Skocz do zawartości
janusz-pśl

skąd tak wysokie po4?

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnimi czasy troszkę namieszałem w swoim akwa.

- Zmieniłem sól z reef cristal na preisa

- Zmieniłem swiatło z t5 na led cree

- zacząłem karmić dodatkowo korale pokarmem pyłkowym

- zacząłem dodawać troszkę mrożonej ochotki do pokarmu dla ryb

Efekt: w dwa dni rozpuszczona euphylia i duże klyxum ( tydzień temu wsadzone do akwa - 5 dni się ślicznie pompowało a następnie po kontakcie z rhodactisem w dwa dni się w połowie rozpuściło) pozostałe korale miękkie, lpsy (2 euphylie i coulastrea), pavona ślicznie się pompują. Poza tym mam kilka małych szczepek montipory digitaty - też normalnie polipują. Poza tym szybciej brudzą się szyby ( co dwa dni czyszczenie wcześniej co tydzień ) oraz na piasku pojawiły się zielonkawo-brązowe glony wytwarzające bąbelki gazu.

Natychmiast zaprzestałem karmienia korali i dodawania ochotki do pokarmu dla ryb, wypłukałem piasek przyrządem swojej produkcji.

A dzisiejszy efekt: glony znowu z bąbelkami gazu na piasku, poza tym korale wszystkie ładnie napompowane.

Szukając przyczyny glonów zrobiłem testy no3 i po4 i tu szok: no3 - 2,5mg/l a po4 pomiędzy 0,5 a 1mg.

Co mogło być przyczyną takiego skoku po4?

Wydaje mi się, że coś niedobrego zaczęło się dziać po zmianie soli ok miesiąca temu ( podmianka 20proc.). Ostatnimi czasami zacząłem również częściej zmieniać wodę (15 proc, na 10 dni)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Obstawiam, że to ochotka. Napewno nie sól, światło i pokarm dla korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwracaj uwagę na mrozonki. Czasami można kupić u "nieuczciwych" sprzedawców mrożonki, które sie w miedzyczasie rozmroziły i ktos je ponownie zamroził. Efekt podawania takiego pokarmu może być katastrofalny.

Taką mrozonke mozna poznać po tym, że kostki ciężko się wyjmuja i spodnia część "tabliczki" jest pokryta szronem.

Kolejna sprawa to fakt, ze rzeczywiście troche namieszałeś w zbiorniku. Za duzo zmian w krótkim czasie może spowodować destabilizację równowagi w zbiorniku i masz tego efekty.

Ja bym na Twoim miejscu zapodał węgiel i spokojnie czekał aż sie ponownie ustabilizuje. Ogranicz też karmienie zeby nie wprowadzac za duzo badziewia do systyemu.

Edytowane przez TomekSz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko potwierdzacie moje przypuszczenia

dzięki za odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Jakie wartości fosforanów miałeś przed zmianami, bo piszesz o skoku, ale nie mogę doczytać jak było przed tymi wszystkim zmianami.

Szyby mogą się szybciej brudzić, bo masz teraz bogatą sól. Zmniejsz podmiany na 10% co dwa tygodnie.

Z ochtki bym zrezygnował.

I jak zawsze cierpliwie obserwuj system i nie mieszaj za dużo na raz :D


Akwa 140x70x60 OW, SUMP 100x50x40 LR 60kg, obieg NewJet 4500, 2xTunze 6105+2x6095,odpieniacz DIY alaBK200 z Tunze 9420.040, 10x54W w T5, Profilux II, pompy dozujące GHL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testy raczej robię rzadko. dopiero wtedy gdy coś zaczyna mi się nie podobać w akwa. Ostatnim razem jak dobrze pamiętam to po4 było niewykrywalne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.