Skocz do zawartości
ShrekPL

Ustalenie cyklu dnia.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jakie sa zasady ustalania pory "dnia" w akwa ? Czy nalezy przyjac, ze dzien i noc powinny sie zaczynac i konczyc tak samo jak na zewnatrz ?

Czy mozna sobie pozwolic na przesuniecie tej rotacji i "zaczynac" dzien powiedzmy nieco pozniej (albo nawet jeszcz pozniej) - tak zeby zalapac sie na doswietlone akwarium po powrocie z pracy ? Pytanie moze dziwne, ale zwykle pozostaje poza domem okolo 10-12 godzin dziennie - smutno byloby wracac do wygaszonego zbiornika :)

Pozdrawiam !

Marcin.


Dom bez szumu odpieniacza jest dla mnie za cichy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma przeciwskazań, oczywiście wszytsko w granicach rozsądku:) U mnie dzięn zaczyna się o 10:30 i kończy się o 22:00. Ale ja oświetlam świetlówkami T5. Przy oświetleniu HQI dzien trwać powinien około 8 godzin, wspomagająca świetklówka aktyniczna powinna zapalac się jakąś godzinę wczesniej i gasnąć godzinę później.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie, jedyne kryterium przesuniecia godzin swiecenia, to jest naturalne oswietlenie sloneczne.

Jezeli jestes w stanie uniemozliwic dostep swiatla w czasie gdy w akwa jest pora wylaczenia swiatel, to nie ma zadnego problemu abys zapala swiatlo nad akwa o godz.20, a gasil o g.8 rano.

Pytnie tylko, czy od 8 do 20 jestes w stanie zapewnic ciemnosc w pokoju z akwa (ew. w samym akwa)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mialem na mysli tak ekstremalnego przesuniecia, ale jak widze rozpoczecie doby okolo 10-11 przed poludniem nie powino wplywac na kondycje zwierzakow. Niestety, egipskich ciemnosc zorganizowac nie jestem w stanie - pokoj w ktorym bedzie stal zbiornik to moja pracownia - lampka + komputery, w oknach zaluzje.

Jeszcze jedno pytanko - napewno niejednokrotnie zajdzie koniecznosc wlaczenia glownego oswietlenia w pokoju i to w srodku akwaryjne nocy - jak zwierzaki reaguja na cos takiego ? Jakies metody zabiezpieczenia ? Z tego co pamietam, slodkie zbiorniki nie reagowaly zbyt histerycznie na takie akcje - czy w przypadku solanek jest podobnie ?

Bardzo dziekuje za rady :)

Pozdrawiam.

Marcin.


Dom bez szumu odpieniacza jest dla mnie za cichy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zaobserwowałem jakiś histerycznych reakcji. Jedynie co, to zwierzaki nocne (węrzowidło) jak wyjdzą na przechadzkę, to po zapaleniu światła w nocy, chowają się z powrotem do swoich dziupli:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze weze do wezowidel maja sie dokladnie nijak :)

ale jak wczoraj w nocy zapalilem swiatlo w terra to pyton tak "podskoczyl" ze myslalem ze go cos ugryzlo.

Pewnie nikt i nic nie lubi, jak mu sie nagle daje swiatlem po oczach.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja bym nie zdzierzyl :)

Ok, widze, ze nie jest tak zle !


Dom bez szumu odpieniacza jest dla mnie za cichy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.