Skocz do zawartości
bob

Opolskie morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich zaciekawionych;-)

Po bardzo dlugim czasie ogladania i czytania stwierdzilem ze czas zalozyc swoj watek. Prosze modow o wyrozumialosc bo beda tu fotki roznych zbiornikow jakie kiedys mialem okazje obserwowac lub w pozniejszym czasie zrobic. Glowny powod zalozenia watku to to ze dzis bedac u rodzicow ojciec znalazl fotke pierwszego morskiego zbiornika ( morskiego to dumnie powiedziane bo teraz to ludzie buchna smiechem ale...)

Foto pierwsze to rok 1992. Kolejne to juz obecne 500l w obiegu ktore ma jakies 9 miesiecy ( pozniej sprawdze dokladnie ile) prowadzone jak forum przykazuje;-) Trzecia fotka to zbiornik 120l narozny, jesli dobrze pamietam to 5cio letni prowadzone w szarlatanski sposob czyli na kubelku.

Postaram sie odszukac fotki zbiornikow ktore przewinely sie w zyciu mym i mojego ojca .Jutro postaram sie dokladnie opisac jak sa prowadzone obecne zbiorniki.

Planuje przesiadke ze 120l na wieksze wiec dobrze bedzie jak zbije w jednym temacie fotki tego zbiornika.

Dorzucilem jeszcze foto 4 z listopada 2010 roku 120l ktora po dzien dzisiejszy jedzi na kubelku, foto 5 ktore bylo zrobione na szybko zbiornika 25l i przeobrazilo sie w 500l w obiegu, ktorego poczatek jest na foto6. Blazenki quadri i inne zycie bylo ok roku w piko rafce, zyja do dzisiaj w 500l. Jak widac piko rafka nie byla przygotowana do fotki ale robilem poki byla bo nastepnego dnia byla juz pusta

post-18504-0-19080500-1385929348_thumb.jpg

post-18504-0-08446100-1385929437_thumb.jpg

post-18504-0-47185300-1385929448_thumb.jpg

post-18504-0-31865400-1385932307_thumb.jpg

post-18504-0-25368400-1385932333_thumb.jpg

post-18504-0-71986000-1385932350_thumb.jpg

Edytowane przez bob (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

By nie mieszać za długo w pierwszym poście, opisze po krótce jak sa prowadzone dwa aktualne zbiorniki.

120l-

jak mowilem jest od lat na kubełku. Metoda negowana przez wielu, nie bez powodu, ale wbrew wszechopini "da sie" tylko trzeba wiedziec co i jak, co mozna czego nie.

W zbiorniku jest mysle z 15 kg skały. Nie powiem ile dokładnie bo zakładane bylo lata temu i w tym czasie, czasem dokladalem, czasem wyciągałem skale z niego. Odpieniacz to wiekszy model hydora wewnętrznego, a filtr to fluval 404. We fluwalu znajduje sie obecnie Matrix, ale to wszystko zaleznie od potrzeb, czasem byl w nim chemipur purigen itp. Zbiornik oczywiscie jest na "miekko" z wiadomych powodow (kubelek, no3, itp). Obsada ryb raczej bogata, jak na tej wielkosci zbiornik. Podmiany robione 1x2tygodnie ok 10l, co 1,5 miesiąca zamiast podmiany jest czyszczony filtr co zastępuje podmianke. 1x na dwa tygodnie (tydzien inny niz podmianka) leje po 10 ml ABC Groteha. Codzien podawany jest 1ml no3po4 co daje u mnie dobre efekty. Odpieniacz na mokro. Oświetlenie to ledy PS BP 160w skrecone na 35% bialego i 65% niebieskiego. Jest spory zapas bo juz prawie rok szykuje sie do przesiadki wiec lampa na zapas:) Wczesniej bylo 4x18w t8, pózniej 2x18wt8+150wHQI. Ze wzgledu na temterature pozostalem przy ledach.Fotki mieszkancow powrzucam z czasem.

500l to zbiornik 350l i 150 sump. Odpieniacz AM turbofotor SL1000. W sumpie DSB, oraz rosnace juz glonowisko, jak ktos ma na zbyciu to przygarne bo zaczynałem od 3 cm szczepki:). Akwarium jest juz 9 miesięcy, można powiedzieć ze dojrzewanie dobiega końca. Skaly jest ok 40 kg. Raczej dużo skaly jest w zbiornikach, ale to jeszcze nawyki z wczesniejszych czasów, bo to ulatwiało prowadzenie zbiornikow (parametry). Obsada mieszana, miekkie , lps,sps, aczkolwiek sps nie będzie w wielkich ilosciach. Oswietlenie to 2x120w chinskie ledy + 100w DIY led.

Tu rownież bazuje na podmiankach, bo obsada nie jest bardzo wymagajaca. Jak podrosną spsy to bedzie bailing, na dzien dzisiejszy nie ma takich potrzeb.

Kilka fotek mieszkancow kubelka..

post-18504-0-53760700-1386188961_thumb.jpg

post-18504-0-85637900-1386188972_thumb.jpg

post-18504-0-17783300-1386188985_thumb.jpg

post-18504-0-80909600-1386188995_thumb.jpg

post-18504-0-01261800-1386189005_thumb.jpg

post-18504-0-65446000-1386189027_thumb.jpg

post-18504-0-25535200-1386189040_thumb.jpg

post-18504-0-84769800-1386189055_thumb.jpg

post-18504-0-06538700-1386189073_thumb.jpg

post-18504-0-38730300-1386189089_thumb.jpg

post-18504-0-91144200-1386189101_thumb.jpg

post-18504-0-57445800-1386189116_thumb.jpg

post-18504-0-81213700-1386189132_thumb.jpg

post-18504-0-66007000-1386189186_thumb.jpg

Edytowane przez bob (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego nikt nie komentuje.

Bardzo ładne akwaria. Nie każdą rafę musi tworzyć las acropor.

Również jestem z opolskiego. Powoli ruszam z własną rafką.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie. Kazdy ma jakies swoje preferencje ktore sa suma gustu, umiejetnosci i mozliwosci. Sume tego widzimy w swoich zbiornikach:-) Fajnie ze pojawiaja sie ludzie z opolskiego ze zbiornikami bo ten region to pod tym wzgledem straszna pustynia

Edytowane przez bob (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne :) zwłaszcza ten zielony środek epicentrum :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie...


5908_5997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawie ułożone skały w nowym zbiorniku pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

By nie mieszać za długo w pierwszym poście, opisze po krótce jak sa prowadzone dwa aktualne zbiorniki.

120l-

jak mowilem jest od lat na kubełku. Metoda negowana przez wielu, nie bez powodu, ale wbrew wszechopini "da sie" tylko trzeba wiedziec co i jak, co mozna czego nie.

W zbiorniku jest mysle z 15 kg skały. Nie powiem ile dokładnie bo zakładane bylo lata temu i w tym czasie, czasem dokladalem, czasem wyciągałem skale z niego. Odpieniacz to wiekszy model hydora wewnętrznego, a filtr to fluval 404. We fluwalu znajduje sie obecnie Matrix, ale to wszystko zaleznie od potrzeb, czasem byl w nim chemipur purigen itp. Zbiornik oczywiscie jest na "miekko" z wiadomych powodow (kubelek, no3, itp). Obsada ryb raczej bogata, jak na tej wielkosci zbiornik. Podmiany robione 1x2tygodnie ok 10l, co 1,5 miesiąca zamiast podmiany jest czyszczony filtr co zastępuje podmianke. 1x na dwa tygodnie (tydzien inny niz podmianka) leje po 10 ml ABC Groteha. Codzien podawany jest 1ml no3po4 co daje u mnie dobre efekty. Odpieniacz na mokro. Oświetlenie to ledy PS BP 160w skrecone na 35% bialego i 65% niebieskiego. Jest spory zapas bo juz prawie rok szykuje sie do przesiadki wiec lampa na zapas:) Wczesniej bylo 4x18w t8, pózniej 2x18wt8+150wHQI. Ze wzgledu na temterature pozostalem przy ledach.Fotki mieszkancow powrzucam z czasem.

500l to zbiornik 350l i 150 sump. Odpieniacz AM turbofotor SL1000. W sumpie DSB, oraz rosnace juz glonowisko, jak ktos ma na zbyciu to przygarne bo zaczynałem od 3 cm szczepki:). Akwarium jest juz 9 miesięcy, można powiedzieć ze dojrzewanie dobiega końca. Skaly jest ok 40 kg. Raczej dużo skaly jest w zbiornikach, ale to jeszcze nawyki z wczesniejszych czasów, bo to ulatwiało prowadzenie zbiornikow (parametry). Obsada mieszana, miekkie , lps,sps, aczkolwiek sps nie będzie w wielkich ilosciach. Oswietlenie to 2x120w chinskie ledy + 100w DIY led.

Tu rownież bazuje na podmiankach, bo obsada nie jest bardzo wymagajaca. Jak podrosną spsy to bedzie bailing, na dzien dzisiejszy nie ma takich potrzeb.

Kilka fotek mieszkancow kubelka..

Akwariumy spoko sam tez kilka juz przeszedlem ,fajnie ze macie takie samo hobby z Ojcem pozdrawiam ps.fajny temacik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Myślałem że już się nie doczekam opisu Twojego zbiornika, Bardzo mi się podoba, szczególnie ten zielony środek, swoją drogą jak będziesz miał za dużo "zielonych talerzyków" to ustawiam się w kolejce.

Pozdrawiam


Nowy projekt w fazie kompletowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne zbiorniki. Trzymam kciuki


Pozdrawiam

Maciej

___________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Myślałem że już się nie doczekam opisu Twojego zbiornika, Bardzo mi się podoba, szczególnie ten zielony środek, swoją drogą jak będziesz miał za dużo "zielonych talerzyków" to ustawiam się w kolejce.

Pozdrawiam

Oj rozrastaja mi sie one strasznie, wiec ograniczylem je euphylią i calvularią, ale systematycznie odrywaja sie i nowe rosna wiec bede pamietal jak bede robil kolejne to pomysle o tobie, fioletowe tez dorzuce:) bo tego w tym baniaczku pod dostatkiem

ladne miekkie rafki.

Jaka miales obsade w 1992?

Oj to byly naprawde początki wszystkiego, wielkie checi, zadnych informacji wszystko na wlasnej kieszenie sie testowalo. Jak widac pierwsze proby to blazenki , dascylusy i ukwiały symbiotyczne i szorstniki nawet chyba tam cladielle widze. Wiem ze nie powala ale tak jako ciekawostka dodalem;) W tamtych czasach to bylo prawdziwe wyzwanie

Edytowane przez bob (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie żartuj... Przecież to ci korale z podstawek powyrywa...


5908_5997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

W sumie mam na stanie WP25 i jestem z Gogolina. Dzisiaj będę nawet wieczorem w Opolu. Jak coś to mogę pożyczyć na kilka dni moją pompkę. Jak coś to odezwij się na PW,

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maly update. Trochu wialo mi nuda w nano rafce wiec zaczelem grzebac.... i jak wiemy to nie zawsze rodzi madre pomysly. Mialo byc male przestawianko ale w takcie wpadlem na zmiane obsady wiec zrobilem miejsce na inne korale. Tak by miec co robic w tym roku;-) samo wrzucanie mrozonki mnie juz nudzilo. Daje dwie foty. Jedna ostatnia jaka mialem we fonie z ostatnia obsada i nowe z dzisiaj. Wspomnie ze po dlugich latach kubelka trafila sie okazja na male zmiany wiec jest deltec 600 zamiast hydora i kubla. Jak wiadomo to otwiera kolejne drzwi w tym zbiorniczku. Jak bedzie zobaczymy...

Dodam ze tuby wrzucone na odratowanie pare dni temu. Jak uda mi sie je postawic na nogi to pewnie poleca na bazar. Ale niestety nie za wszelka cene bo jak obfite dokarmianie zacznie mi kolidowac z parametrami to nie bede na sile dzialal...

post-18504-0-57843400-1402256737_thumb.jpg

post-18504-0-63531900-1402256750_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bob, ciekawi mnie ta zolta babeczka, jakies opinie? Jak z przyjmowaniem pokarmu? Czy to jest "skoczek", wiem wiem kazda ryba moze wyskoczyc itd, ale rozumiesz o co mi chodzi. Jak bys mogl podaj cala obsade rybna, pozdrawiam.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.