Skocz do zawartości
Darjusz

Zestaw na pierwszą solniczkę

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym prosić szanowne grono o poradę dot. Założenia morszczyzny. Obecnie mam malawi tylko dlatego że przypomina morszczaki a nie jest tak skomplikowane.

Morskie akwarium od zawsze było moim marzeniem.

Mam pytanie jaki zestaw dobrze kupić żeby było ok.

Mam miejsce na ok 100cm szerokości.

Myślałem o reefmax ale słyszałem że za tą cenę to nie ma rewelacji i kilka rzeczy jest w nim słabych, choć mi się podoba. Wolałbym chyba coś bardziej panoramicznego np. Rio 180 Juwela które da sie zrobić na morsko.

Co moglibyście mi polecić? Oraz jaki jest szacunkowy koszt założenia morszczyzny w przypadku np reef maxa i akwa typu 180l.

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reefmax plus niezbedne graty plus skala i piach oraz troche zycia na poczatek - 5 tys. pln.

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukaj część na targowisku tak jak ja zrobiłem

Akwarium +sump+szafka 450

Odpieniacz 650zł

Lampy nowe 750 (mam do sprzedania jak coś 6x39w:)

Skałe ze sklepu 40 zł kg 1000 zł

Piasek suchy do orzywienia 70 zł

Jvp 102 - 120 zł

Sól 6.6 kg kent 75zł

i narazie starczy :)

Suma 3115zł Pozdrawiam :) Przeszukaj targowisko czasem też sprzedają gotowe zestawy w dobrych cenach :)


Jest:

Akwarium 170x60x60(650L). Odpieniacz Ati 250. Obieg H2O 4500. Skała około 50 kg. Cyrkulacja 2x Tunze 6105

Było

Akwarium 100x55x40(220L). Od pieniacz H&S 150 na pompie Tunze Hydrofoamer Silence 9430.040. Obieg NJ 3000. Skała około 24 kg!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamow metrowy zbiornik u szklarza (zreszta forumowy kolega ze Szczecina Ci taki sklei z otworami i kominem), pomysl o szafce, moze sam zbudujesz a jak nie to zapytaj Debore, lampe masz te z powyzszego posta, jest optymalna a reszte dowiesz sie na forum lub pytajac.

Gotowce czesto sa drogie i sporo z nich sie nie nadaje lub trzeba przerabiac. Samemu sprzet poskladac jest trudniej, ale kupujesz tylko potrzebne rzeczy i na wymiar. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

składaj sam, taniej Cię wyjdzie,

Ale....

Używany RM to jakieś ~750zł

Skała do niego to jakieś ~450zł

Sól-220

Cyrkulator (TUNZE) 130zł

Szafka ~200zł

Salimetr ~80zł

=~1900zł I nie jeden użytkownik RM udowodnił że w jego setup'ie można mieć ładny zbiorniczek.

Jak sam będziesz składał to za 3000zł postawisz już 2x większy zbiornik.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100cm szerokości i nic mniej. Trzymam kciuki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkiełko w sumie można powiedzieć to najmniejszy problem , używkę można tanio kupić, sprzęt tak samo można na spokojnie sobie zorganizować tylko trzeba trochę czasu i cierpliwości. ,koledzy z forum często wyzbywają się niepotrzebnych gratów.

Cena rośnie analogicznie do wielkości baniaka i jakości użytego w nim sprzętu.

W takim też układzie trudno do końca i poprawnie ocenić środki potrzebne, ktoś ci powie 5 tys, a inny powie ,że w 3 ,5 się zmieścił...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Sam się przymierzam do 200 l. i powiem, ze 3,500 PLN to trochę mało na start (ze skałą, piachem, bez innego życia).

Da się, ale lampa w T5, odpieniacz DIY lub używany, skała z targowiska.

Przy pewnych oszczędnościach (odpieniacz DiY lub używany) za 4.500 można postawić 200 l. z sumpem i ledami (DiY lub używka).

Pozdrawiam,

Dominik

EDIT

Tu są moje przymiarki:

lampa led diy 1100

pompa 180

cyrkulacja 80

odpieniacz 300

hydraulika 200

osmoza 250

grzalka 80

dolewka 200

aerometr 30

sól 150

skała 600

piasek 200

akwa 700

sump 150

wentylacja 100

stelaz 230

tds 50

Razem 4600

Zaoszczędzić można na

- lampie, ale te 500-600 i tak pójdzie na t5, potem jeszcze wymiana świetlówek

- hydraulice itd., jeśli będzie panel

- akwarium, sumpie, stelażu (tu jest pod komodę), jeśli masz lub weźmiesz używkę.

- pompie, dolewce, itd, jeśli trafisz na targowisku.

Edytowane przez Dominik.kdp (wyświetl historię edycji)

>Moje akwa<

90x53x50 cm (238,5 l. + 63 l.), oświetlenie PS BP 140W XM, odpieniacz DIY na Tunze Hydrofoamer Silence 9410.04, obieg Eco Runner 3700, falownik Jebao WP-25 8.000L, cyrkulacja Tunze 6025 i Koralia 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można tanio z panelem zamiast sumpa. Woda wychodzi z panela przez otwór nawiercony pod pompę albo falownik a wchodzi grzebieniem u góry.Panel może być z boku lub wzdłuż akwarium.Odpieniacz wewnętrzny maże być w panelu ,najlepiej robiony przez forumowiczów, taniej i lepiej niż gotowce. W panelu woreczki z ceramiką i będzie działało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aragorn widzę , że odkopujesz tematy i coś szybko próbujesz wbić hmm 50 postów ?


..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.