Skocz do zawartości
LLS

Kącik porad -szkło i cała reszta aspektów z nim związana

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam tutaj wątek merytorycznie związany przede wszystkim z szkłem ,będę tutaj starał się z wami dzielić swoimi przemyśleniami ,być może mam do pokazania kilka innowacyjnych projektów ,ale w późniejszym czasie .

Na dobry początek ,umieszczam pierwsze wskazówki ,jak samemu skleić akwarium .Są to ogólniki ,ale obiecuje sukcesywnie opisać wam szczegółowo najważniejsze aspekty .

Chcę sam skleić akwarium Na co mam zwrócić szczególną uwagę

Podstawa do klejenia akwarium

Poziom i jeszcze raz poziom Inaczej katastrofa-estetyka Do tego dochodzi czynnik złego spasowania formatek Co w przyszłości może generować dodatkowe naprężenia A tutaj do katastrowy nie daleka droga Zwłaszacza przy takim materiale jak szkło

Nie zapomnij o papierze pod dno przy klejeniu W przeciwnym wypadku czekają Cie problemy

Zwróć uwagę czy papier przy montaży nie zostyaje wciągnięty między spoiny

Swiatło

Podstawa przy klejeniu to dobre swiatło Najlepiej kleić za dnia Kiedy swieci słoneczko W innym wypadu Możemy nie dostrzec braków silikonu Co może spowodować brak szczelności oraz słabą estetykę zbiornika

Temperatura otoczenia

Nie zabieraj się do klejenia w upalny dzień Ma to szczególne uwzględnienie w przypadku większych akwari

Związane jest to z adehezją silikonu oraz z szykością stawania Kiedy da on nam jeszcze swobodnie modelować

Szkło

Najważniejszą sprawą jest to aby formatki miały kąty W innym wypadku można zapomnieć o prawidłowym spasowaniu szyb

A jest to ogromnie istotny pomijany aspekt Czemu to piszę bo szklarze nigdy nie dotną wam formatek idealnie w kącie 90 stopni I wówczas zaczynają się chody

-sklejenie takiego zbiornika będzie męczarnią

-nie ma tutaj czasu na zabawę

-moment dobrej adehezji to tylko kilka minut

-od spasowania formatek zależała będzie wytrzymałość spoin na siły wywierające przez wodę Oraz estetykę zbiornika która jest dla nas kluczowa

Odtłuszczanie

Moim zdaniem najlepszy jest denaturat Pamiętacie jesli nie jesteście pewni czy krawędzie szyb zostały odtłuszczone w miescu styku silikonu Zrób to jeszcze raz To jeden z najważniejszych aspektów w przypadku klejenia akwari

Silikony

Tylko i wyłącznie dedykowane Ja używam sudal sqirulibe aqua SE I ten że wam polecam Ma on podwyższoną wytrzymałość

-atomizer (mydliny woda)

-potrzebna wam będzie szapchlówka do profilowania spoin

-szmaty do wycierania nadmiaru silikonu

Klejenie

Przede wszystkim przed ostatecznym klejeniem należy złożyć akwarium na sucho Aby sprawdzić spasowanie formatek Odrysuj sobie w koło akwarium flamastrem Ułatwi Ci to montaż

Chcesz sam skleić pierwszy raz akwarium, ale zależy Ci na estetyce Poproś osobę mającą doświadczenie o pomoc W innym wypadku będziesz zawiedziony efektem końcowym

Jeśli jesteś nowicjuszem bezwzględnie potrzebujesz pomocy drugiej osoby

Rysy,ukruszenia

Nigdy nie kładz formatek na powieszchnie ceramiczne metalowe itp Unikaj ich W innym wypadku uszkodzisz szkło bezpowrotnie

-ukruszenia

-zarysowania

Czystość

I jeszcze raz czystość Kilka ziarenek piasku może spowodować rysy

Niech Ci nie przyjdzie w takim wypadku kładzenie formatek na dywan A nawet na goły stół kuchenny Rysy gwarantowane

To tylko część rzeczy na które trzeba zwrócić szczególną uwagę Podczas klejenia zbiornika

Kolejny aspekt do omówienia -ZABUDOWA ELEMENTÓW FILTRACJI

Oto mój pomysł na zabudowanie elementów filtracyjnych .Np ;

-panelu

-komina wewnętrznego

-komina zewnętrznego

-w tym i vaweboxa

Do zabudowy używam czarnego szkła 4mm ,oraz foli samoprzylepnej . Szkło wyklejane jest od środka, natomiast folia od zewnątrz .

Przykładowo panele w słodkich biotopach pracują na pompie aquael 2000 circulator. Są bardzo mocne . Podpinam je w obieg następujących częśći

-rurka nibico

-zaslepka nibico

-kolanka 90 st

-redukcja z węża 3/4

W rurce nawiercam otwory ,wiertłem 3mm . Hula bardzo fajnie ;)

DSC_0140.JPG

DSC_0085.JPG

DSC_0110~0.JPG

DSC_0105.JPG

Tutaj przykłady zabudowanych kominów zewnętrznych z vaweboxami .

DSC_0865.JPG

DSC_0893.JPG

DSC_0890.JPG

DSC_0873.JPG

To by było na razie na tyle :)

Edytowane przez LLS (wyświetl historię edycji)

Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jaka powinna być grubość silikonu między szybami 1mm. , 1,5mm. , 2mm.?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otulina pomiędzy szybami zależy głównie od następujących parametrów

-grubość szkła

-fazy wykańczającej (wałek silikonu )

-szczeliwa

Uważam ze można przyjąć że optimum 2-3mm .


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś że moment dobrej adhezji to tylko kilka minut. Czy to oznacza że muszę całe akwarium skleić w ciągu kilku minut?


5279_5323.png

Start solniczki 07/07/2012

mój RED SEA MAX 130D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś że moment dobrej adhezji to tylko kilka minut. Czy to oznacza że muszę całe akwarium skleić w ciągu kilku minut?

To stwierdzenie tyczy się kleju który już został położony ,ważne by jak najszybciej zamknąć spoinę ,po prostu złożyć szyby .


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że sam tniesz szkło? Jak wygląda sprawa cięcia powyżej 6mm grubości? Wycinałem zwykłym nożem kółkowym z węglika wolframu o kącie ostrza 135o i z tego co czytałem 6mm to maksymalna grubość dla tego kąta ostrza. Do grubszych szyb się nie zabierałem, brak materiału. Nie mniej jestem ciekaw problemów z cięciem? Co robisz gdy krawędź szyby jest ułamana niezbyt równo. Chodzi mi o lekkie skręcenie płaszczyzny pęknięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krojenie grubego szkła to już skomplikowana sprawa ,sama teoria to nie wszystko ,potrzebna jest praktyka i to jest 90 % sukcesu .

To co piszesz o kącie kółka ma się nie jak ,ponieważ nożem silberschnit hart metal kroję szkło nawet 12mm .Jest warunek nóż musi już być w miarę dotarty (zużyty) .

Natomiast 15 mm już nożem o kącie ostrza 158 stopni . Sam rozkrój to nie wszystko ,kluczowe jest łamanie szkła . Laszowanie się krawędzi jest najczęściej wynikiem nie dokładnego sznytu ,bądz złego łamania . Jeśli szkło w jakimś miejscu wylaszuje się ,szlifuje tarczą 100 na sucho ,są to tarcze z rowkami ,szkło nie grzeję się prawie wcale ,Gdybyś chciał to zrobić papierem o tej frakcji momentalnie spalisz szkło .

Krojenia grubego szkła to trudna sztuka ,bez praktyki nie da się od tak powiedzieć jak kroić .Po za tym same podstawowe narzędzia w tym stół to koszt przynajmniej 8 tyś zł


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się naciąłem kiedyś szkła,kilka szklarni pokryłem w zawodówce,ale to stare czasy,cienkie szkło i jak źle pękło to brało się następne za to wszyscy w okolicy mieli oszklone ławy,hehe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar zawsze jakiś plus :) Krojenie szkła to temat rzeka .Przy tym krawędziarka jest bardzo potrzebna ,by uzyskać wysoką jakość wykonania formatki .

Edytowane przez LLS (wyświetl historię edycji)

Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LLS fajny materiał mam pytanie czy duza jest roznica w cenie akwarium wykonanego ze szkla 12 i 15 takiego 1600x780x650


IMG 20130325 101320


Akwarium: 1000 l + sump 220 l
Oświetlenie: ATI PowerModule 8x80W
Pompa główna: RedDragon 6500
Odpieniacz: BubleKinge 300
Cyrkulacja: TUNZE 4x6105
Filtracja: BP + PO4x4 + Węgiel aktywny
Light Balling Fauna Marine dozownie Grotech III
Sterowanie IKS Aquaristik Computer
140 kg skały żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj szlifować tarczami Wedan. Dzięki nim kasuje rysy na szkle. Szkoda że tylko na mokro się stosuje, ale jest poler zaje... Można nimi wykonywać ćwierćwałki na krawędziach.Polecam bo bardzo żywotne.


120-55-55Opti. 160l sump. refungium, Shuran150. Oświetlenie LED DIY. 2X54W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czapa możesz podesłać jakiś link :)

LLS fajny materiał mam pytanie czy duza jest roznica w cenie akwarium wykonanego ze szkla 12 i 15 takiego 1600x780x650

Różnica jest przykładowo taka ,jak widać spora dysproporcja .

12mm float m2- 160zł

12mm opti m2 -270zł

15mm float m2 -270zł

15mm opti m2 -470zł


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem wam tutaj pokazać średnich gabarytów litraż 290x80x65 .Wykonany z szkła 12mm . Dzięki odpowiedniej konstrukcji ,akwarium jest o wiele bardziej

przystępne ekonomicznie, dla zwykłego zjadacza chleba .Również waga jest nie bez znaczenia :)

Akwarium pod słodki biotop ,dyskowce .

Film w jakości hd

Jesteście zainteresowani tematem wiercenia w szkle ?

Edytowane przez LLS (wyświetl historię edycji)

Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze bałbym się tak wysokiego i długiego szkła z 12mm.

Po drugie popraw w filmikach głośność własnego głosu, bo mimo ustawionych głośników w laptopie na maks i w przeglądarce, bardzo licho Cię słychać.

Po trzecie, oczywiście że jestem ciekaw jak wiercisz szkło, zwłaszcza małe i jak te duże otwory :D


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze bałbym się tak wysokiego i długiego szkła z 12mm.

Nie potrzebnie ,ponieważ powszechnie mylnie się uważa ,że grubość szkła dobiera się do objętości zbiornika ,co nie jest prawdą

Należy się przede wszystkim kierować docelowym słupem wody ,to tylko on niezależnie od szerokości czy też długości będzię naciskał z takim samy ciśnieniem .Czy będzie to 100x80x65 ,czy tak jak tu 290x80x65 . Oczywiściie pozostaje sprawa naprężeń i odkształecen .

Dlatego w tym celu stosuje się specjalny układ wzmocnien .Duży nacik kładzie się takze na dno ,które koniecznie winno się dylatować .

Dla przykładu tutaj baniaczki ode mnie z szkła 12mm ,z tym ze ze względuna szeerokość dna zdecydowaliśmy się wykonać je z szkła 15mm .Natomiast najdłuższe frony są z szkła 12 mm :)

http://www.pawiookie.pl/forum/12-zbiornik-dla-oskarow/45592-amazonka-3-tysiace-litrow-wody

Pozdrawiam .

Edytowane przez LLS (wyświetl historię edycji)

Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie :)

Ja u siebie po oczywiście remoncie łazienki (to mi zostało by moja kobieta pozwoliła mi zainwestować kasę w akwarium) postawię 450 lub 500 litrów morskie. Ale jednak z OW i nie 10mm a 12mm szyby :)

Wolę mieć pewniejsze szkiełko z wzmocnieniami :)


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli jesteśmy już przy szkle zastanawiam się nad zmianą na większe ale chce zachować stelaż który jest obecnie ma wymiar

-szer 90 cm i głębokość 45 cm oraz 85 cm wysokości profil 40x40mm ścianka 2mm

,ale chce postawić akwarium 120 szer 65 głęb 55 wys komin zewnętrzny , między akwarium a stelaż chce dać płytę 40mm grubości ( płyta pod całym dnem) akwarium oczywiście będzie wypośrodkowane więc będzie wystawało 15 cm po obu bokach oraz po 10 cm z przodu i z tyłu poza obrys profilu czy to wypali bo nie mam chęci zbierać wody z podłogi a i sąsiada mam nie ciekawego :)


6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ten sposob podparte akwarium jest bardzo bezpieczne. Nie ma problemu.

Szkoda, ze szafka bedzie mniejsza, sam wiesz


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mogę dać większego stelażu wiec albo taki albo lipa ze zmiany bo oparcia w kanapie nie zlikwiduje a przesunąć nie mogę bo wejdzie w światło drzwi ale dzięki za potwierdzenie tez myślę ze nie powinno być problemu


6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę przeciwskazan ,by blat był przewieszony po 2-3 cm ,po za obrys stelażu . :)

Edytowane przez LLS (wyświetl historię edycji)

Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krojenie grubego szkła to już skomplikowana sprawa ,sama teoria to nie wszystko ,potrzebna jest praktyka i to jest 90 % sukcesu .

To co piszesz o kącie kółka ma się nie jak ,ponieważ nożem silberschnit hart metal kroję szkło nawet 12mm .Jest warunek nóż musi już być w miarę dotarty (zużyty) .

Natomiast 15 mm już nożem o kącie ostrza 158 stopni . Sam rozkrój to nie wszystko ,kluczowe jest łamanie szkła . Laszowanie się krawędzi jest najczęściej wynikiem nie dokładnego sznytu ,bądz złego łamania . Jeśli szkło w jakimś miejscu wylaszuje się ,szlifuje tarczą 100 na sucho ,są to tarcze z rowkami ,szkło nie grzeję się prawie wcale ,Gdybyś chciał to zrobić papierem o tej frakcji momentalnie spalisz szkło .

Krojenia grubego szkła to trudna sztuka ,bez praktyki nie da się od tak powiedzieć jak kroić .Po za tym same podstawowe narzędzia w tym stół to koszt przynajmniej 8 tyś zł

Zdążyłem już zauważyć, że teoria i praktyka krojenia szkła to dwie różne sprawy ;) . Zapytałem o zwichrowanie lub skoszenie powierzchni pęknięcia bo im grubsze szkło tym efekt zapewne jest większy. Nie bardzo chce mi się wierzyć, że zawsze szkło pęka idealnie. Cięcie ploterem zapewnia najoptymalniejsze warunki ale koszty urządzenia są prawdopodobnie powalające. Widziałem kilka większych zbiorników i tam prawie zawsze było tak, że krawędzie tafli były obrabiane.

Jak rozumiem do robienia otworów używasz otwornicy diamentowej czy też otwornicy mosiężnej i pasty korundowej? Wiertarka jest na statywie czy też inny patent?

Moje szklarskie osiągnięcie to jedynie zbiornik 80x40x50cm z czego z 50cm trzeba ująć 10cm na panel. Czyli waga lekka przy tym co robisz.

Edytowane przez Ritter (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co wy na to że piaskarką da się zrobić każdy otwór?


120-55-55Opti. 160l sump. refungium, Shuran150. Oświetlenie LED DIY. 2X54W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.