Skocz do zawartości
Gość radiesteta

Paramertry wody

Rekomendowane odpowiedzi

Gość radiesteta

Dziś mierzone miałem parametry wody:

zasolenie i pH pomijam w normie

NO3 - 10

PO4 - 0,3

KH - 8,0

Ca - 365

Zbiornik ma ponad 6 tygodni - zalanie 05-03-2013. Dobrze czy źle ? Dałoby rade tam już 2 błazny i wundermani wprowadzić ?

I jeszcze 2 pytanie: zrobiłem akwarium bez żywego pisaku - gołe dno. jednak nie do końca mi się to podoba. Wiem, że dodanie go teraz oznacza ponowne dojrzewanie - czego nie chcę. Czy teraz jedynym wyjściem jest piasek z działającego zbiornika już czy jest jakiś inny sposób by przeprowadzić dojrzewanie ?

Edytowane przez radiesteta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

NO2 nie mierzyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat te wyniki nie dają odpowiedzi czy możesz już wpuścić życie czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

To które by dawały ? NO2 w sobotę test w rybce odbieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Pomiar wszystkich parametrów nie ma sensu jeżeli nie podasz zasolenia. Z zasoleniem zmienia się stężenie wszystkich pierwiastków rozpuszczonych w wodzie. Warto też podać jednostki i testy którymi wykonywałeś pomiary.

NO2 jest nie istotne - w zasadzie jest to test który robi się raz w życiu akwarium...

Dodanie czystego "żywego piasku" nie oznacza że "dojrzewanie" rozpocznie się od nowa. Dodanie brudnego piasku z działającego zbiornika może [ale nie musi] zdestabilizować twój zbiornik.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na pierwszy rzut ko::

- ryby to raczej na końcu, teraz to ekipa czyszcząca, potem jakies miekasy (jak mają być),

- wsyp zwykły, suchy piasek koralowy, przedtem wypłucz go dobrze, może byc w RO, jałowy nie powinien zakłócic systemu.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

..

Dodanie czystego "żywego piasku" nie oznacza że "dojrzewanie" rozpocznie się od nowa. Dodanie brudnego piasku z działającego zbiornika może [ale nie musi] zdestabilizować twój zbiornik.

Czyli można by było dosypać niewielka ilość np 2 kg co jakiś czas ?

Zasolenie w normie w okolicach 1,024- 1,026 utrzymuję. Pomiary robiono testami Saliferda.

Aha zapomniałem dodać jest tam już od 2 tygodni bodaj i Xenia i Capnella i kilka oczek Zoasów i kilka glonów zielonych. I niestety 1 x apistasia.

Edytowane przez radiesteta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Tak na pierwszy rzut ko::

- ryby to raczej na końcu, teraz to ekipa czyszcząca, potem jakies miekasy (jak mają być),

- wsyp zwykły, suchy piasek koralowy, przedtem wypłucz go dobrze, może byc w RO, jałowy nie powinien zakłócic systemu.

P.

A jaki konkretnie ? Podaj namiary bym ewentualnie czegoś złego nie kupił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Chodzi mi o to jaka była gęstość wody [którą podałeś] lub zasolenie w chwili w której wykonywałeś pomiary kH i Ca?? Bez tego te liczby są całkowicie pozbawione sensu. Jaka jest jednostka jeśli testy wykonywałeś salifertem i nic nie przeliczałeś to możemy się domyślić. Nie można jednak powiedzieć bez znajomości gęstości wody [zasolenia] czy stężenie [jak się domyślam] wapnia lub twardość węglanowa są ok czy nie.

PO4 masz o wiele za wysokie. Kup adsorbent PO4.

NO3 jest że tak powiem na granicy. Ważne żeby stężenie NO3 nie było większe niż 10 mg/l.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

ok ale to jest zwykłe podłoże a nie żywy piasek. A o to mi chodziło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki

ATI Fiji White Sand

Piach o granulacji 0,3-1,2mm.

W 99,6% jest mieszaniną wapnia i magnezu co czyni go najczystszym i najbardziej białym grysem na rynku.

Większa gęstości niż piasek aragonitowy powoduje że nie jest on łatwo wymywany przez pompy cyrkulacyjne. Jest to niezwykle ważna cecha gdy stosujemy filtrację DSB ponieważ zachowanie wszystkich warstw piasku nieporuszonych jest podstawą tej techniki.

Przed wsypaniem do akwarium piach należy bardzo dokładnie wypłukać w wodzie RO z pyłów które powstały w trakcie transportu.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Zasolenie w normie w okolicach 1,024- 1,026 utrzymuję"

Zasolenie ma byc stale a nie wedlug Twoich "norm". Skok z 1,024 na 1,026 jest b. duzy, stad wywod Nanokaczora o tym, ze podane parametry niezbyt dokladnie mowia o rzeczywistym skladzie wody.

Tak na oko, to poziomy PO4 i Ca nie sa rewelacyjne.

Mimo wszystko zakrzatnalbym sie przede wszystkim przy zasoleniu. Wyglada na to, ze odparowana woda jest uzupelniana "okazjonalnie", gdy zasolenie juz wzroslo.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.