Skocz do zawartości
Rebciu

Ozon

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym prosić użytkowników ozonu o wypowiedzi na jego temat. Chodzi o wady, zalety stosowania oraz sposób instalacji.

Z tego co do tej pory doczytałem ozon potrafi być niebezpieczny i nieumiejętne dozowanie może okazać się katastrofą. Powinno się go stosować pod kontrolą komputera potencjału redox,a wodę po wyjściu z odpieniacza należy przefiltrować przez węgiel aktywny. Wszystkie połączenia powinny być dostosowane do pracy z ozonem, czyli węże teflonowe itp. Dodatkowo powietrze docierające do ozonatora powinno przejść przez środek osuszający.

Jak koledzy sobię radzą z tymi połączeniami? Z tego co wiem to raczej u nas nie dostanie się węży, i specjalnego zaworka zwrotnego.

Czy stosujecie filtrację powietrza na wyjściu z odpieniacza?

Pozdrawiam


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam!

jak będziesz miał reaktor ,mixer odpieniacz i chcesz mieć piękną przezroczyst wodę dla wielu korali i ryb to kup wtedy ozonator. Jest bezpieczny, Niemcy używają do akwariów ekspozycyjnych.Ozon jest bezpieczny wbrew temu co niektórzy wypisują. ryby są zdrowe a woda nie da się opisać, brak zapachu i brudu. stosuję na "okrągło" od 2 lat. 50-100 mg.


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witek, ale opisz jak masz to zamontowane.

Pozdrawiam


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poprostu zielonym wężykiem akwarystycznym z ozonatora do odpieniacza na wejście powietrza i już.

inne wężyki mogą się rozpadać.Raz na kilka miesięcy trzeba sprawdzać czy wężyk jest cały i tyle. Ja mam kontroler redox ale mój kolega Bibik używa razem ze mną tak samo długo bez kontrolera tylko mierzy raz na kilka tygodni a ustawione ma na 60-80mg , ja na 100mg.


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś w książkach było opisane, że woda wypływająca z odpieniacza i samo powietrze z ozonem muszą być przepuszczone przez węgiel po to by pozbyć sie resztek ozonu. Czy też tak macie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam artykuł na reefkeeping, w tym miesiącu pierwsza część nt ozonu. Kiedyś trzymałem się wersji książkowej że ozon w dobrze prowadzonym akwarium nic nie daje, ale coraz bardziej zaczynam się przekonywać że to była wiedza z połowy lat 90. Teraz szukam dobrego i taniego ozonatora, może ma ktoś na zbyciu?


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@błażej

UV sterylizuje przepływającą wodę - bardziej nadaje się do zabijania mikroorganizamów i patogenów. Ozon powoduje utlenianie związków organicznych w wodzie, ma wpływ na odpienianie, rozkład złozonych związków chemicznych, toksyn i barwników które zażółcają wodę.

To zalezy o czego chcesz stosować daną metodę, z tym że na zbiornik 500l potrzebujesz ok 30W UV lub 50mg ozonu (w teorii)


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.