Skocz do zawartości
derek2224

Ozonator

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc

Jestem tu nowy i szykuje osprzet do malego blazenkarium:)

mam maly problem ze sprzecznymi informacjami na temat sprzetu jaki mam zebrac abym mogl w koncu zaczac swa przygodw:)

mam akwarium "panorama" 168L, pompe powerhead 402 (1022lh), grzalke i duzo checi:)

nie wiem jaka filtracje mam zastosowac, czy ozonator jest potrzebny i czy oswietlenie w postaci 2 swietlowek wystarczy ( mam taka obudowe i nie wiem czy ja przerabiac)?

jesli moglby mnie ktos poprowadzic na poczatku jak i co mam robic aby bylo git bylbym bardzo wdzieczny:)

pozdrawiam


OD 27.04.06 AKWA JUŻ DZIAŁA:) 160L + 40L sump w trakcie zakładania : 360L + 100L sump:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest w tym dziale wiele wątków podobnych do tego. Poczytaj, wiele rzeczy Ci się "rozjaśni". Same błazenki nie potzrebują wiele światła, choć to co masz w obudowie to będzie za mało. Ozonator wibij sobie z głowy - przynajmniej na początku. Nieumiejętne użytkowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie prawda .ja polecam ozonator i uzywam go od pol roku,czy jestes "rebciu"uzytkownikiem tego urzadzenia ze go komus tak odrzadzasz? masz znim jakies zle doswiadczenia?roznica w jakosci wody jest ograomna ,moim zdaniem jesli komus sie cos radzi trzeba to porzec konkretami-zapraszam derek na gadu mozge ci opowiedziec o moim doswiadczeniu z ozonatorem jesli jestes zainteresowany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bibik

Kolega Darek jest na początku drogi z akwarium morskim i na tym etapie są ważniejsze rzeczy do ogarnięcia jak ozonator. Ozonator jest elementem wspomagającym filtrację. Powinien pracować pod kontrolą urządzenia mierzącego potencjał redox (ORP). Bezsensowne dozowanie ozonu w dużej ilości bez jakiejkolwiek kontroli jest szkodliwe. Myślę, że jest niewiele osób, które przygodę z morskim zbiornikiem zaczeli od dozowania ozonu i tak jak wcześnij napisałem kolega darek piwinien skupić się na innych elementach - na ozon zawsze przyjdzie czas.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli ma okazje kupic ozonizator za jedna trzecia ceny ti dlaczego ma tego nie zrobic?gdybym zaczyna zakladac akwa od nowa ozonator postawilbym na rowni z odpieniaczem ztwa skala i kalkmikserem-nadal nie odpowiedzales na moje ptytanie?jakie sa twoje doswaidczenia z ozoznatorem?domyslam sie ze jestes tzw polskim teoretykiem ktory zna sie i na medydynie i na samochodach/jesli sie myle to mnie popraw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bibik, nie zamierzam z tobą prowadzić niepotrzebnych dyskusji "czy mam ozonator czy nie mam". Nie o to chodzi. Z ciekawości pamiętając, że była kiedyś prowadzona na ten temat odnalazłem ten wątek:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=35154#35154

i wcale się nie zdziwiłem, że to o Ciebie chodziło.

Ja nie mam ozonatora i raczej nie będę miał. Nie przeszkadza mi to trzymać SPS, LPS i ryby w doskonałej kondycji.

Pozdrawiam


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam i tez mi to w niczym nie przeszkadza hehe.oki ta dyskusja nie ma sensu to tak jak wiekszosc polskich kierowcow twierdzi ze automatycznia skrzynia niegow jest do niczego chociaz nigdy nie prowadzili samochodu z taka skrzynia oki koncze dydkusje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek, te pieniądze, które miałbyś wydać na ozonator + komputer redox lepiej wydaj na lepszy odpieniacz, skałę, PH kontroler lub światło. Na ozonator przyjdzie jeszcze czas. Sam komputer kosztuje ok. 1000 zł.

Kolego Bibik nie każdy zaczyna przygodę z akwarystyką morską z 20 000 zł w kieszeni i moim zdaniem na początku najlepiej skupić się na najistotniejszych sprawach. Wydaje mi się, że popełniasz błąd stawiając ozonator na równi z odpieniaczem.

PS. Moja żona jeździ automatem, a ja nie :).

Pozdrawiam


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja kupilem redox za 300zl na e bayu w anglii a darek ma mozliwosc kupienia ozonatora za 30 euro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja zona tez jezdi automatem hehe i ja tez bym chcial bo mi sie spodobalo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi automat nie pasuje. Lubię ostro jeździć - sydrom ciężkiej nogi.

Jedni lubią to inni tamto :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jezdzil ktos z Was polautomatem tzn. automatem z mozliwoscia recznego zmieniania biegow? Mozna sie poczuc jak Groenholm albo Alonso :) Praktycznie dziala to jak reczna skrzynia tyle ze zadnego kijka do zmiany biegow tylko manetki przy kierownicy a zmiana biegow zachodzi w 1/10 sek. czyli zaden kierowca nie jest w stanie recznie zmienic szybciej niz polautomat. Nie bede pisal czym jechalem zeby nie wywolywac slinotoku ale zabawa jest 10000x wieksza niz najmocniejsze auto z "reczna".

No dobra, to bylo Porsche 911 Turbo :) Sasiad jest wysokim menagerem w Porsche i bierze sobie rozne wynalazki na weekend :) Mieszkajac w Stuttgart-Zuffenhausen ciezko NIE TRAFIC na sasiada inzyniera/menagera w Porsche :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bibik :

jesli ma okazje kupic ozonizator za jedna trzecia ceny ti dlaczego ma tego nie zrobic?

Interesujacy wniosek, ciekawe skad?

A jakby mial okazje kupic za 1/3 ceny krasnala z latarnia, tez ma kupic???

Darek 2224 zadaje pytania ktore jasno swiadcza o braku jakiejkolwiek elementarnej wiedzy akwarystycznej.

(skoro pyta, to bardzo dobrze - znaczy ze szuka wskazowek)

Ale ozonizator niewlasciwie uzyty jest bardzo niebezpiecznym narzedziem.

A polecanie tego narzedzia poczatkujacemu jest skrajnie nieodpowiedzialne.

Nie wiem czy wiesz @bibik czym jest ozon?

Ozon jest to trojwartosciowa postac jednego z najsilniejszych utleniaczy w przyrodzie - tlenu.

Postac nietrwala. Postacia trwala jest postac dwuwartosciowa O2.

Uwolniony pojedynczy atom tlenu jest niezwykle aktywny, i po oddzieleniu sie przylacza sie do pierwszej napotkanej czasteczki, ktora moze utlenic.

Innymi slowy, natychmiast spala taka czasteczke.

Ozon jest w stanie spalic doslownie wszystko na swojej drodze.

Niszczy gumowe przewody powietrzne, plastikowe obudowy. Oczywiscie tez niszczy bialka.

Nie wiem czy wiesz @bibik,

ale np. zelazo - wydawaloby sie calkowicie niepalny material, w atmosferze tlenu doskonale pali sie SAMOISTNIE - wystarczy podpalic, dalej zelazo juz samo sie pali.

Raczej nie trudno sobie wyobrazic, jaki bedzie skutek gdy ozon dostanie sie np. do skrzeli ryb.

Nie uzywam ozonizatora, bowiem mam wiedze i wyobraznie, jak moze sie zakonczyc uzywanie go bez redox-computera.

A co do skrzyni automatycznej, to jezdze 1,9 TDI z ASB (Automatyczna Skrzynia Biegow), i jestem b.zadowolony polaczenia dynamiki, ekonomiki i wygody takiego rozwiazania. A 110 KM w zupelnosci wystarcza do wygodnego poruszania sie po Miescie.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam!

dołączę się do dyskusji. zeszliście z tematu. ozon na początku napewno nie, ale kiedyś jak będą korale i większe akwarium to koniecznie. Efekt jest zadziwiający kto nie widział nie wie. stosuję go naśladując bardziej oświadczonych niemców od kilku lat. Trzeba to zobaczyć. Jest całkiem bezpieczny.


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja ona jezdi passatem 1,9 tdi 130 km tiptronic wlasnie z mozliwoscia recznego przekladania tzn ja tez jezdze ale zona czesciej hehe i to jest to.postep w skrzyniach jest niesamowity zadnego szarpania przy przelaczaniu,namowilem kolege na tiptronika i tez jet zadowolony,tesciowa tez,a zaczelo sie to od tego gdy przejechalem sie 15 letnim audi 80 automatem kolegi,pomyslalem ze jak taki stary samochod tak super zmienia biegi to co dopiero te nowoczesne i sie nie zawiodlem,jest tylko jedbo ale nie wolno takiego samochodu cholowac-ale zawsze mozna wziasc samochod na lawete doskonale

a propos zozonbu wiem co to jest ozon doskonale gdyz jestm lekarzem hehe [ a maty ozonowe?]

zwykly tlen tez jest w nadmiarze niebezpieczy

w razie awarii inkubatora lub bledu personelu potrafi poparzyc noworotkowi skore i uszkodzic rogowke, tak samo na sali operacyjnej

wszystko w nadmiarze szkodzi ,dlatego trzeba stosowac z rozsadkiem . ja u siebie widze niesamowita poprawe w kwa,zreszta moi zn ajomi z tego forum tez stosuja ozon,nie mowiac juz o zagranicy.

uwazam ze kupowanie lamp uv to wyzucenie pieniedzy w bloto[chyba ze do akwa slodkiego]lepiej stosowac ozonator

zona postawila mi ultimatum albo skasuje zapach ryb w miszkaniu alboakwa hehe fakt zaczelo smierdziec jak w slkepie rybnym-odkad mam ozon zapach zniknal.

Jesli sie cos stosuje wedlug zasad i z glowa nie powinno saszkodzic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witek :

ozon na początku napewno nie, ale kiedyś jak będą korale i większe akwarium to koniecznie.(...) Jest całkiem bezpieczny.

Odpisujemy na post jednej konkretnej osoby - calkiem POCZATKUJACEGO akwarysty i w tym przypadku odpowiedz jest tylko jedna - ZAPOMNIJ O OZONIE.

Nie ma co dywagowac, co bedzie za rok, dwa lub trzy.

Jak mu sie morskie predko nie znudzi, to szybko bedzie musial nabyc wiedze zeby to hobby dalej ciagnac. A wtedy sam bedzie mogl podjac decyzje czy stosowac ozon czy nie.

Kol.bibik udziela rad, a sam pol roku temu zadawal pytania

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=35154#35154

ktore swiadczyly o jego raczej mizernej wiedzy akwarystycznej.

Jezeli przez pol roku nawet nabyl doswiadczenie, to takie doradzanie poczatkujacemu jest co najmniej nie madre.

@bibik,

a o tym, jak Twoja zona jezdzi i czy ma doladowanie (z mozliwoscia recznego przekladania) to proponuje przeniesc sie do dzialu off-topic.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gosciu odczep sie o demnie i do mojej wiedzy akwearystycznej wyjatkowo upierdliwy jeste w kazdym temacie masz cos do powiedzenia nie zawsze madrego nie jestes moderatorem i mam nadzieje ze nie bedziesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bibik, po co te nerwy?

Czasami trzeba patrzeć na pewne tematy obiektywnie i z dystansem. Twoje 200 jednostek na kontrolerze redox oraz tak jak pisałeś zapach ryb świadczą o poważnych problemach z filtracją i tyle.

Kolega Darek nie ma pojęcia nawet o oświetleniu, więc powinien się skupić na innych rzeczach niż ozon. Inni koledzy też to potwierdzają.

PS. Czasami trzeba się przyznać do braku racji lub niedostatecznej wiedzy na jakiś temat.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rodzice mniu uczyli ze nie powinno sie obrazac nikogo bez potrzeby[,ale nic koncze swoje wypowidzi zegnam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mialem zamiaru nikogo obrazac.

Ale ...

@bibik, jezeli poczules sie urazony, to przepraszam

ze przypomnialem wszystkim na forum, co sam pisales pol roku wczesniej.

Naprawde nie mialem pojecia ze to dla Ciebie taki wstydliwy temat.

W kazdym razie jeszcze raz przepraszam.

P.S.

Prosze mnie poprawic jezeli jestem w bledzie, ale wydaje mi sie, ze wypowiedzi typu

bibik :

moja ona jezdi passatem 1,9 tdi 130 km tiptronic wlasnie z mozliwoscia recznego przekladania

bardziej nadaja sie do dzialu "off-topic" niz do "dla nowicjuszy".

Wiec nie bardzo wiem, czym poczules sie az tak urazony.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kol.bibik udziela rad, a sam pol roku temu zadawal pytania

ktore swiadczyly o jego raczej mizernej wiedzy akwarystycznej.

no takie nastawienia do mojej osoby raczej trudno nazwac pzytywnym ale zasunmy kurtyne milczenia jak to kiedys ktos powiedzial i naprawde koncze juz teamat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra ,czas ruszać dalej z dyskusją, a wiec pozbyłem się cyjano i tak myśle że podepne ozonator do odpieniacza co w moim przekonaniu zabezpieczy akwa przed powrotem cyjano (wale tak na chłopski rozum) mam choć po części racje ???


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ozonator sprawi, ze woda bedzie bardziej przezroczysta, dotleniona, odpieniacz wiecej wybierze i nie bedziesz musial juz nigdy stosowac wegla. Ale na cyano nie pomorze. Sorry.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani jak zwykle ! krótko,zwięzle i na temat a to się ceni ! Tak teraz myśle jaki wpływ może mieć ozon na moją walke z praktycznie zerowym Po4 ? dodam że No3 mam ok 15-20.

Ps a węgiel i tak musze stosować aby nie dopuścić przedostania się osonu do akwarium (chyba , tak czytałem).


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.