Skocz do zawartości
dale

Budowa "miernika"

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się luźno zastanawiam...

Są w sieci dostępne różne układy z mikroprocesorem, mają różne wejścia i wyjścia, plus możliwości tworzenia oprogramowania...

A gdyby tak, wziąć taki arduino, dać mu na wejściu jakiś element optycznie czynny (do rozpoznawania ilości światła), plus ewentualnie jakieś filtry barwne, zmieniane.

A na wyjściu jakąś diodę rgb, ze stałymi parametrami...

Do tego trzeba by zamówić u szklarza zestaw jednakowych naczyń pomiarowych.

Mamy testy np. saliferta. Dają one roztwory o różnym nasyceniu barwnym. Zależnym od ilości badanej substancji. Myślę że dało by się napisać program, który by prześwietlał kilkoma barwami, czujnik odczytywał ilość światła przechodzącego. Plus filtry barwne, czy sterowanie ilością światła...

Myślę że dało by sie metoda prób i błędów dobrać takie parametry, przy których każda zmiana "barwnika" w roztworze, dawała by znaczącą zmianę parametrów mierzonych przez czujnik.

Potem już tylko trzeba by sie oprzeć na krzywej wzorcowej (kilka - kilkanaście pomiarów o znanej zawartości badanego czynnika)

I otrzymali byśmy coś na kształt spektrokolorymetru, czy "małej hanki".

Do reakcji barwnych, używało by się sprawdzonych testów. A urządzenie zastępowało by nam "kobiece oko" - bo przecież prawdziwy facet rozróżnia tylko 3 kolory (ale za to 50 gatunków piwa - po samym odgłosie otwieranej butelki :) ).

Było by to na pewno tańsze niż komplet hanek i reagenty do nich (ostatecznie, reagentów można uzywać :) ).

Co myslicie o takim wyłamywaniu otwartych drzwi i czy było by to wykonalne od strony technicznej ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że spokojnie można takie coś zrobić, to nie jest problem z odczytem jasności diody przez procesor i wyświetleniem na LCD czy PC. Problem polega na tym, że i tak trzeba by wpuszczać "kropelki". A potem szybciej jest przyłożyć karteczkę z wzorcem i porównać, niż łapać wynik w PC, no chyba, że nam zależy o zalogowaniu wartości w PC.

Ostatecznie można by do tego cuda wprowadzać kropelki dozownikiem i zliczać owe krople też kontrolerem, podobnie jak to ma miejsce w wielu czujnikach zliczających pęcherzyki powietrza itp... Aplikacja "czekała" by na zmianę barwy i przeliczyła na tej podstawie wartość z ilości zliczanych kropli. W sumie to pomysł jest całkiem dobry...


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozna o krok dalej :) chinczyki od dawna produkuja sprytny modul o oznaczeniu TCS230D ktory to jest cyfrowym ukladem zamieniajacym barwe swiatla na czestotliwosc :) takie ala "serce hanki" za kilka dolarow :) bawilem sie tym kiedys z podobnym zamiarem i calkiem przyzwoicie to wychodzilo w sensie powtarzalnosci pomiaru :) ale co to miarzylo - tego juz nie wiem :) jedyna szansa to okreslenie na podstawie jakis plynow wzorcowych czy cos. ogolnie przy aktualnych cenach malych hanek chyba nie ma co sie wydurniac z diy ...


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, coś podobnego do tego z tej stronki :) Chodi, jako jeden z "papierków" mam taki z napisem "technik laborant..." pracowałem trochę na spekolach. Jeśli był byś w stanie zająć się stroną elektroniczną i softwarową takiego projektu, ja mogę dograć całośc pod kątem chemii i parametrów. Była by szansa na coś przydatnego, dla wszystkich.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.