Skocz do zawartości
Marx

chemik potrzebny

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Poszukuje osoby (albo kalkulatora), ktory powie mi ile gramow siarczanu magnezu powinienem rozpuscic i dodac do akwarium aby podniesc poziom magnezu w akwarium o 1ppm (oczywiscie przy zalozonej objetosci akwarium)


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej kupić sobie np. preparat kenta i przeczytać to co jest napisane na opakowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj na www.miniriff.de

Po prawej stronie na gorze jest "Der Salzrechner"

Fajny kalkulator, ktory liczy sol, Ca i Mg.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety jest po niemiecku :) a poza tym nie liczy tego co ja chce (liczy nie tylko siarczan ale i chlorek magnezu)


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego chcesz dodawac sam siarczan?

Przerzucilem szybko www.korallenriff.de i tam napisali cos takiego (postaram sie szybko i zwiezle), ze:

- wazne Kationy w morzu to: Magnez (Mg), Potas (K), Wapn (Ca), Sod (Na)

- wazne Aniony w morzu to: Chlorki, Siarczany, Weglany

I jest zachowana rownowaga pomiedzy Kationami i Anionami.

Skoro stosujemy MgCl2 to mamy Mg z dwoma pozytywnymi ladunkami i Cl z jednym ujemnym.

Sol to NaCl. Czyli zostaje jeden wolny Cl.

Cl i S stoja w zaleznosci 1.7:10.

Podniesc wartosc Mg w akwarium mozna stosujac MgCl2 albo MgSO4 ale wtedy zmienia sie zaleznosc pomiedzy anionami i kationami. Dlatego powinno sie stosowac dwie te sole rownoczesnie.

...

Dalej sa jeszcze obliczenia ale w sumie ten kalkulator juz znasz.

Osobiscie stosuje wlasnie ta metode na podnoszenie Mg w akwarium i musze przyznac, ze dziala.

Pozdrawiam


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo mam tylko siarczan a nie chce stosowac zbyt skomplikowanych metod (np Baling)

W artykule, ktory przetlumaczylem (wisi w dziale DYI), jest wyjasniona ta metoda

Poniewaz nie znam niemieckiego wiec moze jakos policzylbys odpowiedz na zadane pytanie? bo z chemii tez nei jestem za dobry...


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to jest moj problem... chemikiem nie jestem i dlatego opieram sie na tym co inni napisza albo zastosuja. Poniewaz stosuje u siebie Ballinga dlatego dla mnie taka metoda podawania Mg jest super. Kupilem chemie w POCHu i jak na razie to koszty miesieczne sa naprawde male. Ale to dopiero poczatek. Jesli dojda twardziele to sie to na 100% zmieni.

Poszukam jeszcze info o samym MgSO4... jak cos znajde to dam znac.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zastosuje to jako rozwiazanie tymczasowe, tzn docelowo ma byc reaktor z wkladem zawierajacym magnez


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro jestesmy przy reaktorze.

Na ile wystarcza wklad w reaktorze? Powiedzmy 200l wody i mam do dyspozycji 2l wkladu do kalkreaktora? Ciekaw jestem jak przelicze koszty to co bedzie mi sie bardziej oplacalo.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, moze ktos inny odpowie

uzyskalem odpowiedz na moje pytanie od kolegi na GG, wkleje moze ktos skorzysta:

-jeśli masz bezwodny MgSO4 to każde 5mg (dokładniej 4,95mg) dodane na 1litr wody podniesie zawartość magnezu o 1 ppm czyli aby podnieść w 150 litrach zawartość magnezu o 35 ppm musiałbys dodać 4,95mg x 150 x 35 = 25987,5 mg czyli ok. 26 gramów bezwodnego MgSO4

- jeśli masz jednowodny (MgSO4 x H2O) to każde 5,7 mg (dokładniej 5,69 mg) dodane na 1litr wody podniesie zawartość magnezu o 1 ppm (zasady mnożenia jw)

- najprawdopodobniej masz siedmiowodny (MgSO4 x 7 H2O), zatem każde 10,135 mg dodane na 1litr wody podniesie zawartość magnezu o 1 ppm (zasady mnożenia jw)

i dla przykładu mając MgSO4 x 7 H2O i chcąc podnieść w 150 litrach poziom magnezu o 35 ppm musisz użyć: 10,135 mg x 150 x 35 = 53208,75 mg, czyli ok. 53 gramy substancji

powyższe wyliczenia to oczywiście teoria zakładjąca 100% rozpuszczenie i pozostanie w roztworze zdysocjowanych jonów

macmacki (Maciek-Łódź)


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.