Skocz do zawartości
janusz-pśl

zastosowanie stali nierdzewnej

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli chodzi o zastosowanie metali w akwarium to polecam stopy tytanu. Są one odporne na korozję w wodzie morskiej zarówno stojącej jak i poruszającej się, a także w warunkach "obrastania", "porostami" lub koralowcami. Stopy tytanu nie są dużo droższe od stali kwasoodpornych. Mają one 2 razy mniejszą gęstość od stali w dodatku mają bardzo dobre właściwości mechaniczne. Za tą samą objętość stopu tytanu zapłacimy niewiele więcej niż za "dobrą" stal kwasoodporną. Sam trzymam w akwarium kilka próbek stopu tytanu "grade 2" azotowanego jarzeniowo. Jedna z nich już prawie zarosła glonami wapiennymi. Na innych staram się "wyhodować" montipory.

Jestem dość krótko na tym forum jak też krótko zajmuję się akwarystyką morską ale skoro już podjąłem się wyzwania uruchomienia takiego zbiornika w domu szukam prostych odpowiedzi na nurtujące mnie pytania a nie wykładów z metaloznawstwa.

Wątpię też że prosty szaraczek znajdzie drut tytanowy do mocowania korali miękkich w przystępnej cenie.... zdaje się że temat właśnie dotyczył mocowania takowych na coś innego niż wykałaczki.

Jestem też starym, niedouczonym ignorantem, co nie oznacza że nie ogarniam podstawowych pojęć z zakresu chemii czy fizyki ale jak większość na tym forum szukam prostej odpowiedzi na proste pytanie bez odsyłania do biblioteki narodowej ponieważ w takim wypadku to forum nie miałoby prawa bytu. Naczytałem się też o absorberach, absorbentach i adsorberach.... i mam to gdzieś jak się to ma prawidłowo nazywać ale przez takie wypowiedzi postanowiłem używać zwrotu pochłaniacz.

Wracając do tematu mocowania w akwarium szczepek czy innych elementów ja używam czasem drutu protetycznego (nie wnikając z jego strukturę chemiczną) nawet odcięta część nie koroduje... mam zamontowaną część od początku założenia zbiornika i nic się złego nie dzieje.

Edytowane przez Flasher (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nanokaczor czy Ty w ogóle kiedykolwiek miałeś styczność z tytanem? Czym go obrabiasz lub tniesz w warunkach domowych? Bo akurat z tym materiałem mam spora styczność i uwazam, ze poza madrzeniem sie książkowym to nie masz bladego pojecia o realnym życiu.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaaa, a "w tramwaju byla recesja" ........... :spam:

Spokojnie mozna uzywac igle do iniekcji. Materialoznawca Wam to mowi ;)


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszym moim pomysłem na zastosowanie stali to wykorzystanie bardzo cienkich drutów (0,2 - 0,5 mm) do mocowania korali do skały lub grubszych do mocowania kawałków skały do siebie. Dzisiaj przeglądając allegro znalazłem wężownice z rurek 8mm (stal 304), które według mnie nadawały by się idealnie do zrobienia chłodziarki do wody składającej się z wężownicy, wiatraków i malutkiej pompki obiegowej. wężownica ma 5 cm średnicy. Chciałbym wężownice połączyć szeregowo ale tak by znajdowały się obok siebie co dało by szerokość ok 10cm. Do tego 4 wiatraki o średnicy 12 cm przedmuchujące i chłodzące wężownice i malutka pompka np 200 - 500 l/h wymuszająca obieg przez układ chłodzenia. W ten sposób można byłoby uzyskać dość wydajne chłodzenie wody używając bardzo mało energii - do 15w. Problem jedynie jest w tym czy materiał z jakiego jest wężownica nada się do kontaktu z wodą morską?

link do wężownicy - http://allegro.pl/spirala-pojedyncza-51mm-skraplacz-wezownica-i3285984142.html

wiatraki - http://allegro.pl/aab-cooling-fan-12-wentylator-komputerowy-wiatrak-i3298425422.html

pompa - http://erybka.pl/product-pol-3959-Hydor-Pico-400.html

lub http://erybka.pl/product-pol-6216-Tunze-Silence-1073-008.html

Koszt całej chłodziarki mógłby zamknąć się do 200 pln. Co wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie szafujecie pojęciami bibliotekami literaturą ....a ja mam pytanie jak LAIK odróżni jedną od drugiej bez spacyfikacji na papierze lub spektromertu np leży mu igła z jakiej jest stali wykonana ??? A z tym co się świeci to bym uważał bo może być to coś pokryte np chromem - niklem a w środku będzie miedz !!!!

3-4 lata temu była głośna sprawa gdzie w kręgi ludziom powszczepiali stal która zaczeła korodować - a dokumentacja była ok !!!

Ale ogólnie wszystko co jest powiazane ze strzykawkami medycznymi powinno być ok !


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym też podzielić się swoim doświadczeniem w zakresie stosowania stali chromo-niklowej w urządzeniach np. do produkcji wody pitnej. Polskie normy dokładnie określają jakie materiały mogą być wykorzystywane przy produkcji żywności. W przypadku uzdatniania wody pitnej stosuje się wiele różnych substancji chemicznych m. in. chlor, ozon, tlen, siarczan glinu, polichlorek glinu, sodę kaustyczną. Wszystkie te substancję są przynajmniej trochę żrące a niektóre jak np. chlor bardzo żrące. W przypadku stosowania urządzeń czy armatury mającej kontakt z zarówno czystymi jak i rozcieńczonymi substancjami stosuje się stal chromo - niklową. Stal ta nie powinna emitować żadnych substancji do wody mimo kontaktu z innymi bardzo agresywnymi substancjami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Co rozumiesz przez inne bardzo agresywne substancje? W wodzie wodociągowej nie ma żadnych agresywnych substancji a stężenia chloru i ozonu stosowanego do odkażania wody są bardzo niskie. Stężenia chlorków i siarczanów w wodzie morskiej są za to bardzo duże. Chlor to jeden jeden z głównych "składników" wody morskiej.

Polskie normy odnoszące się do zastosowania stali odpornych na korozję służących do budowy urządzeń do uzdatniania wody pitnej mają się nijak do zastosowania tych stali w wodzie morskiej.

Korozja to bardzo dziwne zjawisko. Wszystko zależy od środowiska, warunków pracy, materiału [skład chemiczny, struktura], czasu... Przykładowo zwykła stal węglowa nie będzie korodowała w stężonym kwasie HNO3 ale jeżeli ten kwas rozcieńczymy to utleni się błyskawicznie. Podobnie jest z korozją materiałów na orbicie. Wydawało by się że w kosmosie jest próżnia i zjawiska korozji tam nie ma. Jest jednak inaczej. Materiały korodują na orbicie ziemskiej znacznie szybciej niż na ziemi...

Oczywiście wszystko zależy od ilości zastosowanego materiału. Jeżeli będzie to szpilka lub nawet 10 szpilek to nie zaobserwujemy żadnych zmian. Ale jeśli ktoś wsadzi do akwarium blachę 50 x 50 cm to trudno przewidzieć co się stanie. Ze swojego doświadczenia wiem że jedna 5 groszowa moneta w akwarium zabija wszystkie korale. Sprawdziłem to na własnej skórze. Dodam że na monecie nie było widać żadnych śladów korozji a to oznacza że bardzo niewiele miedzi dostało się do akwarium. Nie wiem jaki jest wpływ chromu i niklu na akwarium ale wiem że lepiej nie ryzykować.

Z zakupem tytanu w postaci blach rur, drutów nie ma większego problemu.

Implanty ze stali to "nieporozumienie". Tak samo jak polimerowe "sztuczne serce" i polietylenowe "sztuczne stawy"...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w wodzie wodociągowej jest jedynie niewielka ilość chloru (do 0,2 mg/l )- także rury nie muszą być ze stali chromo - niklowej. Za to w procesie uzdatniania wody często rurami z chromo - niklu przepompowywany jest np czysty chlor lub inne żrące substancje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.