Skocz do zawartości
Artur84

Początek z akwarystyka morska

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam na imię Artur od 2 miesięcy mam 30L akwarium od niedawna zalwarzylem ze skala robi mi sie zielona i nie wiem czy sie martwic czy to jest okres dojrzewania akwarium

parametry wody mam takie

gH - 16

kH - 8

pH - 7,2

NO3 - 0

NO2 - 0

Dolewam special blend, nite- out II, . Podmiane wody robie co tydzień 5 litrów.

Prosze o pomoc

post-20155-0-78016800-1364543375_thumb.jpg

Edytowane przez Artur84 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj zdjęcia. Pisz normalną czcionką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium dojrzewa. Wody nie podmieniaj- za wcześnie. Podmieniać będziesz dopiero jak się ustabilizuje. NO2 i NO3 jeszcze po 0. Glony zielone są bo azot jest i sobie zjadają. Będą większe i długie. To minie. Ja ja "ogoliłem" później. Tak więc czekaj cierpliwości 2 miesiące to bardzo krótko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa miechy , ja tam bym juz jakieś miękasy wprowadził, kwestia tylko PH masz za niskie . Poza tym startowałeś na suchej skale więc bez przesady.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam z tego co wiem to mam żywy piasek i żywa skalę no chyba ze w sklepie mnie zrobili w bambuko

:dizzy:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki nie gniewaj się , ale po dwóch miesiącach to już coś powinno ze skały wyłazić , a u Ciebie tylko glon zielony widać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W każdym bądź razie możesz już jakiegoś miekasa wrzucić, niech już cos cieszy twoje oko, a ze skały jak ma coś wyleźć to wcześniej czy później tak się stanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie gniewam sie to może podpowiesz mi co na początek wpuścić

i jaką najlepiej używać sól do akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do soli to opinie są różne :D


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To skoro są rożne opinie to może czym sie sugerować przy wyborze soli morskiej mam taka na oku

Microbe-lift Premium Reef Salt

Sera Marin Reef Salt

AQUARIUM SYSTEMS Instant Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na początek spróbuj tą ostatnią. O ile się nie mylę jest najuboższa z nich wszystkich.

A zanim zaczniesz ogarniać parametry - spokojnie wystarczy. Ja ją używam od samego początku i jestem zadowolony

Pozdrawiam


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz użyć IO na początek, choć niektórzy używają bogatszej i nie narzekają. Poszukaj było kilka wątków o wyborze soli.


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega tu z forum już od lat jędzie na najtańszej " najuboższej" i jakoś na miękkie to w zupełności wystarcza...

Kup zwykłą lo , ocean instant np, biorąc pod uwagę to ,ze na razie nic i tak nie masz w baniaku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha odnośnie niskiego ph spróbuj przewietrzyć mieszkanie wartość powinna się zmienić na plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam dobrze to przewietrze pomieszczenie mam nadzieje ze pH sie poprawi a w przypadku gdy to nieda zadnego skutku co mam zrobic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierw przewietrz porządnie mieszkanie. Możesz wystawić wężyk od odpieniacza za okno


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacza nie mam bo mówili mi ze do takiego małego akwarium 30L nie jest potrzebne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to soru :) Więc przewietrz pomieszczenie. I wpisz w google "niskie ph nano reef" i poczytaj.


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich i mam mały problem z moja kosteczka włożyłem 4 szczepki miekasow ale nadal nie podoba mi się ta skała zielona co mam z tym zrobić dolewam bakterie co tydzień 10ml Special blend i co 2 dni Nite-out II

po 3ml

dzisiaj robiony test:

NO3-0

NO2-0

GH -16

KH -9

pH - tak pomiędzy 7,6 a 8,0

na razie mam takie testy czy jeszcze jakieś dokupić

a czy testy paskowe są dobre np 5w1 firmy sera

post-20155-0-25850500-1366095918_thumb.jpg

Edytowane przez Artur84 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś zmienić testy, paskowe się nie nadają.

Kolejna rzecz co czasem nie lejesz za dużo tej bakterii SPECIAL BLEND?

Z tego co producent pisze to dawkowanie na 100 litrów bynajmniej tak jest na moim opakowaniu

że:

dozowanie poczatkowe

dzień 1 - 25ml

dzień 8, 15, 22, 29 -15ml

dozowanie pielegnacyjne

co 14 dni 7,5ml

są to dawki podane przez producenta na 100 l

ty masz baniak od około 3 miesięcy wiec powinieneś lać co 14 dni i po 2,25 ml na te 30 litrów

kolejne pytanie czy masz wogle ekipę czyszczącą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałeś czym świecisz i jak długo.

Ja bym wpuścił już ze dwa ślimaki Trochus Histro, u mnie czyszczą glony niesamowicie.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakimi testami mierzysz ?

Zdaje sie, ze za bardzo tez nie wiesz po co ? No bo co Ci mowi test na gH lub pH 7,6 albo 8 ? To kolosalna roznica. Albo jest 7,6 albo 8. Sa testy, ktore to zmierza.

Mysle o tym, czy warto kupic sobie testy Saliferta, Red Sea lub Tropic Marin. Wyniki testow powinny byc choc troche wiarygodne, a z Twoimi mam jakies problemy.

Do podstawowych testow naleza NO3, PO4, Mg, Ca i kH. Zastanawiam sie, czy w takim malym zbiorniku jest sens cokolwiek mierzyc ?

Kiedys, gdy zbiornik dojrzeje, same podmiany na dobrej soli powinny byc efektywniejsze (i tansze) niz testowanie i reagowanie.

Po prostu gdy w akwarium bedzie pare korali to zmienisz sol na bardziej "bogata" i podmienisz co tydzien 15-20% wody.

Narazie nic bym nie dolewal ani nie robil podmian. To zielone na skalach wyglada mi bardziej na cyano a nie na glony.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś zmienić testy, paskowe się nie nadają.

Kolejna rzecz co czasem nie lejesz za dużo tej bakterii SPECIAL BLEND?

Z tego co producent pisze to dawkowanie na 100 litrów bynajmniej tak jest na moim opakowaniu

że:

dozowanie poczatkowe

dzień 1 - 25ml

dzień 8, 15, 22, 29 -15ml

dozowanie pielegnacyjne

co 14 dni 7,5ml

są to dawki podane przez producenta na 100 l

ty masz baniak od około 3 miesięcy wiec powinieneś lać co 14 dni i po 2,25 ml na te 30 litrów

kolejne pytanie czy masz wogle ekipę czyszczącą ?

witam na ta chwile ekipy sprzątającej jeszcze nie ma myślałem o jakimś ślimaku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałeś czym świecisz i jak długo.

Ja bym wpuścił już ze dwa ślimaki Trochus Histro, u mnie czyszczą glony niesamowicie.

witaj oświetlenie mam AQUAEL 2x11w świeci 12 godzin

filtr Versamax FZN-3

cyrkulacja Resun WAVER 2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakimi testami mierzysz ?

Zdaje sie, ze za bardzo tez nie wiesz po co ? No bo co Ci mowi test na gH lub pH 7,6 albo 8 ? To kolosalna roznica. Albo jest 7,6 albo 8. Sa testy, ktore to zmierza.

Mysle o tym, czy warto kupic sobie testy Saliferta, Red Sea lub Tropic Marin. Wyniki testow powinny byc choc troche wiarygodne, a z Twoimi mam jakies problemy.

Do podstawowych testow naleza NO3, PO4, Mg, Ca i kH. Zastanawiam sie, czy w takim malym zbiorniku jest sens cokolwiek mierzyc ?

Kiedys, gdy zbiornik dojrzeje, same podmiany na dobrej soli powinny byc efektywniejsze (i tansze) niz testowanie i reagowanie.

Po prostu gdy w akwarium bedzie pare korali to zmienisz sol na bardziej "bogata" i podmienisz co tydzien 15-20% wody.

Narazie nic bym nie dolewal ani nie robil podmian. To zielone na skalach wyglada mi bardziej na cyano a nie na glony.

witam testy mam firmy sera jeden kropelkowy kh a drugi na pasku 5w1 i co to jest to cyano jak to usunąć pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.