Skocz do zawartości
Dominik.kdp

Wysokość spiętrzenia wody w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Potrzebuję do obliczeń sumpa informacji, na ile cm może się maksymalnie spiętrzyć woda w akwarium na grzebieniu przy spływie do komina.

Będę wdzięczny za informację jak to u Was wygląda - najlepiej z podaniem wydajności pompy i długości grzebienia (i czy grzebień był modyfikowany).

U mnie będzie pompa NJ 2300, akwa 90x50x50, długość grzebienia 30 cm.

PS. Do tego oczywiście doliczę spływ z komina i instalacji. Kwestię spływu powrotem pomińmy (będzie albo zawór zwrotny albo odpowietrzenie albo jedno i drugie).

Dzięki,

Dominik


>Moje akwa<

90x53x50 cm (238,5 l. + 63 l.), oświetlenie PS BP 140W XM, odpieniacz DIY na Tunze Hydrofoamer Silence 9410.04, obieg Eco Runner 3700, falownik Jebao WP-25 8.000L, cyrkulacja Tunze 6025 i Koralia 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Problem polega na tym, że podałeś za mało danych do tego żeby dokładnie policzyć to co chesz wiedzieć a z drugiej strony takie obliczenia i tak nie mają sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musisz sobie założyć że spiętrzenie nad grzebieniem będzie minimum 2cm wszystko zależne jest od tego jak gęsty i wysoki jest grzebień jak wysoko będzie tłoczyć pompa z sump-a zawsze jeśli będziesz miał za mocną pompę można ją przykręcić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nanokaczor,

A jakie dane byłby potrzebne i jak to policzyć? Pytam tylko o możliwą wysokość spiętrzenia wody (rozumiem, że do tego trzeba dodać ilość wody w kominie i instalacji plus spływ powrotem do wysokości odpowietrzenia).

Wysokość podnoszenia 110 cm (licząc od tafli wody w komorze pompy) przy NJ 2300 daje jakieś 1000-1500 l/h. Powrót 20 mm, dwa kolanka 90 po drodze (na górnej krawędzi szyby - powrót na zewnątrz). Spływ i rewizja po 25 mm.

Jeśli te obliczenia nie mają sensu, to może właśnie doświadczenia innych z akwariami o podobnym parametrach dadzą mi wskazówkę.

Pozdrawiam,

Dominik

EDIT:

kwse,

Dzięki. Grzebień pewno taki: http://erybka.pl/product-pol-874-Aqua-Medic-Grzebien-przelewowy-32-cm.html

Problem w tym, że nigdzie nie ma informacji o wysokości ząbków. Mogę wyłamać co drugi.

Edytowane przez Dominik.kdp (wyświetl historię edycji)

>Moje akwa<

90x53x50 cm (238,5 l. + 63 l.), oświetlenie PS BP 140W XM, odpieniacz DIY na Tunze Hydrofoamer Silence 9410.04, obieg Eco Runner 3700, falownik Jebao WP-25 8.000L, cyrkulacja Tunze 6025 i Koralia 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z mojego doświadczenia miałem od 1cm przy słabych pompach do 2cm przy mocnej. Jak liczyłem u siebie to zawsze brałem pod uwagę gorszą opcję, czyli w twoim przypadku 9dm x 5dm x 0,2dm = 9 litrow. Jak masz możliwość zrób przynajmniej 18 litrów rezerwy.

Ja po dwóch zalaniach pokoju zrobiłem 45 litrów rezerwy, a zbiornik na dolewke ma 30 litrów, więc nawet jak sie czujnik zawiesi i wleje wszystko to będzie jeszcze zapas ;)


4219_4223.png

Morskie 252 l +160 sump

+ Słodkie 300l -basen do pływania dla Agamy błotnej w 2m^3 terrarium =)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Waro,

45 litrów rezerwy nie dam rady. Będzie koło 25, jeszcze będę to liczył dokładnie, może podniosę spust w kominie (to będę testował).

Na tę chwilę wychodzi mi 4,5 l. na każdy cm spiętrzenia (plus odległość do odpowietrzenia powrotu) i 2 l. na każde 10 cm wody w kominie plus 1,5 l. wody w rurach.

Z dolewką będzie ryzyko, ale planuję levelautomatic z 2 czujnikami z nadzieją, że nie wysiądzie na raz zasilanie / pompa i dwa czujniki dolewki.

To jeszcze pytanko pomocnicze - jaka jest wysokość zębów w grzebieniu aquamedica i jaka jest wysokość sitka spływu 25 mm .

Pozdrawiam,

Dominik


>Moje akwa<

90x53x50 cm (238,5 l. + 63 l.), oświetlenie PS BP 140W XM, odpieniacz DIY na Tunze Hydrofoamer Silence 9410.04, obieg Eco Runner 3700, falownik Jebao WP-25 8.000L, cyrkulacja Tunze 6025 i Koralia 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... jaka jest wysokość zębów w grzebieniu aquamedica i jaka jest wysokość sitka spływu 25 mm...

Pusta przestrzeń między zębami w grzebieniu aquamedic ma 3 x 21mm. Spływ powinieneś mieć raczej 32mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reefbos, dzięki.

Odnośnie spływu kalkulator ReefCentral podaje dla Gallons per Hour = 370 (około 1400 l/h)

Recommended minimum drain pipe diameter = 0.79 inches, x2,54 = 20 mm.

Recommended minimum linear overflow size = 6 inches

Czy minimum drain pipe diameter podaje średnicę wewnętrzną? Nawet jeśli tak, to dla normy PN16 grubość ścianki dla średnicy 25 mm to 1,9 mm, czyli średnicę wewnętrzną mamy 21,2 mm.

Czy mimo tego sugerujecie 32 mm?

Pozdrawiam,

Dominik


>Moje akwa<

90x53x50 cm (238,5 l. + 63 l.), oświetlenie PS BP 140W XM, odpieniacz DIY na Tunze Hydrofoamer Silence 9410.04, obieg Eco Runner 3700, falownik Jebao WP-25 8.000L, cyrkulacja Tunze 6025 i Koralia 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.