Skocz do zawartości
jacaga

Zabezpieczenia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

małymi krokami przybliżam się do swojej nano rafki (170L)

Stąd mam pytanie co do zabezpieczeń.

W jednym z wątków (http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=2142#2142) dlatomka przedstawił ciekawe rozwiazanie oparte na kontaktronach - posiłkując sie tym wykonałem projekt zabezpieczeń i hydrauliki w swoim akwarium i proszę o Wasze zdanie czy to wygląda ok?

Oraz czy w zbiorniku do uzupełniania wody (osmotyczna) mozna użyć jako czujników minijack-ów (w końcu nie jest to srodowisko agresywne i nie powinno korodować a i rybkom taki metal szkodzić nie powinien):

1333-zabezpieczenia_elektryczne_small2.jpg

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hydraulika stndard i dla mnie wygląda ok, co do schematów to nie za bardzo potrafię się w nich połapać, niejednoznacznie wyglądaj stany styków przekaźników i kontraktonów w określonych stanach systemu. Co do mini-jacków i osmozy to nie radzę bo osmoza jest bardzo czynną chemicznie substancją np bardzo ładnie absorbuje CO2 z powietrza co powoduje, że ma dość niskie pH czyli jest "kwaśna" i wtyki skorodują no chyba że zastosujesz pozłacane ale ja raczej bym sobie odpuścił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam nie wyjaśniłem schematów:

1. Zabezpieczenie przelania sumpa

Kontaktron K1 zawsze wyłącza pompę a K2 z obwodem bocznikującym włącza i zatrzymuje w stanie włączenia gdy już kontaktron K2 będzie rozłączony

2. Zabezpieczenie przed brakiem wody w zbiorniku uzupełniającym

Obwód bocznikujący powoduje że poziom wody może zejść do minijacka J2 ale pompa będzie mogła się włączyć dopiero gdy poziom wody znajdzie się powyżej minijacka J1. Ma to zabezpieczyć przez włączaniem/wyłączaniem pompy np podczas cofania wody z przedowu po wyłączeniu pompy

3. Zabezpieczenie pompy głównej

Spadek wody poniżej kontaktrona K3 spowoduje trwałe wyłączenie pompy. Aby ją włączyć należy przycisnąć przycisk P1. Ma to zabezpieczyć przed włączaniem wyłączaniem pompy np spowodowane falowaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

"2": jezeli szlauch od pompy osmozy nie bedzie zanuzony w sumpie tylko zawsze nad poziomem wody to punkt "2" jest dla mnie niezrozumialy. Tam cofnie sie b.malo wody.

"3": Rozumiem, ze K3 wylaczy pompe glowna jak bedzie tak malo wody w obiegu, ze moglaby sie zatrzec. Tam nie bedzie wiatrow i falowania dlatego nie rozumiem Twojego wyjasnienia punktu "3".

"1": plywak powinien wylaczac i wlaczac pompe osmozy. A ten "K1" moze byc dodatkowym zabezpieczeniem.

A mialo byc takie proste....

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku pompy głównej scenariusz wygląda następująco:

Opadająca woda dochodzi do poziomu w którym już następuje jej wyłączenie - ale wystarczy milimetr więcej aby się ponownie włączyła - i ten milimetr może pochodzić z cofającej się wody która pozostała w przewodzie doprowadzającym wodę do akwarium.

To spowoduje że pompa znów się włączy a po chwili wyłączy i tak w kółko.

Dlatego wyłączenie ma być trwałe.

Do do punktu 2 to przekonuje mnie zdanie Krzysika Motylewskiego że prędzej czy później minijacki skorodują.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze H2CO3 jest nietrwaly i malo aktywny chemicznie. Co on ma takiego skorodowac? Pozatym MINIJACKi do baniaka czy to nie jest troche ryzykowny pomysl? Sa czujniki z nierdzewki!!

Co do plywakow to zabezpiecz przed expansja slimakow, ja sie juz przejechalem na terrorystycznym charakterze tych stworzen. Na 300l wody to wlasnie rurka z plywakiem byla ich ulubinym miejscem :(


"-------------------------------------- Elektronika - zawod, Akwarystyka - hobby

""Akwarysta""

Wersja 2ga kontrolera z MMC/SD w testach, miernik konduktancji w przygotowaniu..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie za bardzo widze sens zabezpieczania poziomu wody w zbiorniku uzupełniającym. Kup do niego pompę perstaltyczną to nawet jak przeoczysz moment, w którym zabraknie wody to się nic nie stanie. Poza tym jeżeli pojemność tego akwarium będzie wahać się ok 15-20% pojemności zbiornika głownego to wystarczy raz na tydzień zalać go wodą, to chyba nie jest dużo?

PS Czujniki w sumpie powinny, być w komorze gdzie jest pompa przy takim układzie przegród.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kpw,

czy jakoś rozwiązałeś problem ze ślimakami ?

A jeżeli tak to jak?

Co do pompy perstaltycznej to muszę poczytać co to za ustrojstwo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozstrzelał z lufki a skorupki powiesił obok pływaka żeby reszta się bała!


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.