Skocz do zawartości
Przemek78

Akwa 60 l- filtr + odpieniacz + przelew (likwidacja zawiesiny)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ponieważ właśnie wystartowałem z akwarium 60 l przyszło mi rozwiązać problem, którego zresztą od początku się spodziewałem. Mianowicie mówię o "filmie" na powierzchni wody... Jeśli chodzi o mój setup w zakresie filtracji to przewidywałem jedynie kaskadę FZN-3. Zastanawiałem się jak się pozbyć tej zawiesiny, wiem... są tzw. skimery w niektórych kaskadach, jednak nie podobają mi się te rurki wewnątrz akwarium.

Wymyśliłem więc pewne "ustrojstwo", które w założeniu ma załatwić sprawę filmu, dodatkowej filtracji czy absorbentów oraz daje ewentualną możliwość montażu odpieniacza poza zbiornikiem.

Poniżej wklejam rysunki poglądowe, ciekaw jestem waszych opinii i uwag.

Rysunek 1- widok od przodu:

- wlot wody poprzez grzebień i dalej pudełko przelewowe, zastanawiam się tutaj również nad zamontowaniem zwykłego węża lub "fajek" szklanych, które również będą działać na zasadzie naczyń połączonych z wymuszonym pompą obiegiem (ale o tym za chwilę)

Aha- wymiary całości są tak dobrane aby całość stała za akwarium na szafce (akwa ma wymiary 60x30x35)

- z tej strony widoczny jest również wylot wody, taki jak w kaskadach

kaskada + odp- widok od przodu.pdf

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej mamy rysunek 2- widok z tyłu

- woda wpada poprzez pudełko przelewowe do komory filtracyjnej gdzie zaciągana jest przez pompę obiegową do komory odpieniacza

- z komory odpieniacza przy "przepełnieniu" wylatuje na zewnątrz jak z klasycznej kaskady

Chętnie wysłucham opinii, krytyki, rad.... :)

kaskada + odp- widok od tyłu.pdf

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z czego planujesz to wykonać?

Powiem Ci tak - mnie już mój panel wk.... :) To są naprawdę urządzenia mające mało miejsca w środku, weź sobie dorysuj jeszcze swoją rękę w tym Sketchupie i zobacz co tam zdziałasz. Niby fajne ale upierdliwe


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz rozplanować wszystko b. ergonomicznie. Weź pod uwagę umieszczenie grzałki, odpieniacza i adsorbentów. Oraz włókniny. Odpowietrzenie pudełka możesz podłączyć do zwężki venturiego przy pompie pomiędzy panelami, wtedy będziesz miał automatyczne odpowietrzanie. A gdyby zastosować pompę na igle i dwie zwężki, mógłbyś to zintegrować z odpieniaczem, Wtedy całośc obsługiwała by jedna pompa. Jest to wykonalne, uważam że gra warta zachodu - nie będziesz miał sprzętu w baniaku, a filtracja będzie b. sprawna. Tylko musiał byś zaprojektować wszystko od podstaw, no i kleić samemu, lub u któregoś z forumowych speców.

Koszty będą, ale efekt wart zachodu...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek- zdaję sobie sprawę, że panele są jak to określiłeś upierdliwe dlatego zdecydowałem się tylko na kaskadę FZN-3, tylko wkurza mnie ten film na powierzchni wody, stąd ten pomysł (raczej w tej mniejszej wersji, czyli z dwoma komorami), no i będzie gdzie włożyć odpieniacz jeśli zajdzie taka potrzeba.

Marek- bardzo trafne uwagi, myślałem o tym samym- zwężka venturiego do odpowietrzenia pudełka no i pompa do odpieniacza. O ile ze zwężką nie ma specjalnego problemu to już ze zintegrowanym odpieniaczem jest trochę zabawy z jednocześnie niepewnym efektem.

Jeśli chodzi o pytanie z czego chcę to wykonać to myślałem o szkle- wiem karkołomne zadanie :). Może się w to pobawię a jak będzie wykonane to na pewno pokażę efekt.

Dzięki za uwagi i komentarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o film to w słodkowodnym przy FZN-2 zrobiłem sobie skimmer w postaci pudełka po tabletach mulsujących i połączyłem go z główną owalną rurką wężykiem chyba 10/8. Zbierało to ładnie, lecz przy systematycznych dolewkach.

Pomyśl nad Tunze 9004 cena około 520zł - i masz odpieniacz, który zbiera film z powierzchni. Do panela też musisz włożyć odpieniacz, policz sobie robociznę, materiał, pompy. Nie widziałem tego Tunze na żywo, ale ja już bym się drugi raz w majsterkowanie z panelem nie bawił, chociaż majsterkować bardzo lubię :)


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do filmu to jo ustawił pompa cyrkulacyjno do góry i wzburzo mi tafla i filmu nie mom :thumbup:


Akwarium 290 l w obiegu 80 x 50 x 50 komin prawy bok z tyłu , Sump 80 x 42 x 45 , Odpieniacz Bubble Magus Curve 5

Pompa cyrkulacyjna Tunze Turbelle Nanostream 6025, Pompa obiegowa Jebao/Jecod DCT-6000 + końcówka Loc-Line podwójna, 20 kg żywej skały z E-RYBKA , 18 kg żywego piasku Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White ,Lampa LED DIY 220 W projekt oraz wykonanie _KRISU_ , 4 Litry Siporax 25mm , Grzałka Eheim Jager 200 W ,Sól Red Sea Salt

http://nano-reef.pl/...oblemy-i-posty/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do filmu to jo ustawił pompa cyrkulacyjno do góry i wzburzo mi tafla i filmu nie mom :thumbup:

Może dlatego, że masz panel :)

W niektórych baniakach tworzy się dużo filmu, w innych mniej. U mnie, przez pierwsze 3-4 miesiące filmu było sporo. Teraz trochę i cyrkulacja na powierzchnię wystarcza.

Pomysł zacny. jak tylko będzie działał, pewnie będzie się cieszył powodzeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi to powiedzioł Artur 85 łon mo 180 L i sump na dole u niego to działa więc jo też tak zrobił i u mnie też działo film mi sie urwoł :w00t:

pomysł fajny a i napowietrzenie wody sie zwiększo przez to więc same plusy


Akwarium 290 l w obiegu 80 x 50 x 50 komin prawy bok z tyłu , Sump 80 x 42 x 45 , Odpieniacz Bubble Magus Curve 5

Pompa cyrkulacyjna Tunze Turbelle Nanostream 6025, Pompa obiegowa Jebao/Jecod DCT-6000 + końcówka Loc-Line podwójna, 20 kg żywej skały z E-RYBKA , 18 kg żywego piasku Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White ,Lampa LED DIY 220 W projekt oraz wykonanie _KRISU_ , 4 Litry Siporax 25mm , Grzałka Eheim Jager 200 W ,Sól Red Sea Salt

http://nano-reef.pl/...oblemy-i-posty/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że filmu nie ma na powierzchni to nie znaczy, że go nie ma w ogóle. Po prostu "brud" został rozproszony wewnątrz akwarium. Wydaje mi się, że nie bez powodu w akwariach morskich zazwyczaj stosuje się przelew w formie grzebienia, gdzie właśnie z powierzchni (bo tam mocno gromadzą się nieczystości) wpada woda do systemu filtracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.