Skocz do zawartości
Kraszan

Czy mi się wydaje, czy zapanowała moda na piasek?

Rekomendowane odpowiedzi

Pamiętam, gdy jakieś 3 lata temu zacząłem czytać o morszczyźnie, celem zabrania się za stawianie swojej solniczki. Trwała wtedy nagonka na "piaskaczy" przez zwolenników czystego szklanego dna. Przyznam, że argumenty przeciwników piasku przemawiały do mnie, choć zawsze opwowiadałem się za dnem piaszczystym. Myślę, że producent Aragalive powinien mi dać jakiegoś gratisa, bo zawsze wychwalałem go pod niebiosa.

Tymczasem widzę tendencję, że w każdym nowopowstającym zbiorniku jest białe drobniutkie dno, nikt nie narzeka, przeciwnicy siedzą cicho i chyba zapanowała moda na takie dno. Spróbujmy może podsumować zalety i wady? Ja, jako zwolennik opiszę zalety:

1) bardziej naturalny wygląd - w końcu na dnie rafy nie ma szkła...

2) więcej światła - biały piach robi jakby za dolny odbłyśnik

3) dodatkowy filtr - niekoniecznie jako DSB, ale bakterii na pewno więcej

4) aragalive ma tendencję do samooczyszczania się

5) jest miękki, drobny i naturalny - swietnie się w nim czują rozgwiazdy i stworzenia lubiące zakopywać się w piachu

6) daje znakomity bufor dla pH - sprawdzone na "wlasnej skórze"

7) uwalnia spore ilosci Ca stabilizując jego poziom

8) w moim przypadku poprawił klarowność wody - walczyłem kilka dni, a po wsypaniu piachu zrobił się kryształ po dobie

9) w porównaniu do ceny grysu koralowego, jest i tak "w miare atrakcyjny cenowo"

10) i wogóle fajny jest :(

A teraz zapraszam przeciwnika piaszczystych podloży do przedstawienie swoich argumentów.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hyhy

ales narobil

teraz znow "szklankowcy" zaczna z obledem w oczach mamrotac cos o bambach ekologicznych, skladowiskach odchodow i roznych takich tajemniczych zjawiskach.


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tu dużo pisać. Argument nr 10 jest nie do podważenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem żeby było 10 więc musiałem coś wymyśleć. Nad tym najdłużej siedziałem :(


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co kojarzę to nawet na jesieni zeszłego roku arag nie był mile widziany....ludzie pisali o nim same złe rzeczy...

pozdrawiam

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi też się piasek podoba:), chociaż go nigdy nie miałem.. chyba wsypę dwie garście?/garści.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe

ja nienawidze piasku - jestem absolutnym przeciwnikiem dlatego kupilem kartonik Aragalive carabik aby inni nie popelnili bledu.... :(

!!! piasek do piaskownic !!!

!!! zwir do zwirowni !!!

A kraby niech se kupia tenisowki co by sie na szkle nie slizgaly :(....

:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dzisiaj wywalełem piach z jednago tanqu.odciągnełem go wężęm , przepłukałe i na dnie wiadra zxostało 5 cm mułu i frarfocli.syf niemiłosierny cyociasz w takim piachu ładnie się kiełże i inne gófna mnożą.wsypałem nowy piasek i kupiłem żułtą babke i zobaczymy co będzie.stary dałem do mniejszego aqwa i tesz zobacze co bedzie.ogulnie piach to syf ale ładnie wygląda i to tyle


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam 270l na biostar flotor, 6cm zwiru i hula wszystko rosnie pieknie i to własnie dzieki podłożu. jedyny problem to od czasu do czasu nalezy poruszyc warstwe wierzchnia abu wzburzuc osad w ton wody. poza tym w zwirze sa miliony robaczkow które wcinaja zanieczyszczenia i wszystko działa. a tak biegałbym z odmulaczem po dnie 3 razy w tygodniu aby było efektownie i czysto.

a poza tym śpie spokojnie wiedzac ze skała spadając na dno przez przypadek nie rozbije dna akwarium.

polecam gorąco.


260l biostarek, t5 3x54w, 40kg LR,40kg zwiru koralowego, cyrkulacja 4000l/h, instant ocean2 błazenki, xenia, sinularia, grzybowience, rurówki, clavularia,krewetka red f..rozgwiazda mnostwo makroglonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cos cienko piszcza przeciwnicy .. a wlasciwie to wcale nie piszcza :(


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam szklo, ale tez sie przymierzalem do wsypania piasku, tak ze 2-3 cm dookola skal. narazie obserwuje kolegow, jakis czas temu wsypali piasek, jezeli do wakacji nic sie nie bedzie dzialo, to prosty wobor.najbardziej boje sie tego, ze bedzie bialy przez pierwszy tydzien ( wiem wiem sa rozgwiazdy i babki) no i tego, ze jak jakas ryba zamacha ogonem to piach leci na skaly i juz tam zostaje, przerabialem to w 100l i pamietam, ze dostawalem wtedy szalu.pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@BartY

Dwoch garsciow?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kraszan o najwazniejszym zapomnieles:

11. W piasku zyje bardzo wiele oganizmow, jest to dla nich naturalne srodowisko.

12. W naturze wystepuje piasek a nie szklo.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek naprawdę jest ekstra. Mam go w baniaku już kilka miesięcy. Jest go niezbyt dużo, ale planuje dosypać kolejną porcje. Co prawda nie jest już tak biały jak był za młodu ale daleko mu do syfu jaki gromadzi się na żwirku. Co do życia w piachu to ilość organizmów jaka żyje w środku jest naprawdę porażająca. Nawet chrystus jak idzie u mnie spać to kładzie się w piach. Mimo to akwarium z piachem potrzebuje dodatkowych dużych organizmów do przekopywania. Rozgwiazdy są zbyt nieruchawe aby sobie dobrze radziły z tym problemem. Ja planuje wpuścić dodatkowo piaskowe ślimaczki, które będą krążyły i ryły w piachu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rozwielita

A napisz gdzie takie slimaki kupic ?

Bo są tylko turbo i w innym sklepie widziałem Turbo a no i oczywiście u sklepie na zywo to widziałem Turbo.

Więc te sprintery są wszędzie a tych nasarius co chodza w piasku nie widze.

Jak bedziesz wiedzial gdzie sa to napisz

Czekam


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno czasmi sa dostępne francuzów w krakowie.

Ma je roznież Tryc w swojej ofercie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam cztery woreczki livesand w baniaku. Jest naprawde dobry i kazdemu go polecam. Chcialem sie kolegow zapytac jakie zwierzeta kopia w piasku ?


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ślimak Nassarius - jest podobno bardzo dobry, ale jeszcze nie mam wiec nie mogę się odnieść.

Strzykwy - czarne ogóry, tylko czasami lubią wleźć tam gdzie nie trzeba np. do pompy lub lurki (u mnie rozerwała ja na 2 kawałki i obydwie części na szczęście żyją)

Żywią się przeżuwając piasek.

Rozgwiazdy piaskowe. Zarówno rozgwiazdy i jak i strzykwy są moim zdaniem mało ruchliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wypowiem się o livesand.... jest śliczny.

Tylko że nasypałem gada bez jego wypłukania i zrobiło się mleko z wody w akwarium.

Nie wiem co czynić. Czy mleko opadnie czy wymieniać wodę???


W 60-tce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rozwielita :

Podobno czasmi sa dostępne francuzów w krakowie.

Ma je roznież Tryc w swojej ofercie.

Jak byś był u Francuzów i były by te ślimaki to

zapytaj sie czy wysyłają PKP

A tak z ciekawości to jaka przyblizona cena tego ślimaka ??

Bo ja powiem ze nigdy nie widziałem go w sklepie i nie znam ceny nawet.

Co do pozostałych zwierzaków czyszczących piasek to tak jak pisałeś rozgwiazda jest taka mało ruchawa.

Mam też węzowidło ono bardziej czysci piach z wierzchu.


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tynio wysyłają PKP A tak z ciekawości bo może nie mogę sie doczytac ze wzgledu na to ze wstałem niedawno O jakie konkretnie ślimaki chodzi

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Misie Kartuzy

I bardzo dobrze zrobiles nie pluczac zywego piachu. Mozesz prosto z worka zawartosc sypac do akwa i nic sie nie stanie. Wlacz odpieniacz i pompy a mleko samo zniknie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pablito :

@Tynio wysyłają PKP A tak z ciekawości bo może nie mogę sie doczytac ze wzgledu na to ze wstałem niedawno O jakie konkretnie ślimaki chodzi

Pozdrawiam

OK dzięki za info

i pisze o jakie ślimaki chodzi

Ślimak Nassarius - w tym wątku pojawiły sie 2 x

http://www.nowa-reef.com/bez.htm

http://www.pirx.com/gallery/mollusks?newlang=pl_PL


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.