli taki tarczowy programator z gniazdem. Można zaprogramować dowolne godziny...

Sterowani profesjonalne, można wykonać kupując jakikolwiek komputer sterujący załączaniem wyjść tzw. sygnałem PWM. Jest to wyjcie podające napięcie 5V o regulowanym wypełnieniu i stałej częstotliwości na poziomie 1kHz.

Do tego wyjścia podłącza się diody Power LED, ale poprzez zasilacz impulsowy, czyli specjalną przetwornicę PWM/DC, która zasila diody z regulacją jasności regulowanej z komputera tym sygnałem PWM...

Edytowane przez mufti (wyświetl historię edycji)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mufti mozna tez lm317 z rezystorem jako zrodlo pradowe, mosfeta do kluczowania i generator prostokata z regulacja wypelnienia na 555 :) w dyszce sie zmiescic idzie :) ale kolega chyba nieogarnie zadnej z metod.....


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mufti, ale pierdoły wypisujesz. Diody led, nie są jak żarówka, że podłączysz pod odpowiednie napięcie, i popłynie prąd taki jak trzeba. To jaki prąd popłynie reguluje się dodatkowym rezystorem podłączonym w szereg. Jakoś o tym nie napisałeś a i nie wspomniałeś że trzeba go jakoś obliczyć. Oczywiście to nie trudne, pod warunkiem że się o tym wie a nie pisze dyrdymały Jeżeli diody podłączysz bezpośrednio pod zasilanie, niezależnie pod jakie napięcie i nie ograniczysz płynącego prądu to diody się spalą. To nie są elementy oporowe.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba ze suma spadkow napiec na szeregu ledow bedzie wieksza niz szczytowa wydajnosc napieciowa zrodla zasilania :)

uklad muftiego bedzie dzialal pod warunkiem ze ta proporcja zostanie zachowania a to oznacza brak pelnej jasnosci w bezpiecznych granicach plynacego pradu. prawo ohma dlatego jest wlasnie prawem pane T :)

choc zgodze sie, ze to najdziwniejsze rozwiazanie o jakim slyszalem :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i owszem, owszem. Faktycznie zawarł taki warunek - jeśli pozostawimy spadki napięć po 2v na diodę... ale to zupełnie irracjonalne.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Tomasz:

Specjalnie napisałem SZEŚĆ a nie 5 diod w szereg. Każda po 3V max, suma=18V, przy dwunastu woltach, czyli ok. 14-15 skutecznego nastąpi i tak spadek napięcia, który odkładając się na diodach spowoduje obciążenie na tyle mniejsze, że układ spokojnie wytrzyma.

Bardzo proszę nie sugerować mi że piszę dyrdymały... Chodź nic prostszego nie da się wymyślić dla kogoś, kto nie montuje na co dzień elektroniki, a chciałby kupić proste rzeczy i podłączyć do świecenia...

Trochę szacunku i czytania ze zrozumieniem. A swoją drogą, to nie łaska sprawdzić nawet na zwykłych diodach tylko o razu sugerować się zabezpieczeniem rezystorem? Chyba że jako grzałką!!!

Gwarantuję, że nic się nie stanie, chodź będą migotać lekko od 50Hz (o diodzie i kondziorku już nie pisałem)...

Edytowane przez mufti (wyświetl historię edycji)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyt wielu rzeczy nie bierzesz pod uwagę, więc po prostu piszesz ogólnikowe pierdoły. Nie wiesz nic o ledach. Jeśli to jakiś chiński badziew na 700mA to nie 3v a ponad 4. Czyli Twoim sposobem będą świeciły na 1w zamiast 3. To lepiej żarówką z kibla oświetlić i regulować ściemniaczem niż Twoim sposobem.

PS. poza tym po to stosuje się drivery żeby gdy siądzie jedna czy dwie diody nie leciała reszta. A w tym wypadkuw końcu "zapas napięcia" się i tak wyczerpie. A chińszczyzna leci szybko i przeważnie na zwarcie.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam nieodparde wrazenie, ze mufti ma o ledach wieksze pojecie niz my razem wzieci :> a twoje posty Tomaszu pomijajac kwestie nieuzasadnionego niczym celowego obrazania sa wiesniackie po prostu... darowalbys sobie. naprawde. jest temat. sa ludzie. mozna rozmawiac.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, może za ostro jadę, niepotrzebnie, przepraszam.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli kolega zamieni ten zasilacz, na zasilacz z EagleRise z opcją sciemniania (dołoży ściemniacz do żarówek na wejściu) to będzie to działało?

Wysłane z Tapatalk'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest opcja żeby coś dokupować to wystarczy driver, i wtedy do wyboru do koloru- sterowanie potencjometrem za 1 zł albo dowolnym sterownikiem pwm.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz ma racj, drivery na allegro po niecałe 27 zł. sztuka. Bezproblemowa regulacja 0-100% potencjometrem. Do tego zasilacz 24 V na 6 sztuk led i mamy komplecik.

Opcja że ściemniaczem przy tych stałoprądowych nie wypali, szkoda zachodu.:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o wlasnie znalazlem takie cusik :D

1356817193.jpg

Taki zasilacz wlasnie moze byc sciemniany przy pomocy normalnego sciemniacza oswietlenia. i tylko taki.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.