Skocz do zawartości
michu23

Jaka pompa obiegowa do 400L?

Rekomendowane odpowiedzi

AM OR 3500?

Bardzo udany model, bezproblemowy serwis, tańsza od Eheima 1260.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OR 3500 tez fajna ale "Żre" dużo więcej od NJ... a jak z wydajnością to już nie wiem. a serwis rzeczywiście super bo korzystałem.


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie mi jaki powinien byc przelicznik mocy pompy obiegowej do odpieniacza aby to dobrze działało? chodzi mi o ile pompa obiegowa powinna byc mocniejsza od pompy w odpieniaczu albo jak sie to dobiera mniej wiecej. mam or 6500 i skimz sm121

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam od siebie że u mnie pompa NJ 4500 będzie podnosić na wysokość 170 cm i jej wydajność będzie na poziomie 2200, 2300l/h.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no Hydora jakos pominalem, nie wiem czemu a wyglada ciekawie: z tego co widze to model L40 ma 2800 l / h, podnoszenie 230 cm i 55W.


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz sprawdzonego New-Jet 4500 niski pobór prądu 50W i wydajność 4600l/h, wysokość podnoszenia 3,10m i na wysokość 180 cm na pewno 2000l/h będziesz miał, to wystarczająco albo nawet i nad to. Nie wiem czy nie można by było jeszcze podłączyć do niego jakiegoś reaktora na przykład z biopellet ;)


6833_7811.png

Akwarium 93x50x45h+45l sump. Oswietlenie 5x39w T5. Obieg eheim 1100.Cyrkulacja 2x tunze 6055 1x + kontroler DIY + aquael 10000.

Filtracja 40kg LR + RO ps-1000 int + RO MF-70 z biopellets. SSB "selektywnie suplementuje ballinga"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne tak zrobie :)


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale nj często się "psują", i hałas jak diabli. a hydor z autopsji wiem, że cichy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzcie w to, co piszą producenci na opakowaniach. Może i jest postęp tak jak prawie w każdej dziedzinie życia ale akurat w fizyce to cudów nie ma. Pompa o dużej wydajności musi brać więcej watów niż ta o mniejszej. Jeśli ktoś próbuje mi wmówić, ze dwie pompy o podobnej wydajności róznią sie poborem mocy o 50% to mi się zapala światełko..

Kiedyś miałem podpiętą do miernika swoją pompę NJ 4500 ... jej zużycie prądu było o ponad 10% wyższe niż deklaruje sprzedawca.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Myrcin - ale hydor raczej bedzie za slaby jak sobie popatrzec na wykresy wydajnosci. a w jakim zbironiku u Ciebie smiga?


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3000 l/h to zdecydowanie za mało. będziesz wiecznie widzieć w akwa. cząstki makro, których obieg nie zdąży sprawnie usunąć. kolega w podobnym obiegu ma 5000 l/h, woda w oczach robi się czysta po wyjęciu łap z akwarium... zazdroszczę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzcie w to, co piszą producenci na opakowaniach. Może i jest postęp tak jak prawie w każdej dziedzinie życia ale akurat w fizyce to cudów nie ma. Pompa o dużej wydajności musi brać więcej watów niż ta o mniejszej. Jeśli ktoś próbuje mi wmówić, ze dwie pompy o podobnej wydajności róznią sie poborem mocy o 50% to mi się zapala światełko..

Tutaj niestety się mylisz. Cudów oczywiście nie ma, ale kiepskie konstrukcje o małej sprawności jak najbardziej. Mam dwie pompy 2400 l/h, Tunze i jakąś dziwną włoską kolubrynę. Moc znamionowa odpowiednio 30W i 55W - przepaść. Przy pompowaniu na 1,3m tunziak ciągnie 18W, a włoszczyzna dwa razy tyle. Także jak widzisz różnica w poborze energii przy zbliżonej wydajności to nie 50, a nawet 100%, a aureolki czy gorejącego krzaka w okolicach brak ;)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i moja wiara w fizyke legla w gruzach :) myslalem raczej o markowych pompach w miare nowoczesnych konstrukcjach.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 420 l + 80l sump, pompa NJ 4500 / jest bardzo cicha - jednie drgania z rury węża - muszę czasem korygować jej ustaiwienie. A pobór mocy żeczywiście mniejszy niż 3000. OR - są głośne i prądożercze. Choć się zastanawim czy trzeba dużo przepływu - pompy cyrkulacyjne swoje zrobią w baniaczku , a tyle co by przelać wdę przez odpieniacz i sump? czy żeczywiście duża moc potrzebna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no z tego co wiem sa zwolennicy duzej mocy i nie koniecznie. jak jest nie wiem, ja nigdy sumpa nie mialem mimo ze akwarium mam od 2004 roku w roznej formie stad moze dla niektorych moje dziwne rozwazania nad pompa :) nie chce poprostu zrobic bledu.


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niejeden z nas

"Kiedyś miałem podpiętą do miernika swoją pompę NJ 4500 ... jej zużycie prądu było o ponad 10% wyższe niż deklaruje sprzedawca."

Tutaj się z tobą zgodzę że trzeba brać pod uwagę troszkę większe zużycie prądu niż podaje dokumentacja, ostatnio zakupiłem REEF CIRCULATOR 10000 Aquaela sprzedawca deklaruje 20W, a brał 28-26W. Więc z każdym sprzętem tak jest.

No chyba że to Chińszczyzna to będzie brał mniej niż deklarowana wartość ;)


6833_7811.png

Akwarium 93x50x45h+45l sump. Oswietlenie 5x39w T5. Obieg eheim 1100.Cyrkulacja 2x tunze 6055 1x + kontroler DIY + aquael 10000.

Filtracja 40kg LR + RO ps-1000 int + RO MF-70 z biopellets. SSB "selektywnie suplementuje ballinga"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozważyć jeszcze Tunze 1073.040, przy podnoszeniu 1.8m (powinieneś policzyć od lustra wody w komorze pompy do lustra wody w baniaku) ma wydajność ok. 1300 l/h. Za to zużycie energii będzie małe, przy takim podnoszeniu jakieś 26-28W.

tylko ze z tym silence to taki troche bajerek :smiling: ale pompa owszem zacna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W modelu .020 silence to nie bajerek, nie narzekam :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...no z tego co wiem sa zwolennicy duzej mocy i nie koniecznie...

Dzięki temu na rynku utrzymuje się wielu producentów :)

Ja jestem zwolennikiem raczej umiarkowanego przepływu ale z udziałem pompy o rozsądnej mocy. Zaczynałem od stosunkowo mocnej pompy ale zacząłem eksperymentować z innymi, słabszymi. Nie chciałem dławić mocnej pompy, a 100% wody ze spływu przechodziło przez odpieniacz więc szukałem. Słabe pompy były niestabilne - byle śmieć w rurze, ślimak na wylocie albo spadek napięcia w instalacji elektr. powodował zmiany poziomu wody w kominie, czasami znaczne. Po jakimś czasie odpuściłem i wróciłem do mocniejszej pompy. Jestem przekonany, że moje eksperymenty kosztowały wielokrotnie więcej niż prąd, który by zużyła ta pierwsza pompa przez kilka lat. Nie żałuję, bo lubię eksperymentować i majsterkować, a do tego wiele się nauczyłem. Gdybym teraz stanął przed wyborem pompy to ilość watów nie byłaby najważniejsza. Najpierw kultura pracy, potem sprawność serwisu i dostępność części zamiennych a dopiero potem energooszczędność. Czasami nie warto próbować zaoszczędzić tych kilku watów i narażać się na jakieś niedogodności. Tyle tylko, że jeśli chodzi o głośność to chyba każda firma jest zarówno chwalona jak i przeklinana bo wiele zależy od warunków w jakich pracuje, oczekiwań użytkownika i zwykłego szczęścia do konkretnego egzemplarza.

Edytowane przez rs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwięcej mówi się i pisze o pompach najpopularniejszych gdzie duża sprzedaż niesie za sobą również spory odsetek wad jednak procentowo stosunek dobrych do złych wypada bardzo dobrze (np. eheim od tylu lat na rynku) lub totalnie kiepskich gdzie prawie każda jest marna nawet jeśli sprzedało się ich 5. Słuszna uwaga kolegi rs - zapas mocy powoduje stabilność pompy i poziomu wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fela59

Bede mial(a) podobny litraz, okolo 450L w obiegu, z tego co wiem trza pomnozyc razy 10 i wychodzi 4500l/h i takiej pompy bede szukac ;)

Czyli prawdopodobnie nj4500, obecnie mam 2300 i jest b.dobra, cicha, zero drgan etc... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.