Skocz do zawartości
tman

Dobór radiatora do LED - prośba o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jaki radiator wybrać do lampy opartej na 7 diodach LED cree, najprawdopodobniej NX-1SX22-XP (Moduł 1xLED Cree XP-E, jasność 500mW, Royal Blue - D3 (ok.445-455nm), MCPCB Star, Tc=2W/(m*K) , RoHS). Diody na podłożach oczywiście.

Diody połączone szeregowo jeśli ma to znaczenie.

Odległości pomiędzy diodami 12 cm. Długość radiatora około 110 cm

Ciekawa oferta radiatorów ciętych na metry jest u piekarza i z tej oferty chciałbym coś wybrać.

Wiadomo - najmniejszy jaki da radę, przy założeniu że prąd będzie 350 lub 700 mA.

Tak to ma planowo wyglądać:

post-14180-0-02395000-1365409804_thumb.png

a tak nad akwarium (dwie takie listwy-radiatory):

post-14180-0-98391900-1365409833_thumb.png

Na rysunku tego nie ma, ale nad akwarium świeci jeszcze 2xT5 39W i 2xHQI 150W, czyli ciepło jest..


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Powiem tak: zrobiłem sobie lampę o podobnych gabarytach, a mianowicie 100cm długość i szerokość na 5cm (radiatora oczywiście). Do budowy użyłem najzwyklejszego w świecie profilu aluminiowego dla pasków ledowych. (Na allegro jest tego mnóstwo) Rozmieściłem 15 diod 1W w odległości jak dobrze pamiętam 6cm, grubość tego radiatora wynosi może z 2cm i diody już świecą pół roku, nic się nie grzeje nadmiernie. Jak mierzyłem temperaturę wynosi niecałe 40'C. Dobra pasta termoprzewodzącą (silikonowa) bardzo dobrze odprowadza ciepło, a nie użyłem nawet aluminiowych płytek MCPCB tylko zrobiłem sobie podobne ustrojstwo ze zwykłego laminatu, który tradycyjnie wytrawiłem. Może Cię ten pomysł również zainspiruje. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tman - w zasadzie jaki dasz radiator to mi tak będzie dobrze. Na tak małych prądach grzeja się słabo więc nie ma problemu. Tylko że też słabo świecą, więc przy reszcie światła które masz moze się okazać ze mało co widać różnicę, więc sens niewielki.

I nie daj się czasem wpuścić w "pomysł" kolegi z postu powyzej. Ładna mi inspiracja...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ma być właściwie tylko dekoracyjne oświetlenie nocne, oprócz (właściwie zamiast) RB chcę jeszcze dać 4 UV.

Pewnie będą świecić i w dzień - jeśli będzie widać równicę w kolorach zwierząt.

A że nigdy nie robiłem nic na diodach mocy to nie wiem.

Jeśli będzie jaka możliwość to dałbym i większy prąd (1000 mA o ile się nie mylę), szczególnie żeby podkręcić kolory w dzień (w układzie będzie ściemniacz, więc wieczorkiem wszystko będzie mocno skręcone)..

Wogóle to nie do końca wiem co robię - poskładać do kupy i polutować to pewnie dam radę, ale w kwestii prądów, napięć i natężeń jestem niestety całkowicie zielony - tyle co poczytałem tu i w necie plus to co się dowiedziałem u sprzedawców w sklepach...

Może ktoś byłby chętny pomóc niedoświadczonemu koledze (pewnie n PW), bo być może wywarzam otwarte drzwi, a być może konstuuję coś co nie ma szans działać...

?


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Tomaszu, ten mój "pomysł" jak to nazywasz jest klonem oryginalnej lampy kupionej w bardzo popularnym sklepie z akwarystyką morską odwzorowany 1:1 tylko, że zamiast okrągłego radiatora został zastosowany prostokątny. Skoro oryginał świeci od prawie roku, to i mój klon poświeci trochę. A miało to być tylko inspiracją, że tak też można a nie złotym środkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio budowałem dwie lampy na diodach CREE do mojego akwa. Każda z nich jest zrobiona na radiatorze 165/300/35mm. Na każdej jest 18 diod 3W czyli w sumie 54W. Lampa świeci teraz prawie na 70-80% swojej mocy około 10h dziennie i temperatura jest bardzo niska, lekko wyczuwalna ręką (max do 40 st). Także jeżeli chcesz założyć takie radiatory jak masz na rysunku to nie dodawaj nic z wentylatorów bo to niepotrzebny wydatek. Jeżeli chodzi o radiatory to moim zdaniem możesz zaoszczędzić kupując prawie bezpośrednio u producenta (sklep hutnik przy grupie Kęty). Piszesz do nich maila z chęcią zamówienia profili(radiatorów) wybranych z katalogu, dostajesz wycenę, wpłacasz na konto i wysyłka (tylko za kuriera trzeba zapłacić przy odbiorze bo oni nie płacą). Na moich radiatorach w stosunku do Piekarza wyszło jakieś 40-50zł taniej. Na twoich może wyjść jeszcze większa różnica. Pozdrawiam Waldek


Zbiornik 250l+50l (narożne,trapez),refugium, biopellets, odpieniacz diy (AQ1200).

Obieg NewJet2300. Miękkie + SPS. Oświetlenie LED 200W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.