Skocz do zawartości
Reggae Shark

Filtr RODi - szybki wzrost ppm

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio wymieniłem wszystkie wkłady filtra RO/DI (wraz z membraną). Prowadzę ewidencję ilości przefiltrowanej wody oraz mierzę jej parametry wskaźnikiem tds. Początkowo pokazywał oczywiście 0. W tym momencie przez filtr przeszło 800 litrów wody i wskaźnik pokazuje 24 ppm. W akwarium zaczęły pojawiać się okrzemki. Żywotność wkładów wynosi ok 7000 litrów. Skąd spadek parametrów wody po osmozie? Mam wadliwe wkłady, czy tak fatalną wodę w kranie :(?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może podwinęła się uszczelka membrany? 24 ppm to nie normalne, gdyby nawet Ro chodziło bez wymiany pół roku.A woda w kranie?hmmm... nie raz puszczą przez chwilę samą rdzę .Przynajmniej u mnie tak jest . zdejmij pierwzy prefiltr i sprawdz ile rudego jest w środku.


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy jakiej wartości ppm zacząc panikować i lecieć po nowe wkłady i membrany ?


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może podwinęła się uszczelka membrany? 24 ppm to nie normalne, gdyby nawet Ro chodziło bez wymiany pół roku.A woda w kranie?hmmm... nie raz puszczą przez chwilę samą rdzę .Przynajmniej u mnie tak jest . zdejmij pierwzy prefiltr i sprawdz ile rudego jest w środku.

Jak nie normalne??? Ja mam po membranie 24 ppm i chodzbym nie wiadomo co to mniej nie bedzie. Wymienialem wszystko mam 2 dni nowa membrane wszystko nowe a na poprzedniej bylo 38 ppm. Sprawdzalem wszystko doslownie wszystko...


5908_5997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie normalne??? Ja mam po membranie 24 ppm i chodzbym nie wiadomo co to mniej nie bedzie. Wymienialem wszystko mam 2 dni nowa membrane wszystko nowe a na poprzedniej bylo 38 ppm. Sprawdzalem wszystko doslownie wszystko...

Moja odpowiedź dotyczyła RO/DI :)

360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo małe ciśnienie na membranie, albo uszkodzona.Podepnij na chwile samą membranę do instalacji żeby się wyprężyła.Zmierz tds, i jak wróci do normy to prawidłowo w obieg. Może zaskoczy.

Edytowane przez czapa771 (wyświetl historię edycji)

120-55-55Opti. 160l sump. refungium, Shuran150. Oświetlenie LED DIY. 2X54W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kośmid, nie zrozumiałem żartu :)

Nie mam tu żartu. Ostatnio TDS pokazał mi 003ppm i chciałem się dowiedzieć kiedy należy wymienić membrane.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sent from my LG GT540 using Tapatalk 2


Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No znowu ten temat;

Tomek, wartosc TDS 24 jest po RO czy zywicy ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani: Wartość jest po żywicy.

Udało mi się rozwiązać problem dzięki czapa777. Przy szybkozłączce podającej wodę do filtra wężyk był zagięty, czego nie widziałem. Prawdopodobnie to powodowało niskie ciśnienie i kiepską filtrację. Co prawda nie rozumiem dlaczego niskie ciśnienie pogarsza jakość filtrowanej wody, ale tak było w moim przypadku. Tak na zdrowy rozum, to niskie ciśnienie może powodować co najwyżej mniejszą wydajność... Tak czy inaczej problem rozwiązany aktualnie TDS = 0 ppm. Dziękuję za pomoc

@edit

Dodam jeszcze, że rozmontowałem i wyciągnąłem membranę, ale z nią wszystko wydawało się być ok. Uszczelka się nie podwinęła i nie było żadnego osadu na ściankach. Chociaż być może była tam jakaś nieszczelność, którą przypadkowo usunąłem wyciągając i wsadzając membarnę

Edytowane przez tomaszkrupa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to ,że podczas prostej wymiany wkładów można sobie zrobić niezłego psikusa , a co by było w przypadku braku tds.

Niezły bajzer....co??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomaszkrupa - Jest wiele opracowań na ten temat, więc myślę, że nie ma sensu wyważać otwartych drzwi. Jeśli rzeczywiście chcesz zrozumieć jaki wpływ ma ciśnienie wody na jej jakość zajrzyj najpierw >> TUTAJ << a następnie przeczytaj co to jest >> ciśnienie osmotyczne <<. Wszystko powinno stać się jasne :)

PS. Gratuluję rozwiązania problemu.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomaszkrupa: ja kiedyś też nie wiedziałem że dla osmozy ciśnienie wody ma takie duże znaczenie. Jakiś czas temu przeprowadziłem takie małe doświadczenie. Jako że wodę mam z przydomowej studni i mogę ustawić sobie na hydroforze określone ciśnienie w instalacji wody, zobacz jakie różnice miałem na TDS tuż za membraną przy różnym ciśnieniu wody:

1,1 bar - 19-21 ppm

2 bar - 13 ppm

3 bar - 10-11 ppm

4 bar - 10 ppm

5 bar - 9-10 ppm

Ja normalnie mam ciśnienie około 3 bary i woda po membranie ma 10 ppm, po przejściu przez DI, TDS pokazuje mi 000

Dodam że membrana nie jest nowa. Pozdrawiam.

@premiero: ciekawe linki - dzieki

Edytowane przez Luk1305765940 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeby mie robic nowego tematu zapytam tutaj. Po wymianie prefiltrow w obiegu jest powietrze ktore przejdzie przez membrame? Po takim manewrze spadla mi wydajnosc kolosalnie do 1l na 8h. Wczesniej w 8h spokojnie robilem 15l RODI. Czy membrama mogla sie uszkodzic jesli bylo przepychane przez nia powietrze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.....przez filtr przeszło 800 litrów ....

..800 czystej po DI czy 800l przez filtr w ogóle? jaki masz filtr ograniczenia zużycia wody? ile idzie do "kanału"?

LUK, trzeba sprawdzić w jaki sposób został skalibrowany miernik. W ledwo płynącej wodzie możesz mieć nawet 30ppm bowiem elektrolizer reaguje tylko na związki przewodzące prąd elektryczny (czyli te z dysocjowane) natomiast w wodach pitnych jest 2 do 3 razy więcej związków chemicznych niż wykazuje miernik TDS. Mierniki TDS pomagają nam pokazywać, że w wodzie istnieją niewidoczne gołym okiem związki chemiczne, ale pokazują tylko ich część. Oczywiście nie mówią nam o jakie związki tu chodzi - do tego potrzebne jest szczegółowe badanie laboratoryjne.

Dysocjacja - jest to rozkład w wodzie kwasów zasad i soli na jony - kationy oraz aniony. Istnieje szereg związków chemicznych, których miernik TDS nie stwierdzi w wodzie.

Są to:

aldehydy

alkohole

amidy

aminy

alkeny

alkiny

etery

fluorowcopochodne

fenole

ketony

pestycydy

polimery

poliwęglany

peptydy

steroidy

węglowodory

węglowodany

związki aromatyczne

związki heterocykliczne

Miernik TDS służy do pomiaru skuteczności usuwania związków chemicznych przez filtr. Jeżeli pomiar przed filtrem mechanicznym lub węglowym oraz po nim wskazuje to samo, to odpowiedź jest jednoznaczna - chemia przechodzi przez takie filtry całkowicie. Jeżeli natomiast badamy aparat osmotyczny, który potrafi usuwać chemię to widzimy wyraźnie jego skuteczność oczyszczania. Dla przykładu:

PRZED APARATEM - 600 mg/l

PO APARACIE - 60 mg/l

oznacza, że

100%x(60mg/l / 600mg/l)=10%

10% związków przeszło wraz z wodą czystą, a 90 % poszło do ścieku (skuteczność oczyszczania: 90%)

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.