Skocz do zawartości
ninepm

Pompa obiegowa, hydraulika , sucha skała - 288L

Rekomendowane odpowiedzi

Na dniach bedę już miał nowe akwarium 288L ,mam kupioną już większośc sprzętu ale w pewnych kwestiach jestem strasznym laikiem i nowiciuszem , więc proszę o porady.

1. Jako pompe obiegową wstępnie wybrałem New Jet 2300 - czy to dobry wybór do takiego litrażu ? sump będzie miał ok. 100L. a hydraulika ma być na rurach o średnicy 32mm , 25mm i 20mm

2. Nie bardzo wiem również co poza rurami oczywiście powinnem do tej hydrauliki kupić by było bezpiecznie, cicho i rozwojowo (np filtr przepływowy póżniej). Jakieś sitka, zawory - co ja tam będe potrzebował.

3. Akwarium ma być odpalone na suchej skale w głownym zbiorniku i zastanawiam się czy dołożenie żywej w sumpie pomoże w przejściu "życia" na ta suchą , czy też część żywej musiała by być w akwarium ?

4. Czy do suchej skały odrazu wsypywać piasek czy będzie z niej się wysypywał syf jak z żywej przez jakiś czas ?

5. Ekipa czyszcząca do suchej skały ? czy takie same są zasady jak z żywa , że pierwsze leci do akwa ekipa ślimaków , krabów itp - co ona tam ma czyścić w martwej skale ? Chyba że chodzi o glony które wyrosną.

Przepraszam za taki rozrzut tematyczny pytań ale nie chciałem zakładać kilku tematów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle pytań a żadnej odpowiedzi :-) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja teraz na 400l akwarium daję pompę obiegową 4500l na twoje akwarium 2300l to za mało

Najlepiej poczytaj w dziale dla nowicjuszy

A możesz rozwinąć dlaczego ta pompa będzie za mała

Wysyłane z mojego GT-I9305 za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę ludzi kochają przepych na tym forum, niestety, :( w rzeczywistości najlepiej by było jakbyś poszedł do jaki gość człek sona z solniczką i z live się go podpytał, ja tak zrobiłem i o wiele więcej uzyskałem informacji w ciągu 20 min niż na forum przez 3 dni lub więcej. Co do pompy zawsze można ją zamienić lub dołożyć drugą wszystko zależy od tego jak będzie ci się układało w akwarium. Co do hydrauliki to można gadać i gadać po prostu na spokojnie usiądź i się zastanów co ci będzie potrzebne :) Ja dałem i sucha i żywą skałę w akwarium zobaczymy co się stanie. Co do pisaku ja jeszcze nie dałem bo widzę na pleksie co dałem na całe dno skały równiutko docięte do kształtu dna, że się syf pojawia ze skały. Więc jak wstrzymasz się z piaskiem z 2-5 dni to może nic się nie stanie. Glony mi się jeszcze nie pojawiły ale ja miałem małe problemy z hydrauliką i biegałem przed świętami po sklepach i łatałem braki. dlatego dopiero 2 dni temu wystartowało akwarium. A co do ekipy to może ślimaki i krewetki sam jeszcze nad tym myślę tu by się przydała opinia veterana solniczek :)

Pamiętaj jest to twoje akwarium i twoje pieniądze jak stwierdzisz że masz ich za dużo to możesz popełniać błędy ;) ja tylko po zapoznaniu się z forum dałem ci opowiedzi do twoich pytań nie są one żadnym wyznacznikiem co masz robić :)

Edytowane przez Celi77_PL (wyświetl historię edycji)

Zapraszam : www.celarski.pl Fotografia Plenerowa.

70257187.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Twoi miejscu zrobiłbym tak.

1. Pompa silniejsza (przyda się Tobie przy kolejnym akwarium :) ). Osobiście dałbym NJ6000 i zrobił na tym rozgałęzienie jakie miałem w 340 litrach (link znajdziesz u mnie w podpisie). Dzięki temu będziesz miał dodatkową cyrkulację i wcale nie utracisz za dużo na złączkach itp. Żeby nie było u mnie się sprawdzało.

2. Weź sobie do ręki kartkę i ołówek i narysuj co i jak chciałbyś mieć połączone, będziesz wiedział czy ma tam być łuk czy inne kolanko, policz to i kup :) Jednak uwaga ode mnie, że na spływie dałbym łuk, a nie kolanka po 90 stopni. Dzięki temu woda spada swobodnie i jej nie słychać.

3. Moje obecne akwarium startowałem na suchej, dorzuciłem dosłownie 3-4 małe kawałeczki żywej skały. Jak chcesz to do sumpa wrzuć, nie zaszkodzi. Jak dorzucić później w umiarkowanej ilości to też się nic nie stanie. Tylko zanim wrzucić suchą do baniaka wypłucz ją przynajmniej pod prysznicem dobrze :)

4. Wsypałem 24h po wrzuceniu skały i napełnieniu akwarium wodą.

5. Nie wrzucałem i pomyślę o tym później czy wrzucać i co wrzucać :)

Powodzenia,


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O i super, doczekałem się super odpowiedzi :-)

Ciekawy pomysł z tą NJ6000 , musze zobaczyć twój wątek Dzym

Co do skały to właśnie skłaniam się ku opcji wrzucenia kawałków żywej do sumpa i ewentualnie coś małego do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możesz rozwinąć dlaczego ta pompa będzie za mała

Wysyłane z mojego GT-I9305 za pomocą Tapatalk 2

Reguła głosi że pompę obiegowa dobiera się tak by jej wydajność była 10X objętość akwarium. I to się sprawdza.


Pozdr.

G>S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O i super, doczekałem się super odpowiedzi :-)

Ciekawy pomysł z tą NJ6000 , musze zobaczyć twój wątek Dzym

...

Pamiętaj tylko że czym większa (mocniejsza) pompa, tym większe wibracje.

Jeżeli nie planujesz dla obiegu jakiejś kluczowej roli w cyrkulacji wody w akwarium, to na twoim miejscu bym nie przesadzał z wydajnością.

Mój typ to NJ4500,


Pozdrawiam

AQUA

182l +60l + 50l : 90x45x45 :Razor 160W 16k: Jebao RW4 + Jebao RW4, 14 kg LR, 4 kg LS, Jetskim 120; 60x30x36  "Refugium" 3 x full spectrum+ techniczny 7 x royalblue 3 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

Hydraulike ogranicz do dwóch rozmiarów, 32 spływ a rewizja i powrót na 25.

Mniejsze zamieszanie z kształtkami będziesz miał i większą uniwersalność.

Pompa wybrałbym taką która będzie miała 2500-3000l/h realnego przepływu uważam za minimum NJ4500/6000 lub może AquaNova http://star-fish.com...a-c-23_231.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze po uplywie prawie roku, hydraulika i pompa sa juz zamontowane. :rofl:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.