Skocz do zawartości
mareko1

Wybór pompy do 280 l w obiegu i łączenie hydrauliki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Na dniach w końcu przyjedzie do mnie nowe akwarium, w związku z tym mam kilka pytań. Po pierwsze jaką pompę polecacie do litrażu ok. 280 l w obiegu ( 200 l + sump ok 80l), ja osobiście brałem pod uwagę Tunze Silence 1073.020 lub H2Ocean Flow Pump 3000, ewentualnie Eheim Compact + 3000 ( ta jest najmniej brana pod uwagę ze względu na cenę). Jednym z ważniejszych kryteriów przy wyborze pompy jest jej kultura pracy - jak myślicie, która z tych będzie najcichsza a zarazme najlepsza parametrami do takiego litrażu.?

Kolejne pytanie dotyczy hydrauliki, mianowice mam już wszystko rozrysowane, ale jestem z tego tematu totalnym laikiem, w związku z tym:

a. czym się różni mufa http://erybka.pl/product-pol-963-Mufa-PCV-25-mm.html od dwuzłączki http://erybka.pl/product-pol-895-Dwuzlaczka-z-uszczelka-25-mm.html czy tylko uszczelką czy czymś jeszcze?

b. czy do łączenia przelot - rura, rura - kolanko, rura - zawór, rura - łącznik węża, potrzebuję któregoś z powyższych czy tylko kleju?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak , wcześniej miałem NJ 3000 , chodziła 4-5 lat i zaczeła ''brzęczeć'' teraz siedzi Eheim compact + 3000 i jest niesłyszalna, NJ 3000 lekko coś tam słychać było .Zaletą Eiham jest stała wydajność bo NJ podawała raz więcej a raz mniej ! dlaczego ? może była wrażliwa na wachania napięcia ?

ad. a . mufa łączy na stałe rury a dwuzłączke możesz rozkręcić

ad. b . hydraulike w akwarium zrobiłbym z czegoś takiego - tury z uszczelką , na wcisk bez kleju

http://ladnydom.pl/b...569962.html?i=2

wychodzi na to że nikt Ci nie pomoże ,nowy jesteś ,młody akwarysta i daleko Ci do tej ''paczki '' na forum .Ot takie moje odczucie.

Edytowane przez SkoczekPL (wyświetl historię edycji)

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w dokładnie takim litrażu mam Tunze Silence 1073.020 podnoszącą na wysokość 120cm i jestem z niej bardzo zadowolony. Jest praktycznie niesłyszalna. Wydajność jest dla mnie idealna, tzn. dmucha, ale nie na tyle żeby brać ją pod uwagę jako cyrkulację. Jest to dla mnie o tyle istotne, że karmię ryby przy wyłączonej cyrkulacji i nie może obiegówka tego zaburzać zbytnio. Minusem tego jest to, że woda w sumpie prawie stoi. Jeśli chcesz żeby był wir to weź to wersję 3000.

Dużo osób poleca też NJ i Eheim - ja nie mam z nimi doświadczenia.


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję cYg za Twoje zdanie.

robi - mam takie samo odczucie co Ty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mareko1 do połączenia np. rura-kolanko potrzebujesz tylko kleju :) jak chcesz połączyć dwie rury ze sobą to mufa lub dwuzłączka, tak jak już wspomniano, mufa to połączenie na stałe, natomiast dzięki dwuzłączce w każdej chwili możesz te dwa kawałki rury ponownie rozłaczyć (gdyby np. coś tam się zaklinowało, chociażby ślimak)

Przy wyborze pompy zwróć jeszcze uwagę na apetyt na prąd :)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wychodzi na to że nikt Ci nie pomoże ,nowy jesteś ,młody akwarysta i daleko Ci do tej ''paczki '' na forum .Ot takie moje odczucie.

Oj tam, oj, tam. Robert nie przesadzaj. O różnicy pomiędzy mufą a dwuzłączką napisałeś, a od tematów o pompach obiegowych forum pęka w szwach :)

Jeśli chodzi o apetyt na prąd, to ja teraz, do akwarium 280 l nie brałbym tego parametru w ogóle pod uwagę. Miałem taki okres, że próbowałem oszczędzać energię - testowałem różne pompy, zmieniałem konfiguracje i liczyłem waty. To był kawał fajnej zabawy i nie żałuję bo wiele się nauczyłem, ale dowiedziałem się też, że próby nadmiernego oszczędzania skutkują znacznie większymi kosztami zakupów, czasu itd. Jak ktoś lubi eksperymentować to wporzo, ale jeżeli o chodzi o bezproblemowe zestawienie sprzętu to brałbym pod uwagę przede wszystkim kulturę pracy i jakość serwisu/dostępność części zamiennych. W takim układzie najlepiej u mnie wypadały pompy Eheim i Aqua Medic. Nigdy nie miałem obiegowych New Jet'ów AS ani Tunze więc o tych się nie wypowiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się w końcu na H2Ocean 3000 i w związku z tym mam pytanie z połączenie tej pompy z powrotem. Otóż wyczytałem, że pompa ta ma wyjście 16mm, ja natomiast mam powrót na 25mm i teraz powiedzcie mi czy dobrze myślę. Mianowicie z pompy będzie wychodził wąż 16 mm, który będzie włożony na łącznik węża 16 mm, łącznik węża połączę z rurą 16mm, później rurę 16mm połączę z rurą 20 mm za pomocą redukcji 16x20mm, później znowu dam kawałek rury 20 mm i połączę ją z rurą 25 mm za pomocą redukcji 20x25mm. Dobrze to rozumuję, czy jest jakieś łatwiejsze rozwiązanie?

Dzięki Wszystkim za pomoc w tym temacie :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie wie czy to ma być połączone tak jak napisałem? :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z opisu wynika że wylot pompy ma 3/4" (25mm) i do pompy jest dodawany łącznik węża który z jednej strony ma 25 mm wsuwany do wylotu pompy a z drugiej zredukowany łącznik pod wąż 16 mm. Chyba że się mylę :)

Jeśli będzie jak piszę, dokupisz Łącznik węża 25mm x 25mm i po problemie.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np. TUTAJ czy TU


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.