Skocz do zawartości
mmaj

Spływ - proszę o opinie

Rekomendowane odpowiedzi

mam dylemat ze splywem do sumpa. akwarium ma 80x40x55 (ok 200 l.) nie chcę mieć komina gdyż zajmował by za dużo miejsca.

zastanawiam się więc na takim rowiązaniem:

752-splyw.jpg

spływ oczywiście odbywa sie za zbiornikiem

Pozdrawiam

mmaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze prędzej czy później glony zarosną ci te otwory i woda się przeleje, jeśli będziesz nadążał to i tak będzie ci się stale podnosił poziom wody w miarę zarastania tych szczelin. Czyszczenie tego będzie bardzo upierdliwe, bo cały syf zostanie w akwa- nie będziesz wyciągał ciągle tej rurki?. Jak masz komin i grzebienie to te grzebienie, jak zarosną glonami wyciągasz i pod kranem czyścisz szczotką - szybkie, proste i nie zasyfiasz akwarium.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie to nie jest głupi pomysł :(

aby się przekonać o praktyczności Twojego pomysłu niezbędne jest jak sądzę przeprowadzenie doświadczenia...

dwie uwagi do pomysłu:

1. główna pompa musi mieć tak dobraną wydajność aby był zapewniony stały poziom wody w naciętej rurze fi 40

2. dla zapewnienia swobody w oczyszczaniu takiej wersji grzebienia zastosuj połączenie rozłączne poniżej trójnika

ad.1. - jeśli nie będziesz w stanie zapewnić stałego poziomu wody w rurze/grzebieniu, w razie jego wachnięć (obniżenia poziomu) może zaistnieć zasysanie powietrza, co akustycznie nie jest przyjemne nie mówiąc już o tanku pełnym pęcherzyków powietrza, bo one będą efektem w/w zjawiska. zawór niezbędny do takich ustawień - akurat komin zapewnia w tym względzie większą stabilność regulacji...

im dłuższa będzie rura/grzebień tym stabilniejsza będzie praca (odbiór wody) takiego rozwiązania w odniesieniu oczywiście do określonej wydajności zastosowanej pompy głównej. ona sama nie musi mieć jakiejś hiper wydajności (stosownie do pojemności tanku) ponieważ cyrkulacja wewnętrzna załatwi sprawę ruchu wody wewnątrz zbiornika!

ad.2 - taki przelew nie musi zaraz zarastać jeśli odgrodzi się go od światła padającego z góry półeczką z nieprzeźroczystego akrylu np. - półeczka nie będzie zbyt duża/szeroka jeśli rura/przelew będzie umieszczona blisko szyby!

a kwestii czyszczenia nie demonizowałbym - połaczenie rozłączne załatwi sprawę podobnie jak w tradycyjnym kominie :( - można np. użyć śrubunku lub jeszcze lepiej połączenia na wcisk (dobór średnic)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi

Planowałem właśnie połączenie rozłączne pomiędzy trójnikiem a przelotką w ścianie akwarium oraz zdejmowane zatyczki po obu stronach rury tak, aby można było łatwiej czyścić. Tak, więc jeżeli chodzi o czyszczenie to nie będzie spławiało więcej problemów niż z kominem i grzebieniami. Ale i tak oprócz tego chyba dam na wszelki wypadek dodatkowy spust zabezpieczający przed zalaniem.

Mam pompę OR3500 więc powrót teoretycznie powinien być 32, dałem 40 gdyż nie jestem pewien czy to wystarczy - jest to po niekąt nie standardowe rozwiązanie. Jednak nie pomyslałem o zasysaniu powietrza - może jednak powinno to być 32? Zawór kulowy i tak dam na końcu spływu aby to można było wyregulować.

Akwarium stoi na wysokości 85 cm a sump na podłodze.

Pozdrawiam

mmaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mmaj :

[...]

o40 b?dzie ok i nie wiem czy nie za du?o - mam pomp? OR3500

[...]

rura fi 40 mm pracuj?c w obiegu 'zamkni?tym' na pewno poradzi sobie z odprowadzeniem tego co napompuje OR3500 - sprawa ma si? zgo?a inaczej je?li, tak jak w tym wypadku rura odbieraj?ca (fi 40) ma po??czenie z atmosfer? (przelew)! s?dz?c po Twoich wypowiedziach, dopuszczam mniemanie, ?e nie 'd?uba?e?' jeszcze takich konstrukcji? praktyczny sprawdzian pomys?u odpowie Ci na wszystkie w?tpliwo?ci!!!

poza tym - OR3500, to wydajno?? 3500 ltr/h ale na poziomie zerowym! uwzgl?dnij wysoko?? na jak? b?dzie t?oczy?a pompa + op?r zastosowanej 'hydrauliki' i od tej warto?ci zr?b wyliczenia dotycz?ce d?ugo?ci kraw?dzi przelewu...

polecam www reefcentral.com - kalkulatory.

p.s. zbyt szybko zmieniasz merytoryk? pytania i nie nad??am :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu się zgodzę. Doświadczenie wyjaśni wszystkie zjawiska, jakie będą zachodziły przy takim rozwiązaniu. A jeśli nacinana rurka ma być jednak rozłączna to pamiętaj o usztywnieniu połączenia z szybą, żebyś czegoś nie rozszczelnił przy rozłączaniu.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jan fitas

sorry za edycję posta - zdążyłeś juz odpowiedzieć:(

masz racię nie dłubałem jeszcze nic w tym - pomysł siedział mi 2 miesiące pod czachą i dobier teraz ujżał swiatło dzienne:yes

oki postaram się to poprzeliczać

dzięki

mmaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podoba mi sie ten pomysl :(

i tak sobie mysle , ze najwiekszym problemem w tym rozwiazaniu bedzie regilacja splywu tak zeby sie nie zapowietrzal


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.