Skocz do zawartości
Payzano

Paski led

Rekomendowane odpowiedzi

Ja miałem zrobione oświetlenie algaescrubber z pasków led 3050 pociętych na paski po 25 cm. Łącznie było 2 metry bierzące ledów. Po około 2 miesiącach zaczęły gasnąć pojedyńcze diody, po 4 paski wyrzuciłem bo świeciło niecałe 30 %. Teraz mam świetlówkę kompaktową 18 wat i jest dużo lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem zrobione oświetlenie algaescrubber z pasków led 3050 pociętych na paski po 25 cm. Łącznie było 2 metry bierzące ledów. Po około 2 miesiącach zaczęły gasnąć pojedyńcze diody, po 4 paski wyrzuciłem bo świeciło niecałe 30 %. Teraz mam świetlówkę kompaktową 18 wat i jest dużo lepiej.

O trochę innych paskach jest temat, a 2 sprawa to oświetlać 192l przy pomocy 18w świetlówek kompaktowych to trochę pomyłka. Kolega nie w temacie trochę z oświetleniem.

Edytowane przez Payzano (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak sobie czytam te dyskusję... i powiem tak - z gówna bicza nie ukręcisz...

paski led z castoramy nadają się do podświetlenia ściany, progu lub obrazka a nie do akwarium morskiego... i tyle...

to jest kolejna dyskusja typu dlaczego muszę mieć filtr osmozy, czy można lać wodę z kranu, mam złoty sposób na aiptasie itp...nie mogę zrozumieć jednej rzeczy, skoro kilka osób pisze że się nie nadaje to autor tematu z uporem maniaka będzie twierdził, że jak najbardziej jemu właśnie się uda, co za 3 miesiące zaowocuje postami w dziale szpital lub plagi "dlaczego umierają zwierzęta w moim akwarium ?" oczywiście w opisie "oświetlenie led". do tak małego akwarium można kupić kompaktowe świetlówki (11W) po niecałe 50 pln za szt. z kabelkiem, wyłącznikiem mocowaniem, w kolorze białym 10K i niebieskim aktynicznym... do tego dać ze 3 niebieskie diody na noc i to wszystko co ci jest potrzebne do utrzymania przy życiu prostych korali i zwierząt... \

nie wiem również dlaczego ludzie nie rozumieją że to jest drogie hobby, i tak będzie większy rachunek za prąd, będzie trzeba kupić sól która jest droga (mimo że w sklepie kilo kosztuje 50 gr), trzeba będzie kupić bufor za 80pln mimo że sodka kosztuje 50 gr, trzeba będzie kupić testy do wody które też nie należą do najtańszych, trzeba będzie kupić suplementy do wody za grubą kasę pomimo że może się wydawać że vibowit zastąpi je wszystkie a da nawet więcej... tak po prostu jest z akwarium morskim... też próbowałem kilka lat temu w 30litrowym aquelu odkryć koło od nowa... i co, już dawno było odkryte (przynajmniej na tym poziomie).

a teraz stosując wszystkie znane mi metody, dobre preparaty - przyrosty korali po 0,5 cm na miesiąc, no3 poniżej 2 po4 0,04...

więc po co kombinować... ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Payzano widzisz darek34 nie oświetla akwarium tylko AS a to jest różnica więc czyt.ze zrozumieniem.

Cepelia niektórzy uczą się na błędach innych a inni muszą się sami przekonać że racji nie mieli ja kolegę chciałem przekonać że wydaje bezsensu 200 zł no ale...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

staram się odpuścić takie dyskusje bo nie prowadzą do niczego... tylko powodują że jakiś narwaniec po przeczytaniu 2 stron postów (bo czytanie boli co zauważyłem ostatnio..) chwyta pomysł i znowu bije pianę...

trzeba wyraźnie powiedzieć - na start kompletnie nowego około 100l akwarium morskiego (wybierając najtańsze produkty) trzeba mieć minimum 4000 zł... w innym przypadku to jest męczarnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie są paski z castoramy, i jak na razie wszystko na tym rośnie. A pewnie nie każdy ma tyle kasy co ty pewnie skoro twierdzisz ze na start 100l akwa trzeba 4k złotych, gdzie się zaopatrujesz w sprzęt z Londynu sprowadzasz? Ja na razie bez problemów prowadze akwa bez komputera i dolewek za 300zł, moja dolewka kosztowała mnie 30 zł i działa tak samo dobrze wystarczy troche pomyśleć, sram kasą to pojadę tych gorszych, co mają nie firmowy sprzęt, zastanów sie trochę nad podejściem do ludzi bo ja po tych 2 twoich postach mam wyrobione zdanie o tobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można trzymać nemo w słoiku - koszt minimalny, to cena rybki - woda i słoik gratis, od sprzedawcy. Można trzymać w/w nemo w kostce z full wypasem za kilkaset tysięcy - a kto bogatemu zabroni diamentami dno wysypać ?

A poważnie mówiąc, w 4000 zł zmieściłem się ze startem i uruchomieniem baniaka w mojej obecnej formie - kostka 60x60x60 - full opti, nie guardian czy białe, szafka z drewna, nie płyty, oświetlenie na t5, sterownik, sump, odpieniacz, filtry i życie. Poza odpieniaczem, wszystko nowe..

Można ? Można.

Co do pasków, przewagą ich nad typową lampa led jest doświetlenie całej powierzchni, i tak bym je montował, na całej pokrywie. Plus szkło do odseparowania ich od wody i wentylator żeby się nie zagotowały - koniecznie. Paski mieszane (białe, niebieskie, UV, czerwone, trochę żółtych czy ciepłych), każdy kolor odrębnie sterowany. I mamy lampę która w niskim akwarium (40 cm od diody do dna) pobije większość samoróbek led. Pod warunkiem że używamy ją w zbiorniku, gdzie najbardziej ambitnym koralem będzie monti.

Pomijam tutaj koszty i żywotność, bo to największe problemy tej konstrukcji, a zdanie opieram na własnych doświadczeniach.

ps. Cepelia, a propos odkrywania koła na nowo... Z morskim startowałem w baniaku 30x30x30, filtrze tetratec ex 700, grzałce aquaela i dwoma kompaktami w/w firmy. 1 dnia wsypałem żywy piasek i skałę, zalałem solanką (kent), zrobioną 15 minut przed zalaniem. Po 3 dniach wsadziłem xenię, po dalszych 3 kilka zoantusów, i parę innych miękasów. Plus dwie główki eufilii. Po dalszych trzech dniach wpuściłem ślimaki (dwa) i kraba. Następnego dnia przyniosłem dwie czyszczące i dwie tańczące. Po tygodniu wpuściłem parkę nemo, garbika, dwie piżamy i babkę. Całę to życie zostało przełożone do obecnej kostki 60x60x60 rok później. Plag nie zanotowano. Ale, woda była z RO i bakterie lane systematycznie.

Policz ile "prawd objawionych" złamałem. A teraz zobacz ile osób zakłada akwaria "punkt po punkcie" i kończy z plagą lub życiem na taczce...

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://img29.imageshack.us/img29/6416/dbpp.jpg

Dale coś takiego może być? Szybka 4 miała być pleksa ale pewnie był by problem przy czyszczeniu , panel jest ok 5cm nad lustrem wody żeby jak najmniejsze straty były, podzielone na 2 kanały były i niebieski, ściemniacze mają skok co 10% tak że bez problemu można ustawić barwę.

Edytowane przez Payzano (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo payzano :-) ! Dobrze że nie zaprzestałeś swojego projektu . Bo po tylu negatywnych wypowiedziach nie jeden dał by już sobie spokój .. Życzę powodzenia . I nie dawaj się tym co nie którym wszystko wiedzącym ;-) .

pisane z tel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ledy 170, ściemniacze 40, szyba 15, resztę miałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

e - to spoko

Pokaż jeszcze akwarium jak to wygląda

Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo, OK. Choć jak udało by się dołożyć jeszcze ze 4 paski czerwone, 4 uv - zobacz w tej firmie - mają i silikonowane http://allegro.pl/tl09-tasma-listwa-300-led-smd-fioletowa-uv-5cm-i3376559828.html Tylko musiał byś dać sterownik na czerwone, bo będzie zafarb inaczej.

Wtedy też będziesz miał większą szerokość lampy i efekt zauważysz na pewno. A i korale dostaną lepsze spektrum. Efekt będzie wart tego.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz pokazać samą lampę? Ile tego jest i jak się to wszystko rozkłada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Możesz pokazać samą lampę? Ile tego jest i jak się to wszystko rozkłada?

Post 59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Post 59

Faktycznie nie wyraziłem się jasno przepraszam - może to ze względu na godzinę ;)

Jeśli to możliwe chciałbym zobaczyć jak ta lampa wygląda w całości jak rozłożone są kolory, jak zabezpieczone diody i złącza, miejsca lutowania, jakaś wentylacja czy coś po prostu ciekaw jestem szczegółów :)

Mieliśmy już kilka podobnych projektów na forum które niestety poległy ze względy na słabą żywotność tych pasków w morskich warunkach, ale może tu autor znalazł jakiś złoty środek i tego problemu nie będzie - czego mu oczywiście życzę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolory są na zmianę biały/niebieski, lutowanie zabezpieczone taśmą izolacyjną (niebieskie na zdjęciu). Na dłuższych bokach dałem taśmę aluminiową żeby można było w każdej chwili dostać się do środka rozprowadzona kawałkiem pleksi wygląda jak ceówka. Same paski naklejone są na zwykły panel podłogowy (klasa AC3 :) ) dociśnięte na ścisk szybą 4mm, tak że całość jest w miarę szczelna i powietrze nie ma dostępu do pasków. Też zastanawiałem się jak odprowadzać ciepło bo całość trochę się nagrzewa ale rozwiązanie znalazło się samo przez to że paski ściśle przylegają do szyby to właśnie szyba działa jak radiator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamietam z fizyki to szkło zdecydowanie nie jest przewodnikiem ciepła więc raczej Ci go nie odprowadzi ;)

No i stary AC3??? Czemu taka słaba ścieralność będzie Ci się rysował :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za wkład pracy i wykonanie słowa uznania. Niestety nie jestem przekonany że to będzie długo i ładnie świeciło, ale obym się mylił :thumbup:


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przewodnictwo cieplne szkła zależy od jego składu, widocznie wystarcza jak na razie, mam stary pasek led niebieski taki sam 5050, ma 3 miechy był bezpośrednio nad akwa bez zabezpieczeń i jest w 100% sprawny, jutro kminię z niego mini lampkę do refugium. Jakie glonki najlepsze? Spagetti? I czy warto robić przy tak małej obsadzie?

Edytowane przez Payzano (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przewodnictwo cieplne szkła zależy od jego składu, widocznie wystarcza jak na razie, mam stary pasek led niebieski taki sam 5050, ma 3 miechy był bezpośrednio nad akwa bez zabezpieczeń i jest w 100% sprawny, jutro kminię z niego mini lampkę do refugium. Jakie glonki najlepsze? Spagetti? I czy warto robić przy tak małej obsadzie?

Niebieskie światło do refugium to pomyłka. Najlepiej ciepły biały. A jeśli chodzi o szkło to oczywiście masz rację ale niestety tylko w bardzo małym procencie ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.