Skocz do zawartości
Y0y0

Witam i o zdrowie pytam..

Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko, mam pytanko...

Siedzę na forum trochę czasu, czytam wszystko, raczej się nie odzywam, bo praktyki zero.

Ok. października założę morskie.

I teraz taka akcja. Mam miejsce na ok 320l. Coś z tego ma być na panel (z boku), bo pod spodem jest słodkie i do ewentualnego sumpa za duża odległość. Więc pytania:

czy panel po boku wystarczy, ile ma mieć litrów, czy styknie tyle co na Beasta i pompę + ewentualnie refugium.

Jaeśli tak, to czy mam bok akwa osłonić jakoś (niebieskie tło?), aby nie wyglądało brzydko?

Czy grys koralowy na dno się nada, zakładając 2 dobre pompy co będą spod dna wodę pompowały? (Czyli spod grysu i spod skałki)

Może jednak lepiej jedna pod skałki i do tego żywy piach - goła szyba mnie razi.

Kolejne pytanie - jakie małe zwierzaki byście polecali - rybki i bezkręgowce - zależy mi na tym, aby żyło im się dobrze w akwa i może żeby dało się je ew. rozmnożyć.

Czy są ładne to jest względne, więc proponujcie co możecie.

Jaki sposób filtracji? Odpienacz, czy jak mam już tyle $$ wydać, to może lepiej ZEOLIT?

Praktykę mam w słodkim, więc jak po nartach snowboard - podstawy znam, ale konkrety tylko z teorii.

Bezkręgowce dowolne, byle by za często hermitów nie jadły to będzie spoko (nie jak "Ike", the mantis shrimp :) )

I jeszcze czy do miękkich potrzeba coś dozować (Ca), czy ona niezależne są?

Mam sporo czasu, więc sugestie mogą sporo zmienić (prócz wymiarówe akwa (ok 150x 40szer x40-45wys)

Z góry dzięki za pomoc.

EDIT: sugestje na sugestie D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rola sumpa/panelu jest zakrycie urzadzen technicznych. I w tym kontekscie zrob panel taki, aby Ci sie wszytko zmiescilo co planujesz, i co ew. kiedys mozesz potrzebowac, oraz troche miejsca na to czego teraz nie przewidziales :).

I tyle.

Temat estetyki musisz sam rozstrzygnac - ja bym zakryl, albo zrobil panel trojkatny w rogu akwa, tak zeby do przedniej szyby nie dochodzilo.

Zwirek vs piach.

Osobiscie preferuje zywy piach + rozgwiazda/babka.

Pompa nie pompuje wody SPOD dna - to nie filtr podzwirowy. Jezeli chcesz, mozesz dmuchac woda za skaly, zmnijszy to szanse na jakas martwa strefe.

Nawet jak masz same miekkie, to na skalach zawsze sa jakies glony wapienne ktore Ci wczesniej czy pozniej obniza Ca.

Ale byc moze uda sie utrzymac staly poziom wapna przez same podmiany wody.

A co do dozowania ... dla wszystkich zwierzakow trzeba dozowac pokarm :)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

OK, rola piachu wiem, że jest kontrowersyjna, sporo czytam :(.

Tylko czemu nie spod sklały? Wiem, że to nie słodkowodny filtr podżwirowy, ale chodzi mi o opcje taką - wieje spod skały, i spod grysu, to się syf na dnie nie osadza to jedno.

Drugie, że skała obmywana z wielu stron bardziej się przydaje.

I wtedy o to mi chodzi, czy piach powoli nie będzie wpadał pod skałki i zmniejszał przepływu wody spod - czy niewidoczna pleksi coś pomoże, czy to za duży strumien wody+zwierzaczki przerzucające piach? Szkała na szkle mnie nie interesuje - wole olać całe słone akwa niz mieć coś takiego - zboczenie małe :(.

Trójkątny panel - super pomysł, o tym nie pomyslałem - powinno dać się ładnie osłonić i zakrywać jedną pompę + odpieniacz i dolewkę ( a w przyszłości kalkwasser, Ballinga albo zeowit zamist odp).

Nie odezwał się nikt kto ma zeo ZAMIAST odpieniacza. Wiem, że admin w jakimś akwa to ma. Koszty nieistotne - nie to że robię k.pę kasą (s.am nią :(), ale chcę, aby było OK.

Odpieniacz nie przeszkadza przy rozmnażaniu?

Nie zabija za dużo malutkich stworzeń?

Bo wolałbym mieć brzydactwa, które wiem, że jestem w stanie powielić, niż coś, co mogę utrzymać 3 miechy i to uznać za sukces. Szkoda mi prawdziwej rafy:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Przewaznie prowadzimy nasze akwaria systemem berlinskim a w nim podstawowa role spelnia odpieniacz. Wyprowadza on zwiazki bialkowe z systemu. Tego zeolit nie zrobi. Jego funkcja jest inna.

Ja rowniez nie jestem zwolennikiem golej szyby na dnie. Najlepiej przykleic na silikon plyte pcv lub plexi tak zeby sie pod nia piach nie dostawal i na niej ustawic kamienie. Po kilku tygodniach gdy skalka sie oczysci wsypalbym np:2 centymetrowa warstwe zywego piachu. Pod skaly piach sam podejdzie wczesniej czy pozniej. I w niczym to nie przeszkadza. Majac silna cyrkulacje nic pod lub za skalami nie bedzie sie zbierac a co tam wpadnie bedzie szybko zjedzone. Jezeli piach pod skalami zmniejszy przeplyw wody to te miejsca zaczna tez pracowac jak skala.

Odpieniacz przeszkadza przy rozmnazaniu planktonu ale pomaga w utrzymaniu czystej wody.

Nie obraz sie ale Twoja praktyka slodkowodna moze tu przeszkadzac a niekoniecznie pomagac.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie!

O to mi chodziło.

O co mam się obrażać? To prawda, może przeszkadzać - nie te nawyki :(. No i po to się pytam, aby było OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.