Skocz do zawartości
Roman.P

Schemat połączenia pieca c.o.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam taką prośbę do fachowców instalatorów.

Czy może mi ktoś narysować tak po chłopsku schemat połączenia/podłączenia pieca c.o. na eko groszek + zasobniki c.w.u z instalacją w domu. Jeśli są jakieś dodatkowe elementy nie sterowane przez sterownik pieca np. zawory czterodrożne, pompy cyrkulacyjne itp to poproszę o łopatologiczny opis, jeśli zawór to jaki, jeśli zawór bezpieczeństwa to gdzie, jeśli termometr, lub czujnik to gdzie i jaki.

Będę mocno zobowiązany.

Pozdrawiam.

I już dziękuję tym którzy odpowiedzą.

Tym którzy nie mają nic związanego z treścią postu dziękuję za nie wypowiadanie się i nie zaśmiecanie tematu.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki piec? Układów jest wiele.Czy masz wymiennik ciepła czy zwykły bojler?. Czy podłogówka jest?


120-55-55Opti. 160l sump. refungium, Shuran150. Oświetlenie LED DIY. 2X54W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piec standard z Pleszewa z podajnikiem ślimakowym 19KW ze sterownikiem dla pompy obiegowej c.o i cuw. Ma być zasobnik cuw dwu płaszczowy 140 l.

Może dwa warianty?

- jedno obiegowy otwarty

- dwu obiegowy jeden zamknięty, drugi otwarty z wymiennikiem płytowym o mocy 50 KW (taki mi leży w garażu)


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyjscie z pieca trojnik jedno wyjscie do zasobnika tam pompa po drodze ma byc, dalej lecimy bajpas z zaworem zwrotnym a po drugiej stronie bajpasu pompa obiegowa to wchodzi w wymiennik a ponad wymiennikiem wyzej dajesz baniak wyrownawczy otwarty, a jak nie ma wymiennika to odrazu do wyrownawczego otwartego i z powrotem.termometry ja daje przed wejsciem do wymiennika i na wyjsciu czyli 4 szt wtedy wiesz czy odbiera cieplo, na piecu powinienes miec tez termometr jak nie masz to doloz na wyjsciu. a jeszcze jakis manometr by sie przydal.

to w zasadzie jest bardzo proste do zrozumienia najlepiej pojdz do kogos kto to ma zamontowane i sam bedziesz wiedzial co ci potrzeba

Edytowane przez dirty_pig (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyjscie z pieca trojnik jedno wyjscie do zasobnika tam pompa po drodze ma byc, dalej lecimy bajpas z zaworem zwrotnym a po drugiej stronie bajpasu pompa obiegowa to wchodzi w wymiennik a ponad wymiennikiem wyzej dajesz baniak wyrownawczy otwarty, a jak nie ma wymiennika to odrazu do wyrownawczego otwartego i z powrotem.termometry ja daje przed wejsciem do wymiennika i na wyjsciu czyli 4 szt wtedy wiesz czy odbiera cieplo, na piecu powinienes miec tez termometr jak nie masz to doloz na wyjsciu. a jeszcze jakis manometr by sie przydal.

to w zasadzie jest bardzo proste do zrozumienia najlepiej pojdz do kogos kto to ma zamontowane i sam bedziesz wiedzial co ci potrzeba

:wallbash: Dzięki. Nic nie zrozumiałem.

Moja prośba wynika z tego że posiadam jakieś tam zdolności manualne i wiele potrafię zrobić sam np. zbudować dom, ale w instalacjach grzewczych jestem słaby.

Chcę pomóc samotnej kobiecie mieszkajacej na zadupiu której nie stać na instalatora. Wielkim wyczynem i do tego z zakupami na raty porywa się na to bo brak jej sił i środków na obsługę obecnego systemu ogrzewania.

Dlatego proszę o podanie na tacy schematu jak to zrobić.

Edytowane przez BAU (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie narysuje ci tego bo nie bardzo potrafię na tym moim lapku. Zasobnik cwu będzie dobry, a do niego pompa potrzebna którą piec steruje. nie polecam pompy do mieszania cwu bo się nie bardzo sprawdza.Do co kolejna pompa i najlepiej 3 biegowa. ja dał bym zawory trójdrożne, jeden na podłogowe a drugi na grzejniki.Piec będzie bardziej stabilny. Dodatkowo układ zamknięty z dużą przeponą tj naczynkiem wyrównawczym ciśnieniowym.Tego nie zalecają producenci .Pojemność naczynka zależna jest od ilości wody w układzie. Zawory bezpieczeństwa zależy ile jest kondygnacji i jaki jest słup wody ale max 4,5 atm na piecu a na wejściu3,5 plus po jednym na układ cwu co,3 atm.

Edytowane przez czapa771 (wyświetl historię edycji)

120-55-55Opti. 160l sump. refungium, Shuran150. Oświetlenie LED DIY. 2X54W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czapa771 ale czy ten uklad nie powinien pracowac jako uklad otwarty? :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może pracować w otwartym ale mniej problemów z zamkniętym. Producent zaleca zawsze otwarty.


120-55-55Opti. 160l sump. refungium, Shuran150. Oświetlenie LED DIY. 2X54W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a to są piece z pleszewa a tam jeszcze żaden producent nie polecił montażu w systemie zamkniętym, więc to raczej odpada. Postaram się zrobić rysunek i strzelę fotkę i do niedzieli wyślę na pw.

Edytowane przez Darev (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia2002 roku kocioł na paliwa stałe powinien być zamontowany w układzie otwartym: „zabrania się zasilania z kotła na paliwa stałe instalacji ogrzewczych wodnych systemu zamkniętego, wyposażonych w przeponowe naczynia wzbiorcze

jesli kocioł ma zawory bezpieczeństwa do odprowadzania nadmiaru ciśnienia można zastosować zawór czterodrogowy

tu masz najprostszy układ grzewczy http://obrazki.elekt..._1286311335.jpg

a tu jest schemat Klimosza http://www.polmark.c...ad_zamknity.pdf

edit:

zamiast zaworu czterodrogowego można włożyć sprzęgło hydrauliczne

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak piec ma pochodzić dłużej niż jeden sezon i do tego ogrzewać zasobnik cwu to koniecznie trzeba zainstalować zawór czterodrogowy. Zapobiega on rdzewieniu pieca i utrzymuje wysoką temperaturę w obiegu pieca a niską w grzejnikach. Wtedy zasilanie cwu idzie z pompki pracującej na obiegu malym czyli z kotłem a druga pompka pracuje w obiegu dużym czyli z grzejnikami. O wiele łatwiej zagrzać wodę jak w obiegu bojlera płynie woda o temp. 60-70 stopni a na skręconym zaworze czterodrogowym obieg grzejników ma wtedy np. 30 albo 40 stopni - zależy też od typu grzejników. Generalnie temat jest obszerny, polecam forum muratora.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za pomoc.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia2002 roku kocioł na paliwa stałe powinien być zamontowany w układzie otwartym: „zabrania się zasilania z kotła na paliwa stałe instalacji ogrzewczych wodnych systemu zamkniętego, wyposażonych w przeponowe naczynia wzbiorcze

jesli kocioł ma zawory bezpieczeństwa do odprowadzania nadmiaru ciśnienia można zastosować zawór czterodrogowy

tu masz najprostszy układ grzewczy http://obrazki.elekt..._1286311335.jpg

a tu jest schemat Klimosza http://www.polmark.c...ad_zamknity.pdf

edit:

zamiast zaworu czterodrogowego można włożyć sprzęgło hydrauliczne

Ja tam mam układ zamknięty i całość hula bez rozporządzenia ministra... :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy piecach na ekogroszek najlepiej robić dwa obiegi tj: jeden krótki na cwo gdzie piec można bujać na 60 stopni i drugi przez zwykły trójdrożny gdzie będzie można łatwo wyregulować temp...Te piece jak i inne tego typu nie są ekonomiczne przy wyższych temp.Do tego problemy mogą wystąpić z ślimakiem i program strażaka nie pomaga.

Ale to tylko moje zdanie i nie każdy się z nim zgodzi.


120-55-55Opti. 160l sump. refungium, Shuran150. Oświetlenie LED DIY. 2X54W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam już 2 lata i na układzie roztwartym piec pracuję cały czas na 60 stopniach nie ma żadnych problemów w tym roku zmienię zawur na cz tero drożny ponoć lepszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak piec pracuje na 50-60 stopni to ok, ale wiosną czy jesienią nie musisz mieć tyle w grzejnikach. Jak na piecu będzie 30-40 stopni to skrapla się woda na ściankach płaszcza wodnego i piec zaczyna rdzewieć aż dziura wyleci i woda zacznie cieknąć. Po to zakłada się zawór trój lub cztero-drogowy żeby temperatura pieca i wody w grzejnikach były niezależne i możliwe do regulacji.

Ja mam starą instalację, grzejniki bez regulacji czy termostatów więc jak puszczę na grzejniki 60 stopni to będę miał saunę w pokojach.

A pożar w ślimaku malo prawdopodobny, jak ślimak jest ustawiony że pcha co minutę przez 6 sekund, a jak piec jest w stanie czuwania to nie dmucha tylko co jakiś czas podtrzymuje palenisko.

Bau, co do zasobnika to weź pod uwagę jego objętość i moc, jedna osoba do kąpieli zużywa 40-50 litrów wody, a żeby szybko się woda nagrzala to musi być moc wymiennika w zasobniku ok. 20kW. Taką moc wymiennik ma ale jak w obiegu nagrzewnicy płynie woda o temperaturze 80 stopni. Jak jest np. 50 stopni, to ta sama nagrzewnica ma tylko np. 3-4 kW więc wolniej będzie nagrzewać wodę.

Obowiązkowo musi być sterownik pokojowy, który podpinasz pod sterownik pieca, bo on daje oszczędność nawet do 30% jak ustawisz sobie niższą tempraturę w nocy o 2 stopnie albo o 10 jak się wyjeżdża na dlużej.

Tak jak napisałem, to temat rzeka. Będziesz miał konkretne pytane to pisz na priv albo na murator.pl

Wrzucam schemat połączenia od mojego pieca.

post-11401-0-85527600-1365258035_thumb.jpg

post-11401-0-05590900-1365258047_thumb.jpg

Edytowane przez imperator (wyświetl historię edycji)

*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BAU na drugim obrazku imperator ci dokładnie przedstawił co i jak. polecam to podłączenie i to samo miałem na myśli. Pozdrawiam


120-55-55Opti. 160l sump. refungium, Shuran150. Oświetlenie LED DIY. 2X54W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.