Skocz do zawartości
Kyzak

Tuning chińskich 120w ledów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Stałem się posiadaczem chińskich ledów 120w (z gniazdka biorą ok130) z przeznaczeniem do większego zbiornika. Świecą wszystkie i stąd trzy pytanka:

Fotki:

IMG20130222 002

IMG20130222 001

Pytanie 1:

Na jakie wymiary akwarium się zdecydować? Myślałem coś o długości 100, lecz z wydzielonym panelem z boku czyli akwa długie na 80. Najlepiej 100 (80) x50x50 lecz nie wiem czy lampka da radę. Nie chciałbym kombinować z dokładaniem światła. Czy jednak 100 (80) x40 x40. Oczywiście chciałbym z sumpem, ale jeszcze muszę to obmyśleć....nie mam akwa i szafki

Pytanie 2

Obecnie mam 60x30x30 i koniecznie muszę zrobić coś z oświetleniem bo świetlówki już ledwo świecą - ponad rok :( Zoasy wyciągają się jak sosny itp. Tak więc pomyślałem aby z tej LED owej wypiąć po dwa kabelki aby świeciła tylko połowa lampy czyli 60 wat. Chcę dmuchać na zimne i dla mnie jest to oczywiste, że jak odłączę, to szlag odłączonych zasilaczy nie trafi, ale spytam :) Nic się nie stanie po odłączeniu?

Pytanie 3

Lampa świeci jak świeci - brakuje trochę niebieskiego, tak więc czy w przyszłości mógłbym wylutować kilka białych diod a w ich miejsce dać inne 1w koloru niebieskiego i np czerwone i fiolety, tak aby barwa mi odpowiadała? Na co zwrócić uwagę przy zakupie tych kolorowych - bo raczej napięcia mają podobne 3,2-3,4 V i prąd 350mA. Wydaje mi się że nie powinno być problemu...ale :)


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad2. Nic się nie stanie tylko będzie świeciła połowa lampy, albo lewa albo prawa ewentualnie jedna strona białe, druga niebieskie.

Ad3. Możesz wlutować jakie chcesz byle 1 Watowe


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyzak ja mam 110 cm i 2 x 120 jedną sztuką świeciłem na dojrzewaniu szału nie było boki mocno nie doświetlone. Ostatnie szkiełko MAREK75 miał 80x50x50 przy jednej lampie i było OK


Szkiełko 110x50x60.Odpieniacz DIY na NJ . Obieg Tunze.Oświetlenie DIY CREE 200 W 5546_5620.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypiąłem połowę lampy i ciemno ciemno. Tak mam skałę ułożoną i 70 % leci na montiporę :( Będę świecił na szafkę w takim razie. Tak sobie czytam tu i ówdzie że jest ciężko rozkręcić tą płytę aluminiową - posklejana silikonem, cienkie izolacje itp. Zostawię tak jak jest na razie.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopię bo akurat lutuję diodki :) Wyobraźcie sobie że musiałem odkręcić ok 150 malutkich śrubeczek :)

Poradźcie mi coś bo nie wiem- diody białe, niebieskie, zielone mają napięcie 3,4 V a czerwone chyba 2,4 i czy wlutowując 3 sztuki czerwonych zamiast białych będzie brakowało tych 3 V w szeregu 28 i 35 diod. Wylutować jakąś jedną białą i pozostawić miejsce puste (oczywiście łącząc obwód) czy nie martwić się 3 voltami?


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie ta wygląda jak lampy sprzedawane lata temu jeszcze przez Reefshop pod ich nazwą.

Zasadnicze pytanie czy ma 112 czy 55 diod?

Jeżeli 55 to:

ad1. jeżeli lampa zawisnie około 20 cm nad lusterm wody to powinna spokojnie oświetlić 100 cmdługosci akwarium.

ad.2 mozesz odłączyc i bedzie ok,mozesz tez zamontowac ręczny sciemniacz i recznie pokrętłem regulowac moc lampy, ponieważ ma ona taką mozliwość i jest to banalne do zamontowania.

ad.3 mozesz smiało dołozyc diody jakieci sie tylko podoba bez żadnych zmian w lampie, samo wylutowanie starych i wlutowanie nowych załatwi sprawę.


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pio7 - ja właśnie lutuję i się zastanawiam nad czerwonymi - ale wymyśliłem i dam po sztuce na niebieskie obwody, na białych będzie po 2. Zostało mi jeszcze 6 diodek :)


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie chcesz dorobic regulacji mocy swiecenia dla lampy? Możesz dać 1,2,3 lub 4 pokretła dla kazdego zasilacza oddzielnie lub jeden dla wszystkich. Bardzo wygodna sprawa umożliwia ustawienie takiego stosunku białych do niebieskich jaki będziesz tylko chciał


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co nie wiem jak :( Gdzieś chyba był tu wątek jak to zrobić, jeżeli znasz namiary to z chęcią sobie poczytam, ale na dzień dzisiejszy zmieniłem tylko diody

Edytka:

Operacja się udała, pacjent... żyje :)

Aż musiałem zapalić nad akwarium - cała lampa świeci jeszcze za mało niebiesko, mam jeszcze 4 diody niebieskie, ale mam rozrysowane punkty w cadzie i tam prawie białego nie widać, a jednak.

Baaardzo fajnie świecą niebieskie + 2 czerwone - całkiem inny kolor, błazny już nie są czarne tylko mają taki krwisty kolor, cała skała jak landrynki zamiast niebieskiej lekkiej szarości. Co się potwierdziło "na oko" białe diody 9000 są białe , stare białe są żółtawe i ciemniejsze, nowe niebieskie też jaśniejsze od starych. Oczywiście można powiedzieć że są to diody starej daty i kiedyś też tak samo świeciły... ale chyba nie :) Chciałem zrobić zdjęcie ale jest tylko jasna plama...

Świeci tak

Kanał biało -kolorowy:

33 - białe (stare 31, nowe 2 9000K)

18 niebieskich ( 16 nowe 2 stare)

4 UV-ki - były w lampie

4 - nowe zielone

4 - nowe czerwone

Kanał niebieski:

54 - stare niebieskie

2 - nowe czerwone

Co do samej operacji to jest ona czasochłonna, szczególnie składanie bo ta płytka PCB jest olejem jakimś wysmarowana, odbłyśnik pewnie mi odpadnie mimo jej mycia. Uwagę trzeba zwrócić na przykręcenie 150 śrubkami w okolicach lutowania kabli bo tam jest milimetr przestrzeni i lut się niemal styka z płytą aluminiową. Fabrycznie jest sylikon, ja użyłem kleju na ciepło i po mocnym ściśnięciu było przebicie wykryte miernikiem, więc uwaga.

Edytowane przez Kyzak (wyświetl historię edycji)

Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.