Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich po długiej nieobecności.

Po wielkich trudach i zmaganiach odpaliłem w końcu i ja moje małe szkiełko - 83 litry

Akwarium ma wymiary 68x35x35 całe z OW.

Oświetlenie - belka HAGENA 2x24W - na razie - potem jeśli będzie taka potrzeba zwiększę oświetlenie

Cyrkulacja - 2xTUNZE 6015

Solimetr - JBL

Grzałka JAGER 75W

To tyle jeśli chodzi o sprzęt.

Wystartowałem na suchej skale - 10kg, soli Reef Crystal i żywym piasku. Wodę - 20 litrów wziąłem od znajomego z działającego zbiornika, reszta świeża. Zasolenie na chwilę obecną wynosi 1.023

Ze skałą męczyłem się chyba z tydzień i w końcu wyszło mi coś takiego.

Zdjęcie zrobione po dwóch dniach, gdyż po zalaniu nic nie było widać - jeno mleko

post-3084-0-35753000-1363201424_thumb.jpg

10 dzień

Na skałach od trzech dni pojawia się brązowy nalot. Póki co dodaję tylko kultury starterowe bakterii MIKROBE-LIFT SPECIAL BLEND i NITE-OUT II no i oczywiście uzupełniam wodę RO/DI. Światło świeci się 9 godzin na dobę. Do sprzętu doszedł odpieniacz HYDOR SLIM SKIM NANO.

Jak na razie nuda - nie to co przy żywej skale. Nic się nie rusza, nic nie wyrasta, nic nie wyłazi sad.png

  • post-3084-0-30414200-1363292321_thumb.jpg
  • post-3084-0-87343900-1363292344_thumb.jpg

Nie pasowało mi ułożenie skały i 3 godziny moczyłem łapska, żeby coś nowego ułożyć. Jak już ułożyłem - okazało się, że mój nowiutki odpieniacz się nie mieści. Normalnie myślałem, że wyjdę z siebie. Następna godzina pękła zanim wygospodarowałem ten 1 cm na pienidło - udało się. Odpieniacz pracuje, skałka dojrzewa i gra gitara.

Po przemeblowaniu akwarium wygląda następująco:

  • post-3084-0-09288900-1363547782_thumb.jpg

16 dzień

Nadal dodaję tylko kultury starterowe bakterii MIKROBE-LIFT SPECIAL BLEND i NITE-OUT II wg zaleceń producenta. Początkowy wysyp brązowych glonów usunąłem szczoteczką. Obecnie jest trochę zielonego-brązowego nalotu głównie na piachu i części skałek. Szczerze mówiąc myślałem, że będzie więcej tych glonów. Światło świecę około 8 godz/dobę. Odpieniacz pracuje i nic więcej na chwilę obecną się nie dzieje. Nuuuuuuuuuuuuuda okropna sad.png

post-3084-0-32617100-1363802142_thumb.jpg

C.D.N.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Nuuuda moze jest ale chwilowa do czasu jak nie bedziesz pakował korali a plus jest taki ze nie zaznasz co to aiptasia


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Nuuuda moze jest ale chwilowa do czasu jak nie bedziesz pakował korali a plus jest taki ze nie zaznasz co to aiptasia

No mam nadzieję, że nie poznam co to takiego (oczywiście w swoim zbiorniku) :laughing:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To życzę powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To życzę powodzenia.

Nie dziękuję, żeby nie zapeszać - jutro jadę po jakąś ekipę czyszczącą to w końcu coś się będzie ruszało

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie z ta skałą mogłeś mieć jazdę......masz dwa rodzaje kształtów nie łatwo to pogodzić, aby jakoś efektownie wyglądało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie z ta skałą mogłeś mieć jazdę......masz dwa rodzaje kształtów nie łatwo to pogodzić, aby jakoś efektownie wyglądało.

Oj była jazda i to niezła - najgorsze jest to, że w dalszym ciągu mi jeszcze coś w tym ustawieniu nie pasuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 dzień

Glonów zielonkawych coraz więcej - głównie na piasku. Od 3 dni mam ekipę ślimaków i myślałem, że się z nimi rozprawią a one tymczasem siedzą sobie zagrzebane w piasku i odpoczywają :wallbash: Wody dotychczas jeszcze nie podmieniałem - tylko dolewam RO/DI.

Dozuję cały czas kultury bakterii. Tak sobie myślę, że powoli nadchodzi czas na jakieś konkretne żyjątka - co Wy na to ?

Zapewne babka piaskowa poradziła by sobie z tym piaskiem a i jakieś miękaski by ładnie wyglądały.

Poniżej załączam moje jak na razie "glonarium"

Pozdrawiam

post-16938-0-30257600-1364065724_thumb.jpg

post-16938-0-86057200-1364065739_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup rozgwiazdę piaskową żeby ci zruszała piasek. U mnie haruje jak oszalała. Przed kupnem piasek był pokryty brązowym nalocikiem. Teraz jest bielutki. U mnie się sprawdza. A babki piaskowej to jeszcze nie widziałem żeby się piasku czepiła .... leń i tyle ... :smiling: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup rozgwiazdę piaskową żeby ci zruszała piasek. U mnie haruje jak oszalała. Przed kupnem piasek był pokryty brązowym nalocikiem. Teraz jest bielutki. U mnie się sprawdza. A babki piaskowej to jeszcze nie widziałem żeby się piasku czepiła .... leń i tyle ... :smiling: .

No ja z kolei widziałem babkę w akcji - robi naprawdę pustynną burzę :thumbup: , a odnośnie rozgwiazdy c- czy nie trzeba jej dokarmiać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 22

Całe akwarium pokryte drobnym zielonym glonem (czy to normalne, czy tak ma być ?) Szyby po wyczyszczeniu wieczorem, następnego dnia znowu pokrywa zielony mech. Czy podmieniać już może wodę, czy jeszcze się wstrzymać. I w końcu czy próbować jakoś usunąć ten zielony glon czy samo przejdzie ?

POzdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rób podmian. Spokojnie, jeszcze wiele cie czeka, jak braknie ci cierpliwości i spokoju to nic z tego nie będzie, czyść szyby, sprawdzaj parametry no2, no3 i po4, obserwuj, czekaj, czekaj, czekaj, nie rób gwałtownych ruchów, to dopiero początki.


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rób podmian. Spokojnie, jeszcze wiele cie czeka, jak braknie ci cierpliwości i spokoju to nic z tego nie będzie, czyść szyby, sprawdzaj parametry no2, no3 i po4, obserwuj, czekaj, czekaj, czekaj, nie rób gwałtownych ruchów, to dopiero początki.

He He właśnie takiej otuchy potrzebowałem. Teraz już wiem, że tak ma być i jest wszystko w porządku.

W takim razie cierpliwie czeeeeeeeeeeeekam

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 23

Dzisiaj ponowne przestawianie skały - mam nadzieję, że to już ostatnie :smiling: Pomoczyłem łapy przez godzinę i wyszło coś takiego - proszę o opinie czy jest lepiej niż było (przed wyrażeniem złej opinii proszę się 2 razy zastanowić :veryangry:

Pozdrawiam

post-16938-0-09062400-1364325885_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 23

Dzisiaj ponowne przestawianie skały - mam nadzieję, że to już ostatnie :smiling: Pomoczyłem łapy przez godzinę i wyszło coś takiego - proszę o opinie czy jest lepiej niż było (przed wyrażeniem złej opinii proszę się 2 razy zastanowić :veryangry:

Pozdrawiam

Powiem szczerze jest o niebo lepiej, nie chciałem cie w tamtym przypadku krytykować bo nie o to chodzi ,kwestia gustu.

Ten płaski kawałek po lewej stronie z tyłu za wyspą bym całkowicie wywalił , a jak już to przynajmniej wsadził pod nią...ale to kwestia gustu , "gusta ludzkie nie podlegają dyskusji"

Pozdrawiam.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze jest o niebo lepiej, nie chciałem cie w tamtym przypadku krytykować bo nie o to chodzi ,kwestia gustu.

Ten płaski kawałek po lewej stronie z tyłu za wyspą bym całkowicie wywalił , a jak już to przynajmniej wsadził pod nią...ale to kwestia gustu , "gusta ludzkie nie podlegają dyskusji"

Pozdrawiam.....

Tak samo sobie pomyślałem o tym płaskim kawałku - chcę go dać pod spód tylko muszę kupić dobry klej, który klei pod wodą bo boję się, że bez klejenia ta konstrukcja może nie wytrzymać - możecie coś polecić ?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 24

Ostateczna zmiana - teraz już tylko czekam aż zanikną zielone glony i wpuszczam jakieś życie

Pozdrawiam

post-16938-0-06372100-1364414492_thumb.jpg

post-16938-0-45581600-1364414501_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość chwali sobie cx5 , ale pxylina na taki kawałek wystarczy....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość chwali sobie cx5 , ale pxylina na taki kawałek wystarczy....

Slovy - a czy Poxylina nie zawiera jakiś związków metali, nie zaszkodzi to rybą ani koralom ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 36

Witam wszystkich posolonych. W akwarium trochę się zmieniło - coś w końcu się rusza :thumbup: Po miesiącu zmierzyli mi w sklepie parametry wody i powiedzieli, że mogę zaczynać powoli zasiedlać zbiornik, oczywiście na początek wkroczyła ekipa czyszcząca

- ślimak Nassarius sp 4szt - niestety lenie zamiast przekopywać piasek siedzą wiecznie w tym samym miejscu i nic nie robią

- i jakieś inne małe ślimaczki w ilości 6szt - te z kolei pracują bez odpoczynku 24 h/dobę

Po kilku dniach doszły 2 błazenki no i kilka korali:

- zoanthusy różowe, zielone w 3 kolorach i zoa brązowe

- sarcopyton - szczepka

- xenia

- 2 gatunki grzybków

- clavularia zielona

- 2 malutkie szczepki SPS - wiem, że za wcześnie na nie ale otrzymałem je w gratisie w pakiecie :thumbsup:

- i jakiś taki centymetrowy pomarańczowo-brązowy ukwiałek

Wczoraj natomiast zakupiłem 2 małe krewetki Lysmata Amboinensis - no i to tyle na chwilę obecną. Teraz czekam i obserwuję jak wszystko sobie pięknie żyje.

Poniżej zamieszczam ogólne zdjęcie

Pozdrawiam

post-16938-0-87645800-1365456108_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie - mam coraz więcej glonów różowawo-brązowych. Myślałem, że z biegiem dojrzewania zbiornika będzie ich ubywało, tymczasem jest ich coraz więcej, Robią się takie nitki po kilka centymetrów a na piasku zrobił się cały kożuch z tych glonów. Czy powinienem je usuwać czy jeszcze cierpliwie poczekać. Wody jak na razie jeszcze nie podmieniałem - tylko dolewki. Może nadszedł czas na pierwszą podmianę ? Prośba o porady,

Pozdrawiam

post-16938-0-18667700-1365714338_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to cyjano się pojawiło pewnie forumowicze z większym doświadczeniem potwierdza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dorot

Witam to na 100% cyjano

1. Jak długo masz już zbiornik zalany?

2. Trzeba odsysać

3. Czy sprawdzałeś TDS wode RO (jaki wynik)

Jedni ci powiedza ze masz czekac, drudzy ze masz zaciemnic akwa, trzeci ze za duzo karmisz, czwarci ze to norma, a ja ci powiem ze walcze z tym juz ponad miesiac i jak cyjano zaczęło oblepiać mi korale i odsysanie i brak podmian nic nie daja to zamowiłam chemiclean ale moje akwa ma 4 miechy i parametry stabilne

Wiesz co moze lepiej jak inni ci podpowiedza, a co do chemicleanu ja cie nie namawiam najpierw sprawdz wszystkie metody chemia to ostatecznosc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A lejesz jeszcze bakterie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A lejesz jeszcze bakterie?

Tak bakterie leję, akwa ma 40 dni. Jeśli chodzi o przekarmianie to raczej odpada. Dopiero nie dawno kupiłem 2 małe błazny i nie są przekarmiane. Żywicę w filtrze mam od 1,5 miesiąca - to też raczej odpada. W takim razie chyba w wekend zrobię pierwszą podmiankę wody - co wy na to ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.