Skocz do zawartości
ck3457

HQI a cjano????

Rekomendowane odpowiedzi

Moze ktoś opisać wpływ starego żarnika na rozwój cjano?

Macie jakieś doświadczenia w tej sprawie?

I po jakim okresie wymieniacie żarnik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jade na am używanym 9 miesięcy u kogoś i 8 u mnie i jest oki:D ani cyjano ani nic złośliwego a xsenia i twarde ładnie rosną


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poltora roku jeden palnik ?? BOAH ! :(. na niemieckim forum panuje opinia ze stary palnik pomaga w rozwoju cyjano. mi sie wydaje ze 9 miesiecy na palnik to bylby max.


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam aqwa i cyjano wylazło po 11 miechu świecanie a wi przez 3 tygodnie nie zostało nic z niego


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tutaj czegos nie rozumiem dlaczego zarniki czesto trzeba wymieniac co 9 czy 12 miesiecy??

Przeciez im dluzej stosujemy tym tylko barwa swiatla spada K.Ludzie np stosuja zarniki 6500K moc zawsze bedzie ta sama czy bedziemy uzywac 3 miesiace czy 20.Powiem szczerze ze nie mam SPS i nie wiem jak one sie zachowuja przy takich zmianach warunkow oswietleniowych lecz spadek K jest rozlozony w dlugim okresie czasu i nie powinno byc to problemem.

Pozdrawiam


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary zarnik to jedna z przyczyn , nie zapominaj jeszcze otym że zbyt słaba cyrkulacja wody , niewłaściwe/ zbyt obfite nawożenie mikro elementami/ oraz niewłaściwe oświetlenie ! to podstawowe przyczyny rozwoju cyjanobakteri .Dodatkowo

zbyt mocno zagęszczona obsada zwierzaków , zwłaszcza ryb. Obficie karmione zwierzaki

nadmiernie wzbogacają wodę swoimi produktami przemiany materii; zbyt dużo nie zjedzonych, rozkładających się resztek pokarmów + słaby system filtracji .I masz cjano.To tak wielkim skrócie , czy oczymś jeszcze zapomniałem ?


Moje akwarium http://nano-reef.pl/...-blekitna-rafa/

i FILMIK mojego baniaka

1 zlot Nano-Reef w Egipcie http://nano-reef.pl/...zdziernik-2007/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wildtom

W naszych realjach to tak można liczyć 1 rok

przy stateczniku elektronicznym można wyciągnąć więcej

@kiwalski

Niestety nie tylko barwa spada ale też wydajność czyli przykładowo po 6 miesiącach 70W świeci jak 65W a 12 miesiacach już może nawet spaść do 55-58W (to tak przykładowo)

W tym okresie bawra wygląda nastepująco

na starcie 13000k po 6 miesiącach 12000k a po 12 miesiącach już 10500k

Jak wiekszość wie 70W żarnik o barwie 13000k swieci ciemniej niż 10000k (chodzi tu o lm)


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak nie pomyslalem moze nie tyle moc w W bo to jest stal wartość ale swiatłość Lumeny idą w dół.


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat jeden rok to kumulacja wielu procesów zachodzących w baniaku. To czas kiedy obsada zaczyna "rozrywać" baniak, to czas kiedy zaczyna się kombinacje w stylu - a zobaczę, może jedną pompę wyjmę, albo dwie cyrkulacyjne i będzie oszczędniej, albo kupię jeszcze ze 4 ryby, bo nic ciekawego się nie działo w zbiorniku od miesiąca :(, albo zacznę robić podmiany co 4, albo 6 tygodni, bo przecież wszystko jest ekstra, albo do tej pory Ca i Mg wystarczało z soli to i teraz będzie git (mimo 5 - krotnego zwiększenia ilości koralowców). Albo wywale te biokulki, bo wszyscy tak robią, albo dołożę piachu, bo takie gołe dno. Można wymieniać masę rzeczy, które mają wpływ na stan i "równowagę biologiczną" w baniaku. Najłatwiej wymienić jednak jeden problem cyjano i utrzymywać, że wszystko robiłem, jak należy, o wszystko zadbałem, niczego nie odłożyłem na później, albo nie daj boże nie zrezygnowałem z czegoś co do tej pory działało.

W jednym baniaku mam żarnik Sylwanii 150 HQI 10000K i działa już dwa i pół roku. Rosną pod nim m.inn. montipory i to w pięknym tempie i nie widać żadnych złych oznak.

Wiem, że po zmianie będę musiał ostrożnie podejść z oświetleniem, żeby przyzwyczaić koralowce do nowego oświetlenia, ale to nie znaczy, że ten żarnik to jedyna przyczyna powstania cyjano. Jeśli wszystko inne jest pod kontrolą to żarnik nie spowoduje cyjano. Jeśli mamy chwiejną równowagę (czyli praktycznie jej nie mamy) to wystarczy jeden czynnik, żeby zapoczątkować proces degradacji.

Oczywiście może się zdażyć, że trzeba żarnik wymieniać wcześniej, jeśli spostrzeżemy nieprawidłowe objawy przy włączaniu. Jest taki artykuł na "bratnim" :( forum, wart przeczytania.

Zresztą co do długości świecenia żarników to sam Waldek, a dla mnie to autorytet pisał o tym, że sam świecił ok. 3 lat, jeśli dobrze pamiętam, ale na pewno nie rok lub nawet krócej. Aczkolwiek dla sprzedawców to nie jest dobry pomysł :( Najlepiej by było, żeby żarniki kupować co 3-4 miesiące to takie optimum :).

Ale i tak każdy będzie sobie wymieniał żarnik tak często, jak bardzo ulegnie presji. Owszem zmieniają się parametry światła, jak przedstawił to wyżej Tynio, ale nie powodują one, że to światło nagle nie nadaje się do oświetlenia zbiornika. Przecież używa się z doskonałym rezultatem temperatury 6500K, a ilość światła jaka dociera do koralowców zmienia się naprawdę niewiele. Jeśli jednym to samo rośnie pod 70W, innym pod 150W, a innym pod 250W, to co że spada wydajność tego żarnika 250? Może będzie świecił jak 210W i co? Klęska?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm akurat zbiegła mi sie data wymiany żarnika z początkiem używania mikroelementów firmy JXX moze tutaj lezy wina? A mikroelementy firmy Sxxx dawno wy...rzuciłem.

pozdrawiam i czekam na dalsze opinie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przy zarniku 6500 czy 5200k ich temperatura spada tak samo jak w zarnikach "szlachetniejszych"??


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.