Skocz do zawartości
eugen

Zbiornik 200l - początek przygoty.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Jest to mój pierwszy post na tym forum i mam nadzieje, że nie ostatni - liczę na to, że zagoszczę u Was na dłużej.

Akwarystyką słodkowodną zajmuje się od kilku lat. Przerabiałem już sporo - zbiorniki roślinne, typowe BW, zbiorniki typu Malawi - przerabiałem biotopy z miękką wodą, przerabiałem biotopy z twardą wodą - interesowałem się pielęgnowaniem trudniej spotykanych gatunków, a teraz chciałbym postawić na coś innego. Zbiorniki odzwierciedlające fragment rafy podobały mi się od zawsze i tym razem chciałbym na to postawić. Swój projekt planuje rozpocząć dopiero na jesień, dlatego mam jeszcze trochę czasu na ewentualne ulepszenia, zmiany czy zwyczajne uzupełnienie swojej wiedzy, no ale do rzeczy:

Jakies 3 lata temu zainwestowałem sporo pieniędzy w przygotowanie na zamówienie zestawu pod zbiornik słodkowodny - teraz chciałbym go wykorzystać pod rafe, ale nie mam pewności czy się nadaje.

- baniak 200l (100x40x50),

- pokrywa aluminiowa z zainstalowaną belką 3x30W.

- szafka pod zestaw - ale to w sumie nie istotne.

Nie chciałbym robić pod zbiornikiem sumpa - raz, że nie mam go gdzie postawić (konstrukcja szafki wyklucza umieszczenie sumpa o sensownej wielkości) - dwa, że jakoś do sumpów zaufania nie mam.

Odpieniacz wyląduje w zbiorniku, podobnie jak pompy obiegowe.

No i moje pytania:

1. Czy taka ilość oświetlenia wystarczy? Przypominam 3x30W T8.

Zakładając, że światła będzie dość, w jakiej kolejności powinienem umieścić świetlówki? Wg mojej wiedzy powinny być dwie dzienne 10 000K i jedna aktyniczna. Jak je rozmieścić?

Na początek koralowców nie planuje, więc problemu z ich doświetleniem nie będzie, natomiast nie wykluczam ich w przyszłości - w miarę rozwijania się zbiornika i gromadzenia wiedzy.

Dodam, że pokrywa jest robiona na zamówienie pod baniak - odpowiedni kolor itp. i nie bardzo chciałbym to zmieniać, dlatego jeśli światła za mało to nie ma co kombinować i sobie odpuszczę.

2. Żywa skała. Czy wystarczy połączenie ok 20kg żywej skały z tzw. suchą skałą w ilości 15kg? Łącznie dostanę 35kg. Niżej planowałem umieścić suchą skałę, a wyżej żywą.

3. Żywy piasek - czy 20kg wystarczy?

4. Ile pomp obiegowych powinienem umieścić? Planowałem dwie po przeciwległych rogach akwarium.

5. Jako obsadę planuje harem błazenków 1+4 i jakieś krewetki. Czy mogę do tego jeszcze coś dobrać?

6. Może głupie pytanie, ale wole rozwiać swoje wątpliwości - zalewając baniak pierwszy raz powinienem to zrobić tak jak w zbiorniku słodkowodnym tzn. umieścić dekoracje i zalewać, czy najpierw żywy piasek, następnie zalewam wode i dodaje sól, a po osiągnięciu zadowalającego poziomu zasolenia dokładam skały, a może inaczej?

To chyba na razie wszystko.

Tak jak pisałem, do jesieni jest sporo czasu i będę w stanie wszystko ogarnąć, gdyby czegoś mi brakowało.

Z góry dziękuje wszystkim za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światła mało na pewno. Przede wszystkim zaleca się T5.

Pompy cyrkulacyjne nie obiegowe:) Dwie powinny starczyć, ale okazało by się to dopiero po ustawieniu skały. Zależy też od wydajności np 2x5000l. Piasku wystarczy, skały mogło by się okazać za dużo, też zależy od kształtów kawałków i ogólnej koncepcji. Co do zalewania akwa to najpierw zalewasz, solisz, dodajesz skałę, a po 2 tygodniach mniej więcej piasek.

I przemyśl sprawę sumpa nawet małego:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczytaj dział dla nowicjuszy tam na pewno znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania dużo jest baniaczków 200l


Pozdrawiam.

Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światła mało na pewno. Przede wszystkim zaleca się T5.

Pompy cyrkulacyjne nie obiegowe:) Dwie powinny starczyć, ale okazało by się to dopiero po ustawieniu skały. Zależy też od wydajności np 2x5000l. Piasku wystarczy, skały mogło by się okazać za dużo, też zależy od kształtów kawałków i ogólnej koncepcji. Co do zalewania akwa to najpierw zalewasz, solisz, dodajesz skałę, a po 2 tygodniach mniej więcej piasek.

I przemyśl sprawę sumpa nawet małego:)

Dzięki za info.

Sump raczej odpada.

Natomiast martwi mnie sprawa oświetlenia -rozumiem, że z 3x30W nie ma nawet co zaczynać?

poczytaj dział dla nowicjuszy tam na pewno znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania dużo jest baniaczków 200l

Gdybym znalazł, nie zadawałbym pytań - przede wszystkim w sprawie oświetlenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o T8 chyba że to ma być typowe FO.

Jak robisz pokrywę na zamówienie to niech Ci wsadzą T5 tyle ile wlezie w morskim światła nigdy nie za wiele a większa ilość świetlówek to większa elastyczność w doborze barwy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wyżej koledzy powiedzieli światła mało. Zalecam na początek 4x39W na mięczaki powinno starczyć.

Proponuje sump przez dołożenie komina zewnętrznego albo pudełka przelewowego i jakiś odpieniacz

Co do żywej skały wg mnie dużo za dużo ja przy 250l mam 18kg i 18kg piasku. A skąd dokładnie jesteś?


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o T8 chyba że to ma być typowe FO.

Jak robisz pokrywę na zamówienie to niech Ci wsadzą T5 tyle ile wlezie w morskim światła nigdy nie za wiele a większa ilość świetlówek to większa elastyczność w doborze barwy

No problem w tym, że ta pokrywa już jest - od 3 lat :)

Nie będe się więc spinał i za wszelką cene odpalał solniczkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wyżej koledzy powiedzieli światła mało. Zalecam na początek 4x39W na mięczaki powinno starczyć.

Proponuje sump przez dołożenie komina zewnętrznego albo pudełka przelewowego i jakiś odpieniacz

Co do żywej skały wg mnie dużo za dużo ja przy 250l mam 18kg i 18kg piasku. A skąd dokładnie jesteś?

Nawet gdybym nie chciał korali to i tak tego swiatła za mało?

Jestem z Katowic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież taka wymiana to nie problem graty kupisz za grosze na allego nie poddawaj się tak szybko ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez korali to światła starczy

PS: daj zdjęcie jeszcze pokrywy zobaczy się co da się zrobić

Edytowane przez Signarus (wyświetl historię edycji)

Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież taka wymiana to nie problem graty kupisz za grosze na allego nie poddawaj się tak szybko ;)

Wiesz, sama pokrywa jest zrobiona tak, że belka w srodku jest zabudowana. Sam zbiornik ma trochę nietypowy kształt, dlatego zwykła pokrywa nie podejdzie. Musiałbym zmienić ją na belke bez pokrywy a otwartego baniaka (z różnych powodów) nie chce ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez korali to światła starczy

PS: daj zdjęcie jeszcze pokrywy zobaczy się co da się zrobić

Jutro fote ogarne, to wstawie - ale gwarantuje, że jest ona nie do przerobienia. Nie ma juz miejsca na dodatkową świetlówke. Do dego z boku pokrywy zamontowałem sobie osobne włączniki do każdej świetlówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma pokrywy nie do przerobienia ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma pokrywy nie do przerobienia ;-)

Sie zdziwicie jutro ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale może chociaż będzie dało się wymienić te T8 na T5 statecznik tych samych wymiarów rura cieńsza tylko nie wiem jak z długością ale jakby to powiedział mój teściu "niema rzeczy niemożliwych tylko niekiedy piwa brak"


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale może chociaż będzie dało się wymienić te T8 na T5 statecznik tych samych wymiarów rura cieńsza tylko nie wiem jak z długością ale jakby to powiedział mój teściu "niema rzeczy niemożliwych tylko niekiedy piwa brak"

Ale patrzysz pod kątem zwiększenia mocy (3x39W)?

Statecznik pewnia dałoby się obejść, choćby montując go na zewnątrz pokrywy.

A zastosowanie 3 odbłyśników?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wymienić te 3 sztuki T8 i wstawić T5 39W z odbłyśnikami a jak się popieści to i 4 się zmieści


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wymienić te 3 sztuki T8 i wstawić T5 39W z odbłyśnikami a jak się popieści to i 4 się zmieści

OK.

Zrobie fote i sie zobaczy.

Kurde, myślałem, że to co mam starczy na banke bez korali...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na bańkę bez korali by starczyło ale i tak pewnie je włożysz:P


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odbłyśniki tak ale T8 do śmieci. W słodkim przy tym oświetleniu i wysokości akwarium z roślinami też nie powalczysz. Słone lepsze a te 3x39w w T5 na miękkie wystarczy.


7764_7979.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na bańkę bez korali by starczyło ale i tak pewnie je włożysz:P

Bo korale są ładne, ale tu się obawiam, że i 3x39 by brakło, 4X39 to tak na styk :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Powinno wystarczyc, co do ulozenia to nie ma wlasciwie roznicy.

3.Tak.

4.Jesli dobierzesz odpowiednie to dwie sztuki wystarcza.

5.Uwazam ze zmiescisz jakas dodatkowa rybe. Jednak musisz pamietac ze 5 blazenkow to juz dosyc sporo, zastanow sie czy one nie wystarcza.

6.Nie mieszaj soli w akwa.Generelanie najlepiej zalac akwa solanka i ulozyc skale, jesli chcesz piasek to wtedy go tez wsypac.

Chce tylko dodac ze twoje pytania sugeruja ze slabo sie rozeznales w temacie.Poczytaj troche a sam sie zorientujesz co zrobic czego nie.


PhospHATE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bez korali ,tylko same ryby to światła w zupełności wystarczy. Piasku daj dużo mniej ,bo w nim gromadzi się syf i nie utrzymasz parametrów, skały też po co tyle? Ważny jest dobry odpieniacz, a filtr może być nawet kaskadowy zewnętrzny. Przy tak małej obsadzie ,na pewno wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.