Skocz do zawartości
marecki911

Złe parametry wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Szukałem na forach i u doktora Google, ale niestety zbyt wiele informacji do analizy i postanowiłem założyć nowy wątek.

Mianowicie akwa (60 l.) działa od ponad pół roku i mam problem z parametrami.

PH - 7,5

Mg - 1110

Ca - 420

KH - 8,4

PO4 - 0,03

NO2 - 0

NO3 - 10

Nie wiem co jest przyczyną złych wartości trzech pierwszych pomiarów. Czy po prostu trzeba szprycować baniak chemią czy zrobić to bardziej naturalnie. Aha w filtrze mam umieszczony Phosguard - może ważna informacja...

Dziękuję za dobre rady! :)


6921_7075.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

N03 ujdzie,MG podnies i bedzie oki.

Co do pH, to pewnie masz niskie z powodu nie wietrzonego mieszkania,

masz odpieniacz?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało danych o akwarium aby cokolwiek zgadywac.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz jest - niestety nie chodzi cały czas ze względu na to, że jest niska pokrywa i nieestetycznie wygląda z założonym odpieniaczem. O co chodzi z tym niewietrzonym mieszkaniem? (chyba, że taki joke :))


6921_7075.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CNCRob:

co mogę jeszcze dodać:

- 10 kg martwej skały koralowej

- 3 kg martwego piasku

- ok 3 kg żywej skały

- temperatura 26 stopni od początku

- 5 rybek (pinicinigera, nemo, magnifika, krówka, garbik)

- kilka zoa

- dwa duże korale - takie zwykłe, nie pamiętam nazwy, ale są u mnie na galerii

- jeden ukwiał

- krewetka

- krabik

ufff. to wsio


6921_7075.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile ma akwarium? Jaka sol? Co dodajesz? Czym mierzysz? Itp itd.

Edytowane przez CNCRob (wyświetl historię edycji)

Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaden problem z tymi parametrami.

Nie wietrzony pokoj oznacza wieksza ilosc CO2 w zbiorniku a wylaczany odpieniacz jeszcze poteguje brak "przewietrzania" akwarium, stad niskie pH.

Mg podnies prochami Ballinga lub lepsza sola. Ca jest przeciez super, takze nie widze tu trzeciego kandydata do poprawki. :thumbup:

Gdybys mial wlaczony odpieniacz na stale, to i NO3 i PO4 spadnie, a jak nie to mozesz podawac 0,5 ml wodki dziennie (ale przy wlaczonym odpieniaczu).

Nie jeden by sie cieszyl z takich parametrow, takze glowa do gory. :chris:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa 60 litrów. Właściwie nie dodaje nic, Żarcie (solowiec) czasem plankton zielony. Do filtra załadowałem miesiąc temu Phosguard. No i właśnie sól. Kupuję na kilogramy od gościa, który ma sklep tylko z rybkami - niestety nazwy nie znam. Może to być przyczyna?


6921_7075.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani dzięki za słowa otuchy :) powiedz mi czy jest jakaś możliwość ominięcia tak częstego włączania odpieniacza? Jak założę pojemnik to nie mogę domknąć pokrywy i nie wygląda to super.


6921_7075.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wytnij pokrywe pod kubek. Ponadto sol kup normalna a nie cos z niewiadomego pochodzenia.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CNCRob - dzięki za radę - może przekonam żonę do tej pokrywy, ale wątpię :( sól macie rację - kupię coś co ma chociaż nazwę bo nie wiem czy ta którą mam to nie jest jakaś drogowa :veryangry:


6921_7075.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Stani pisze,parametry nie są złe,ale chyba nie odrobiłeś zadania i nie przeczytałeś tematów dla początkujących stąd dziwne pytania.Na pewno nie wyłączał bym odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wynika z tego, że zmiana baniaka na większy jest nieunikniona... :) Będzie miejsce na odpieniacz itd a w dodatku woda bardziej stabilna. Dzięki wszystkim za odpowiedzi :)


6921_7075.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylnia pokrywe wycieta po odpieniacz. Do tego docieta rynienka z plastiku w sklepie z narzedziami I ogrodowym dostaniesz. Przyklejone. Wszystko ladnie zakryte. Wystaje tylko kubek z brudami, co pomaga w kontroli poziomu. Pomysl. Potnij I zrob zeby bylo ladnie. Mniej czasu zejdzie na zrobieniu czegos takiego, niz na ciaglym podczepianiu odpieniacza.

Pytanie- jak podlaczasz to woda idzie z akwa do pienidla I maleje poziom w akwa, czy tylko przy podmianie, czy jak?

Dla mnie troche niepotrzebna robota I system moze skakac, bo raz jest, a raz pienidla nie ma...


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek,

gdybys robil akcje :thumbup: z nowym zbiornikiem to pomysl od razu o szafce, jest tak samo wazna, im wieksza tym lepiej.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krótko mam akwa ale odpieniacz włączony to podstawa ,przerobiłem swój w RM i też nie jest domknięty . Piana musi b :clap: c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście macie rację - postaram się jakoś to dociąć - może się uda. Dzięki za rady :)


6921_7075.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym odpieniaczem zrobiłem jak doradzaliście - chodzi cały czas. Wbudowałem go w obudowe i jest rewelacja, nie widać nic. Podpowiedzcie mi tylko co zrobić z tą masą bombelek. Jest ich tak dużo, że woda stała się "mętna" (oczywiście takie jest złudzenie przez te pęcherzyki). Może przykręcić powietrze?


6921_7075.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba zrobiłem :) Dałem silikonową zaślepkę i ograniczyłem pobór wody do odpieniacza o 70-80 %. Teraz bąbelki spokojnie lecą do góry - mam nadzieję, że dobrze? Jak na razie w odpieniaczu nie widać nawet śladu piany - mam nadzieję, że przeróbka zda egzamin...

Pozdro!!!


6921_7075.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale właśnie o te piane chodzi,ona ma byc . Co ci po odpieniaczu bez odpieniania? Cały syf idzie z tą pianą. No nie wiem ,jak dla mnie to krążysz w kółko.Masz pianofobie? :nono

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale chodzi mi o to, że są bąbelki powietrza które znikają - żadna piana nie zostaje! Rozumiem, że mam czystą wodę i dopóki nie będzie białek=nie będzie piany... OMADA odkąd padło mi parę ryb i korali i bezkręgowców to mam kilka fobii :):crazy:


6921_7075.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba zrobiłem :) Dałem silikonową zaślepkę i ograniczyłem pobór wody do odpieniacza o 70-80 %. Teraz bąbelki spokojnie lecą do góry - mam nadzieję, że dobrze? Jak na razie w odpieniaczu nie widać nawet śladu piany - mam nadzieję, że przeróbka zda egzamin...

Pozdro!!!

Zero w tym logiki i sensu. Ograniczasz pobór wody do odpieniacza o 80 % ? Tylko po co ?

Jeśli odpieniacz ma pełnić tylko funkcję napowietrzacza to lepiej zamontuj zwykły brzęczyk i kostkę napowietrzającą.

A jeśli odpieniacz ma odpieniać to najpierw daj mu kilka dni popracować a potem go dobrze wyrególuj.


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomcio miałem na myśli, że pompa dawała tyle wody, że bąbelki powietrza nie leciały do góry tylko z pędem wody wydostawały się na zewnątrz. Przez to miałem masę pęcherzyków w baniaku a nie w pienidle (kubełku). Ograniczając dostęp wody ---> zmniejszyłem pęd wody, która nie porywała pęcherzyków a te mogą spokojnie rozbijać się w pojemniku od odpieniacza. wydaje mi się, że pompa od odpieniacza była za silna, a może mam małe akwa i muszę kombinować ze wszystkim (pompa 135 l/h). Jak uważasz, że robię to źle to napisz a na pewno posłucham się kogoś z doświadczeniem :)


6921_7075.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś jest nie tak z twoją pompą odpieniacza - pobiera ona za mało powietrza w stosunku do ilości wody. Może masz przytkany wlot/wężyk powietrza, może coś na zwężce ?? Co to w ogóle za odpieniacz ?


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.