Skocz do zawartości
Andrar

utrzymanie akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Widocznie ciągną prąd na lewo...Chyba co poniektórym się coś pomyliło albo nie potrafią liczyć.

proszę bardzo umię liczyć

obiegówka 32w

odpieniacz 11 do 15w

2 pompy cyrkulacyjne 8w

grzałka moze załaczy się 2 razy w nocy i temperatyra jest non stop24-25 stopni więc pytam gdzie to 100w non stop mnie jakos wychodzi max 59w

plus lampa led cree swiecę od 10 do 22

jakby co to potrafię liczyć ale według ciebie zarzuciłem sobie w bloku kabel przez okno na słup i nie płacę

a tutaj dowody przez półroku zuzyłem 1019kwh to według wyliczeń kolegi mnie wychodzi 76zł na miesiac

proszę bardzo i niech nikt mi tu nie pisze że mało swiece bo dopiero od grudnia moze mniej bo jestem na ledach a wcześniej miałem t5 od 10 do 22 tyle w temacie

post-11383-0-33059400-1363718420_thumb.jpg

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sygen mój odpieniacz bierze wiecej bo jest na 2 pompach, obiegówke tez mam mocniejsza do tego dozowniki dolewki pomka do rowy to wszystko trzeba zsumować, mi wychodzi 110w bez oswietlenia. A to tylko deklarowany przez producenta pobór, w rzeczywistości jest większy. Jeżeli masz ledy to woda mniej się nagrzewa i grzałka też się pewnie częściej załącza niż 2x w nocy no chyba że masz ponad 25 stopni w domu. Ile wacików masz w lampie?


250l+sump70l, 6x39w, Deltec APF600, Koralia 3,3,4, aquabee 2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w lampie mam 36szt.blue ustawionych na 80% i białych 18szt ustawionych na 70% w pokoju mam max 22 stopnie w dzień grzałka wogóle sie nie załacza natomiast w nocy nie zauważyłem aby sie załaczała a czasami siedzę do 03 i widzę,moze delikatnie podgrzewaja wodę pompy te 2 stopnie


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2x T5 - 39W - maks 10h

jvp 101 - 6w - 24h

jvp 102 - 12W - 24h

miniflotor - pompka - 6W - 24h

jakies 30zł w zaokrągleniu

woda - dolewka 2l dziennie - 60l plus jakieś podmiany = 100l miesiecznie - przyjmując ,że 2/3 idzie do ścieku - to leci 300l,

1m3 wody = 1000l = 7,49zł - czyli w zaokrągleniu - maks 3zł na miesiąc

sól na 40l do podmian - 6,6kg starcza na jakieś 180-190l,przyjmę 180l / 40l = 4,5 ,więc dajmy że 4 - płace 70zł za sól,- wychodzi 17,5zł na miesiąc

dodatki itd - nie dolewam już nic - same miękkie, zero ryb- dosłownie - 224l

30zł + 3zł + 17,5 = 50,50zł miesięcznie - jeśli się nie pomyliłem w obliczeniach (ogólnie płacę od czerwca za energię średnio 200zł/miesiac przy jeszcze 3 innych akwariach dzieci i całym sprzęcie domowym )

Mozna - no można - ale czy to jest tak jak powinno do końca byc - nie sądze - żadne światło i żaden odpieniacz - świetlówki mają już poł roku - przy rybkach koszt będzie dużo większy.

Sam planuję inny odpieniacz ,ale koszty będa raptem większe o około 7-10zł

P.S> Kiedyś oczywiście szło więcej - kupowało sie rybki i akwaria - człowiek to głupi jest hyhy - teraz inaczej to rozplanowałem i zlikwidowałem 4 inne morskie akwa - po roku zabawy w `sól` chcę jedno w miarę tanie i proste.


Pandora 224 - -zlikwidowane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio dostałem gigantyczny rachunek za prąd i postanowiłem zmierzyć pobór róznych urządzeń - TV/PC/kotłownia i oczywiście akwarium.

Chciałem policzyć zurzycie prądu z mocy urządzeń ale największą niewiadomą była grzałka 200W która nie wiemy ile czasu działa realnie.

Kupiłem miernik i podłączyłem do głównego obwodu z którego zasilane jest całe akwarium.

Wynik: po 24godzinach x 30dni = 80zł w taryfie G12.

Świecę od 9-22 - 2xT5 | 12-19 LEDY

Według wzoru 0,5zł/l powinienem mieć koszty około 200zł (może i takie są, jak sie policzy zwierzaki :smiling: )


[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy posiadaniu zony koszty akwarium to nic nieznaczacy odstetek kosztow... :D


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.