Skocz do zawartości
Payzano

Paski led

Rekomendowane odpowiedzi

Wspomnisz moje słowa za parę miesięcy.Chyba że robisz FO to jak najbardziej takie oświetlenie jest o.k.

Podaj z ciekawości potem koszty tej lampy a ja Ci wyjaśnię czemu się nie opłacało.Pozdr.

Niemający pojęcia dieter25 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wspomnisz moje słowa za parę miesięcy.Chyba że robisz FO to jak najbardziej takie oświetlenie jest o.k.

Podaj z ciekawości potem koszty tej lampy a ja Ci wyjaśnię czemu się nie opłacało.Pozdr.

Niemający pojęcia dieter25 :)

To wyjasnij teraz dlaczego sie nie opłaca i uratuj kolegi portfel albo przestań sie wymadrzac.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CNCRob sprawdz lepiej rewizje :) a nie jak zwykle wcinaj się w moje posty

Payzano:

Wydasz na to ok 120zł po czym paski przestaną ci świecić po 4-5 miesiącach zaczną pękać i odklejać się etc.

moduł 34 W kosztuje 200zł plus zasilacz 46zł i masz eleganckie selekcjonowane cree i wierz mi że te 30W daję więcej lm jak 3 metry tych pasków .Po drugie wiesz biały ciepły i biały zimny to ogólne określenie a nam trzeba dokładnej specyfikacji :)

Edytowane przez dieter25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
CNCRob sprawdz lepiej rewizje :) a nie jak zwykle wcinaj się w moje posty

Payzano:

Wydasz na to ok 120zł po czym paski przestaną ci świecić po 4-5 miesiącach zaczną pękać i odklejać się etc.

moduł 34 W kosztuje 200zł plus zasilacz 46zł i masz eleganckie selekcjonowane cree i wierz mi że te 30W daję więcej lm jak 3 metry tych pasków .Po drugie wiesz biały ciepły i biały zimny to ogólne określenie a nam trzeba dokładnej specyfikacji :)

I widzisz, od razu lepiej. A o moja rewizję sie nie martw :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dioda cree biała 130-140 lm 11x3w = 1540 lm, 3m paska biały (8000k) 2400 lm, 3m paska niebieski (450-465nm) 1950 lm. Uważasz że 34w led wystarczy na 112l chociażby tylko miękkich i lps? W słodkim jakoś mi paski nie pękały bez żadnego zabezpieczenia (przy zmianie pokrywy i obsady po 2 latach zdemontowałem), zdaję sobie sprawę że odparowana sól będzie się osadzać na paskach dlatego mimo że są w żelu daje zabezpieczenie ze szkła lub pleksi jeszcze się zastanawiam (szkło łatwiejsze do czyszczenia). Łączny koszt materiałów - paski białe i niebieskie po 5m każdego 170 zł i 40 zł na ściemniacze, na 100% powinny dawać około 7k lumenów, jedyne czego się obawiam to to że białe światło ma trochę za niską temperaturę, niebieskie widmo jest identyczne z royal blue.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś tu chyba trochę pokręciłeś z tymi lumenami opisz to konkretniej bo nie kumam

jeśli dobrze czytam to chodzi o 33w mocy w cree to daje minimum 4290lumenów a nie 1540

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 m biały daje 800 lm, niebieski 650 lm - co tu trudnego wystarczy przemnożyć. Dieter25 dał porównał do 3m więc mu przeliczyłem ile daje 3m paska a ile da 11x3w diod cree, ja będę montował 5m biały i 5m niebieski czyli 5x800+5x650=7250lm, teraz jest prościej czy znowu coś pokręciłem? 33w cree to 11 diod , skoro 1 daje 140 lm to jakim cudem wychodzi ci 4290????

Edytowane przez Payzano (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dioda cree xp-g 136lm przy 350mA a mamy je ustawione na 1,2A więc ok 300-350 lm .Uważam że 34W w cree da więcej energi koralowcom jak 10metrów taśmy led niebieskiej po drugie widziałem akwa oswietlone tasmami led i lipa bo bardzo znikomo przenika z nich światło.

Ale nie będe już się wymądrzał jak to określił kolega CNCRob i próbuj,moja prośba zdawaj fotorelację za pół roku zobaczymy kto miał rację

Edytowane przez dieter25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to ile daje 11x3w diody cree według ciebie?

i widze ze dalej nie łapiesz ile ma lumenów jedna dioda cree 3w

czekam na twoje błyśnięcie kolego Payzano

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 m biały daje 800 lm, niebieski 650 lm - co tu trudnego wystarczy przemnożyć. Dieter25 dał porównał do 3m więc mu przeliczyłem ile daje 3m paska a ile da 11x3w diod cree, ja będę montował 5m biały i 5m niebieski czyli 5x800+5x650=7250lm, teraz jest prościej czy znowu coś pokręciłem? 33w cree to 11 diod , skoro 1 daje 140 lm to jakim cudem wychodzi ci 4290????

a takim cudem że kolego 1 dioda 3 watowa daje około 130l umenów z 1 wata a nie z 3 watów czyli 1 dioda cree daje około 390 lumetów razy 11 sztuk to ile jest?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czym mam błysnąć? Ja po prostu wybrałem takie rozwiązanie i chciałem się tym podzielić ale widzę tu wszyscy tu są pro i tylko czekają na okazję aby wsadzić szpile, za jakiś czas jeśli moje rozwiązanie nie zda egzaminu chętnie przyznam wam racje i zrobię panel z diodami cree, ale skoro do tej pory nikt nie próbował to skąd możecie wiedzieć co z tego wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czym mam błysnąć? Ja po prostu wybrałem takie rozwiązanie i chciałem się tym podzielić ale widzę tu wszyscy tu są pro i tylko czekają na okazję aby wsadzić szpile, za jakiś czas jeśli moje rozwiązanie nie zda egzaminu chętnie przyznam wam racje i zrobię panel z diodami cree, ale skoro do tej pory nikt nie próbował to skąd możecie wiedzieć co z tego wyjdzie.

post wyżej napisałem ci ile daje lumenów 1 dioda cree


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a takim cudem że kolego 1 dioda 3 watowa daje około 130l umenów z 1 wata a nie z 3 watów czyli 1 dioda cree daje około 390 lumetów razy 11 sztuk to ile jest?

Taka jest specyfikacja przy 0,350 A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka jest specyfikacja przy 0,350 A.

z jednego wata

może nie do końca z jednego wata ale taka dioda jest zasilana minimum 1000 ma czyli to 130 lumenów razy 3

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie z 3w przy 350ma.

tak z 3w bo zle ci to napisałem a domrze myslałem

dioda ma maksymalnie 1500mA czyli zasilajac ja pradem około 1000mA to mnożysz razy 3

jak przeczytasz ten temat to tu jest wszysto opisane co i jak

http://nano-reef.pl/...trukcja-budowy/

coś już chyba sam pokręciłem ale 1 dioda biała cree 3w daje około 400 lumenów

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Payzano ale nikt cree nie ustawia na 350mA :) tylko na 1.1-1,3A a to daje ok 350lm przy diodzie xp-g.Tu nie chodzi że Ci szpile wbijamy tylko próbujemy odciągnąc od utraty kasy :)

To że nikt nie próbował to pomyłka bo i też nikt nie próbował żarówką wolframową oświetlać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wcześniej pisałem jeśli nie wyjdzie będę przepraszał, bił się w piersi i krzyczał mea culpa ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem takie oświetlenie, właśnie na paskach led: 5m 600ledów i coś ok 50watt. Było dobre, chciałem zrobić całe oświetlenie z tego, ale po 2 miesiącach ( tak jak ktoś już powiedział) zaczeły się przepalać. Teraz szkoda mi kasy na to, bo zamiast 200zł za paski to mozna kupić halogeny led np.: 2x20watt o temperaturze 6500k i nie będą sie przepalać. Jest jeszcze problem z cięciem ich, bo trzeba każdy połączyć ze sobą i miałem takie złączki, które były bardzo delikatne i przy zakładaniu pękały.


 [url="http://www.myreefstats.com"][img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj widzę że ciekawa rozmowa się nawiązała no to chłopaki w świetle waszych górnolotnych przepychanek dorzuce Wam do rozmowy jedną bardzo podstawową informację czyli czym są lumeny o które się tak przepychacie :evil:

Lumen czyli wielkość strumienia świetlnego jest miarą opartą o wrażenia świetlne jakie odbiera ludzkie oko dla którego największa czułość jest dla 550nm i dla tej wartości współczynnik wynosi 1. Dla 400nm (blisko tego czego porzebują korale) współczynnik ten dąży do 0 co niezależnie od strumienia energii (potrzebnej koralom) światło staje się dla człowieka niewidzialne a lumenty spadają. Stąd przykładowo akwa oświetlone 100W świetlówkami "ciepłymi" będzie dla nas w odbiorze świeciło jak ta lala a 100W w aktynice będzie ciemne ale te nasze wrażenia mają się nijak do energii jaką otrzymają korale :whistle:

Stąd lumen jest marną miarą jakości oświetlenia akwarium, za to świetną np w reklamie dla której chyba większość naszych kochanych CREE jest produkowana gdzie największe wrażenia wizualne przy jak najmniejszym koszcie (energi elektrycznej) sa najważniejsze.

PS:

Tak z ciekawości czy ktoś ma jakieś doniesienia jak podkręcanie CREE z dajmy na to 350mA prądu znamionowego (dla którego jest podana specyfikacja i długość fali emitowanej) na dopuszczalny prąd max np 1000mA przenosi się na jej skuteczność i jak zmienia parametry fali?

Bo wychodzimy z założenia że naprzykład taka Royal blue 450-465 nm jak damy większy prąd świeci jaśniej a tak naprawdę danie większego prądu może powodować niekontrolowane przesunięcie widma np w stronę lepiej wykrywalną dla oka (widzimy że jest jaśniej) a większość prądu idzie w ciepło i danie 3 razy większego prądu nie dosyć że powoduje grzanie siędiody (spadek jej skuteczności http://www.ledrite.c...mance_data.html ) to jeszcze jakieś zaburzenie widma. I wtedy dając 3x większy prąd daje tylko np 1 - 2 razy więcej energii dostarczanej koralom.

Oj chyba poleciałem po bandzie ale tak na serio jak ktoś coś wie na ten temat to niech da linka.

Edytowane przez Aleksander (wyświetl historię edycji)

731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

było bardzo dużo na ten temat co napisałeś ale jakbyś poczytał dużo tematów to sprawa była wyjaśniana wielokrotnie i nikt nie robi lampy na 350mA nawet producenci


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sylwek to że producenci stosują większe prądy to jest jasne. To że prawie wszyscy z nas porównują lampy po tym ile mają W i wszystko sprowadza do się do przelicznika W/l to też wiem mimo że ten współczynnik ma się tak samo do dostarczania energii koralom jak wspomniane wcześniej lumen/W. W tym świetle każdy racjonalny producent będzie generował największą ilość wat przy najmniejszym koszcie a jak wiemy koszt produkcji diody jest duży.

Uwierz mi że dużo czytam w tym temacie ale na żadne obiektywne badania na to co się dzieje z emisją światła zależnie od prądu nie natrafiłem i stąd moje zapytanie do forumowiczów. Będę wdzięczny jeśli podasz jakiegoś linka jeśli tego "było dużo" a sprawa była "wyjaśniana wielokrotnie", ja takiej odpowiedzi nie znalazłem :whistle:


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po waszych opiniach jestem zaskoczony oświetleniem z pasków, dzisiaj skończyłem taki trochę prowizoryczny montaż bo chciałem sprawdzić jak będzie wyglądało akwa przy takim oświetleniu, jedyne czego żałuje to zakup 50%/50% białe/niebieskie przy białych na 30% i niebieskich na 100% chyba najlepiej wyglądają korale, teraz tylko kwestia przyrostów. Chcąc przetestować oświetlenie zakupiłem parę montipor, zobaczę po przyrostach czy oświetlenie jest ok czy do kosza :). Jak trochę ogarnę akwa wstawię fotę kontrolną i zobaczymy jak w czasie będzie się to rozwijało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maxico ale jaki problem jest z cięciem pasków? Jakie złączki??? Tniesz na wymiary lutujesz i tyle aż taka filozofia??? Jak ty łączyłeś jakimiś badziewnymi złączkami które pan w sklepie polecił a nie masz pojęcia ani trochę o elektryce to się palą, ja nie mam pojęcia ale to co opisujesz podchodzi pod jakieś sf :), bez urazy ;P. I o jakie halogeny ci chodzi te zamienniki zwykłych halogenów na płytkę led? Przecież to się nie nadaję do oświetlenia jakiegokolwiek akwa, myślę że w słodkim z roślinami o minimalnych wymaganiach nie zdało by egzaminu. Może do akwa z welonką by się nadało.

Edytowane przez Payzano (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.