Skocz do zawartości
Kraszan

Akwarium perpetum finansum ?

Rekomendowane odpowiedzi

Od razu zaznaczam, że nie mam o tym pojęcia - dlatego tym postem zadaję pytanie :)

Przed chiwlą leciał film o rafie koralowej na Discovery, była też mowa o perłopławach.

Facet ma niewielką hodowlę tych małż (jak to się odmienia? ta małża? ten małż?) i trzyma je w małej zatoczce na specjalnych "sztalugach". Wszyscy wiemy jak powstaje perła (wyhodowanie ładnej, dużej perły o wartości rynkowej ok. 10.000$ trwa dwa lata).

Czy skoro mamy akwaria morskie, nie moznaby tam umieścić kilku perłopławów? Nie mówię tu o profesjonalnej hodowli, ale o jednej, dwóch perełkach rocznie, pewnie zupełnie średniej lub marnej jakości, które może odkupiłby od nas jakiś lokalny jubiler choćby za dwie, trzy stówki? Zawsze by było na nowy zarnik do HQI albo zapas soli :)

Czy to wogóle mozliwe? Skąd wziąć takiego perłopława? A może ktoś już próbował zrobić samofinansujące się akwarium? :-)


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem szczerze, ze tez sie nad tym zastanawialem, ale po obejrzeniu dokumentu "łzy afrodyty" czy jakos tak


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nad tym myślałem...nawet czytałem o tym w necie ale nigdzie nei znalazłem gdzie można byłoby nabyć takiego małża i jakie on potrzebuje warunki do życia...

ale pomysł jest git!

pozdrawiam


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

small business :) spoko, juz teraz wiem z kad ludzie biora tyle kasy na swoje baniaki :) jak bedziecie sprowadzac takie okazy to tez sie pisze a zwlaszcza na te co wyrabiaja 10 000$ :D


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze z przykroscia pochamowac wasze zapedy. Nie kazdy malz produkuje perle, nie kazda sie nadaje a rozne tricki i sposoby sa pilnie strzezona tajemnica :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiesz... na Discovery mówili tak:

1. Bierzemy dorosłego dorodnego perłopława.

2. Lekko rozchylamy i umieszczamy w nim ziarenko piasku

3. Wkładamy perłopława na sztalugę, zanuzamy i czekamy dwa lata.

4. Zbieramy perły

5. Selekcjonujemy

6. Wysyłamy

7. Sprawdzamy konto.

8. Idziemy do punktu 1

Ja wiem ze to wszystko tak pieknie wyglada na discovery, a w akwa to pewnie sam perłopław by padł (w końcu to małż, więc raczej wymagający), no ale nawet spróbować nie warto?


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde - swietny pomysl. A nasze dziewczyny tez nie mialyby nic przeciwko zalozeniu drugiego akwarium. I jeszcze by je pilnowaly jak naszyjnika! To co? Rezerwujemy wczasy na za dwa lata? Czy podanie o zwolnienie z pracy piszemy dzisiaj czy moze odczekamy do poniedzialku? Czy wogole olejemy szefow?

Dajcie szybko znac bo mi sie juz teraz nie chce robic!

Reszte szczegulow o koncernie "NANOperla" omowimy na Maledivach.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Perły są przereklamowane... po pierwsze według wszystkich przesądów przynoszą pecha, po drugie dzięki żółtym sprytnym rączkom na naszym rynku dostępne są już za 30PLN za sznur. Nie wiem czy wiecie ale w rodzimej faunie mamy (choć podobno juz wyginęły nie wiedzieć czemu?! :) ) gatunek małża, który również produkuje perły tj.skójka perłorodna zwana perłoródką rzeczną. Z tymi perłami za 10k$ to jest tak, że tylko nieliczne perłopławy postarają się wyprodukować coś takiego, większość z nich ma w d... sprawę i produkuje perły marnej jakości, a do tego wszystkie wymagania mają jak teściowa na wczasach...Dlatego wydaje mi się, że perłę w akwarium wyhodować się da, ale jedynym "zarobkiem" będzie satysfakcja no i oczywiście, żeby sprawdzić jak się miewa nasza perła trzeba małża przenieść do małżowego nieba...


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musze to jeszcze sprawdzic, ale wydaje mi sie ze w chorwacji, jest dosyc szlachetny gayunek, ktiry wytwarza perly. Na bazarkach mozna kupic jego muszle pokryte w calosci od srodka prawdziwa masa perlowa. Sam nurkujac znalazlem kilka. Jak je znajde dam foto...


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio perłopalwa trzeba "kilim" zeby perłe wydobyć? A jak się wkłada i nie "kilim" to chyba tez sie da wyciągnąć? A jak to to się że rozmnaża?


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.