Skocz do zawartości
PanMandaryn

Power compact

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

http://www.um-um.pl/product_info.php?products_id=4665

czy ktoś mógłby mi powiedzieć co właściwie trzeba dokupić do tych świetlówek (jaki układ zapłonowy etc.)?

i gdzie w internecie można kupić materiały lub gotową lampę na 2 takie świetlówki, by nie wydać 800zl na oryginalny sprzęt?

dziekuje i pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przy tej mocy to już będzie kłopot. Można dać sobie radę do mocy 55W. W marketach budowlanych można znaleźć żarówki energooszczędne na 230V. Można kupić najtańszą - i tak trzeba ją potłuc. W oprawce siedzi statecznik, który wystarczy wydłubać i podłączyć pod PowerComapcta. Trzeba jeszcze dokupić oprawki w sklepie/hurtowni elektrycznej (oprawki do świetlówek PL).

Problem w znalezieniu polega na tym, że uparliśmy się na nazwę Power Comapct na dzwięk której sprzedawcy robią duże oczy a google i allegro milczą. Natomiast posługując się nazwami: świetlówka energooszczędna, świetlówka kompaktowa, świetlówka nie/zinetegrowana PL, itp znajdziemy o wiele więcej.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Power compacty obsługują także elektroniczne stateczniki do t5. Mój np. obsługuje t5 o mocach 24i39W oraz PC do 40W. Także spróbuj skontaktoać się z np. aqva-lightem. Stateczniki do większych t5 będą pewnie obsługiwać PC o większych mocach.

Pozdrawiam

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli do PC 55W potrzeba jednej żarówki energooszczędnej o mocy większej niż 55W oraz oprawki do świlówki PL, dobrze zrozumiałem?

Gdzieś przeczytałem, że PC osadzone są na trzonku mocującym 2G11 - czy to te oprawki do świelówek PL?

A i pytanko jeszcze jedno, jak rozbiore tę żarówkę energooszczędną, to co? Czy tam są dwa kabelki, które każdy wie jak podłączyć? Moge prosić o jakieś wskazówki? Rysunek dla ludzi elektycznych inaczej:)? Bo ja nie za bardzo z pradem sobie radzę - t5 udało mi się podłączyc po paru godzinach kombinowania, ale tam był schemat, a tu...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Symboli dokładnie nie znam.

Po prostu żarówka energooszczędna to nic innego jak fikuśnie powyginany power copact. Moc powinna być taka sama. Gdy potłuczesz żarówkę enerooszczędną zobaczysz druciki np. cztery wlutowane w płytkę (malutki statecznik implementowany w oprawkę żarówki). Po wydobyciu z wnętrza wystarczy dolutować kabel zasilający, kabelki od oprawki wlutować w miejsce skąd odczepiłeś poprzednie i musi dziłać. To na prawdę bardzo proste - nie da się schrzanić. Gdy będę przebudowywał jakąś żarówkę to wrzucę fotki jak to zrobić krok po kroku. Ostatno widziałem żarówkę energooszczędną idealną do piko/nano rafki. Jeżeli ktoś planuje oświetlenie 3 x 9W to bodajże seria Brilux oferuje gotową żarówkę (27W)na 3 rurki - tylko podłączyć. Koszty niższe dziesięciokrotnie niż stetczniki sprzedawane oddzielnie.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Karszan

Nawet jeżeli brilux ma świetlówkę kompaktową 27W z trzema rurkami to nie oznacza że można podłączyć 3x9W, bo w rzeczywistości jest to jedna rurka tylko wygięta w 3U, a układ zapłonowy w środku ma moc 1x27W. Poza tym jeżeli ktoś chce podłączać świetlówkę PC o mocy 55W to musi mieć świetlówkę kompaktową o tej samej mocy, a z tego co wiem najwięsze mają coś około 30W (mówię o mocy znamionowej, a nie o świelnej - czyli porównania ile ta świetlówka daje światła w porównaniu do zwykłej żarówki)


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pawel2000

Bez przesady - aż takim lajkonikiem nie jestem :(

Jeżeli mówię o świetlówce PL 55W to mówię o JEJ mocy, a nie o jej odpowiedniku (który ma ponad 250W).

Mam na myśli np taką żarówkę: http://www.multisort.pl/product/1876.html

i jak widać składa się ona z 8 segmentów, czyli 4 rur. Należy się spodziewać czterech jedenstowatowych stateczników i sporo lutowania.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Niedalej jak w poniedzialek wydlubywalem elektornike z takiej swietlowki o mocy 40W (calosc operacji lacznie z lutowanie moze z 10 minut).

Oczywscie nie trzeba tluc, wystarczy pilka do metalu wokol swietlowki odciac gore, dodatakowo gorna czesc swietlowek (w wielu przypadkach) przymocowana jest tylko na zaczepach (wcisnieta w podstawe).

Radze takze zwrocic uwage na producenta dawcy elektroniki. Firmowe swietlowki maja dobra elektronike lacznie z SMD (np: OSRAM) co przeklada sie na dlugosc pracy i tolerancje mocy.

W necie jest wiele informacji na ten temat, nawet jak przewinac cewki, aby dostosowac elektornike do odpowiedniej mocy.

Konczy mi sie aukcja w allegro, jezli nowy nabywca nie wezmie tej elekroniki to moge oddac Tobie 3 takie uklady 2 x 40 W + 25 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co innego w takiej żarówie.

Mamy tam na pewno jeden statecznik 36W a wydłubanie go i ponowne podłączenie jest dziecinnie proste. Zdjęcie pochodzi z Allegro, a cena wynosiła 23zł za 4 szt.

1149-36w power compact.jpg


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Karszan

Jak przyjrzysz się dokładnie tej świetlówce to zobaczysz że przy podstawie rurki są połaczone. Kiedyś rozbierałem świetlówkę 3U 24W i w środku jest tylko jeden statecznik, który posiada wyjścia na dwie elektrody czyli jedną rure.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podzielam zdanie Pawla Kraszan, rozbieralem wiele swietlowek, zawsze byl jeden statecznik, 4 przewody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli dobrze rozumiem to jest to rzeczywiscie proste przy nizszych mocach. (wlasnie rozwalilem jedna swietlowke energooszczedna i podlaczenie tego do PC byloby rzeczywiscie proste) Jednak nadal nie wiem jak poradzic sobie z 96W. Nigdy nie widzialem w marketach swietlowki 96W.

Czy dobrym rozwiazaniem byloby kupienie slabszych PC np 40-55W i podlaczenie tego do elektroniki z zarowki energooszczednej? nie skaraca to przypadkiem zywotnosci tak jak w przypadku t8 czy t5?

Nie chce by swietlowka przestala mi swiecic po tygodniu :(

czy mozliwe jest kupienie gdzies samej elektroniki do zarowki energooszcednej? wyroby dobrych producentow kosztuja po 20-40 zl/szt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Mandaryn:)

Włąśnie wysłałem maila do włąściciela aqva-light.pl z zapytaniem o układ konwencjionalny. Podejrzewam, że przy wyższych mocach takie rozwiązanie będzie tańsze.

A nie wolałbyś połączyć oświetlenia PC i T5?

Albo zrobić PC 3x55W?

PS.Jaki baniaczek planujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plany na nowy zbiornik sa jescze w miare odlegle - maj moze czerwiec.. okolo 200-300. na razie starczy mi moja 112 :(

Mozliwe ze po prostu kupie slabsze PC i podlacze na uklady od s.energhooszczednych. Jak na razie najmocniejsza s. jaka znalazlem to ta

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=87010763

zastanawiam sie jescze nad tym:

http://www.um-um.pl/product_info.php?cPath=21_261_263&products_id=4429

14kK to dla mnie akurat tylko jak te swietlowki wygladaja? czy to sa "rury" takie jak zwykle t5 czy t8? czy moze maja jakies niestandardowe trzonki tak jak ta pc 96 W?

musze tez miec pewnosc ze uklad zaplonowy ze zwyklych energooszczednych nie skroci zywotnosci PC

Rozwazam tez sprowadzenie tego z USA. tam swietlowka PC 96W kosztuje w granicach 10$. lampy tez sa duzo tansze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprowadzając coś takiego z USA zjedzą cię koszty (tak mi się wydaje)

Natomiast ten 14KK to nie mam pojęcia co to jestm ale piszą, że PC, więc chyba taka sama bajka jak w przypadku 96W. Tylko w tym przypadku jest coś skopane z wykresem zakresu barwn, bo identyczny rysunek jest przy dziennej (trzy pozycje niżej).

Zastosowanie ukłądów z ż.energooszczędnych moim zdaniej to droga na skróty i powoduje zmniejszenie żywotności (różnice w napięciach/mocach, to nie są układy dedykowane to takich świtlówek - alo to tylko moje zdanie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.